Immortals of Aveum mocno cierpi na PS5 i Xbox Series X|S! Wydajność okupiona niską rozdzielczością

Immortals of Aveum

Tydzień temu debiut święciła najnowsza produkcja od Ascendant Studios, a więc Immortals of Aveum, którą opisać można jako „magicznego FPS-a z elementami logicznymi”. Pojawiające się recenzje tej pozycji wskazywały, że nie jest to tragiczna gra, jednak miewa ona swoje bolączki, które przede wszystkim dotyczą realizacji niektórych pomysłów. Nowe doniesienia wskazują, że problematyczna może być także warstwa techniczna, bo wysoka wydajność okupiona została cięciami w zakresie rozdzielczości…

Immortals of Aveum na PS5 i Xbox Series X|S natywnie działa w rozdzielczościach rodem z ery PS3 i Xbox 360

Immortals of Aveum — analiza Digital Foundry

Za analizę Immortals of Aveum odpowiada ekipa Digital Foundry, która postanowiła bliżej przyjrzeć się technicznej stronie najnowsze produkcji wydanej przez EA. Uzyskane przez nich wyniki mogą być zaskakujące, bo okazuje pod płaszczykiem wielu nowoczesnych technologii, które wprowadzili deweloperzy, kryją się mocne cięcia rozdzielczości i gorsza prezencja na konsolach obecnej generacji.

Największym problemem okazuje się tutaj rozdzielczość podstawowa, która jest po prostu bardzo niska. Podstawowo PS5 i Xbox Series X generują obraz w „zawrotnym” 1280×720, a dopiero potem jest on przeskalowywany do oczekiwanego 4K. Digital Foundry zaznacza, że taki stan rzeczy dotyczy każdego zarejestrowanego przez nich ujęcia.

PS5 i Xbox Series X celują w 4K przy użyciu skalowania czasowego FSR 2.1 od firmy AMD. Rozdzielczość podstawowa jest jednak, z której skaluje się obraz, jest jednak znacznie niższa – 1280×720 na każdym urządzeniu. Wszystkie ujęcia, które do tej pory testowano mają rozdzielczość 720p – podczas przerywników filmowych albo na krawędziach ekranu podczas rozgrywki.

Digital Foundry

Jeszcze ciekawiej jest w przypadku Xbox Series S, gdzie tytuł ten, aby w ogóle celować w 60 kl./s., potrzebuje wygenerować klatkę obrazu w rozdzielczości około 736×436, które dzięki AMD FSR jest skalowane do wyższych wartości. Z tego też powodu akurat na tym sprzęcie rozmycie oraz spadek liczby pikseli jeszcze szczególnie widoczny.

Przeczytaj też: Laptop gamingowy do 3500 zł

Kup Immortals Of Aveum

Zespół Digital Foundry podkreślił przy tym wszystkim, że jest „zafascynowany” technologią, która została zaimplementowana do gry. Mimo tego deweloperzy z Ascendant Studios mają jeszcze trochę pracy, głównie w zakresie poprawy wyglądu Immortals of Aveum na konsolach.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
OKAZJA ALERT
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.