Na przestrzeni ostatnich dwóch-trzech lat Ubisoft nie ma łatwego życia, raz po raz stając przed kolejnymi problemami i porażkami. Słabiutki debiut Skull and Bones, kontrowersje wokół Yasuke z nadchodzącego Assassin’s Creed Shadows, zabranie dostępu do The Crew… jest tego trochę, a to i tak nie wszystko, czym „pochwalić się” może francuskie przedsiębiorstwo. O ile gracze zdają się mieć do firmy większą cierpliwość i zaufanie (w końcu kupują ich gry), tak inwestorzy najwidoczniej mają już dosyć tych wszystkich wybryków.
Inwestorzy Ubisoftu nawołują do zmian i wskazują problemy
Wszystkie ostatnie zawirowania i kłopoty Ubisoftu sprawiły, że akcje spółki nadal lecą w dół. Jeszcze 5 września informowaliśmy, że jedna akcja firmy wyceniana była na ok. 15,40 euro, dziś jest już 13,67 euro i wiele wskazuje na to, że będzie jeszcze taniej. To wywołało niepokój wśród inwestorów i to do tego stopnia, że firma AJ Investments wystosowała list otwarty, w którym nawołuje do przeprowadzenia w szeregach firmy poważnych zmian.
Jako znaczący mniejszościowy udziałowiec w Ubisoft Entertainment za pośrednictwem AJ Investments i naszych partnerów piszemy, aby wyrazić nasze głębokie niezadowolenie z aktualnych wyników i kierunku strategicznego firmy. Ostatnie wyniki kwartalne, które obejmowały przełożenie kluczowych gier jak Rainbow Six Siege czy The Division na rok 2025 oraz obniżone perspektywy przychodów w drugim kwartale 2024 roku wzbudziły nasze obawy co do zdolności zarządu do dostarczania wartości akcjonariuszom w dłuższej perspektywie. Cena akcji Ubisoftu w ciągu ostatniego roku spadła o ponad 40% w porównaniu ze wzrostem konkurentów i indeksów.
Fragment listu otwartego AJ Investments
Co ciekawe, inwestorzy twierdzą, że francuskie przedsiębiorstwo powinno być wyceniane na poziomie 40 lub nawet 50 dolarów za akcję. Tak się jednak nie dzieje, a winnym całego zamieszania ma być Yves Guillemot (w zasadzie to cała rodzina aktualnego CEO) oraz chiński Tencent.
Głównym powodem, dla którego wycena jest tak niska w porównaniu do konkurentów, jest to, że Ubisoft w obecnej sytuacji jest źle zarządzany, a akcjonariusze są zakładnikami członków rodziny Guillemot i [firmy]Tencent, którzy ich wykorzystują. Zarząd skupia się na zadowalaniu inwestorów poprzez pobijanie wyników kwartalnych, a nie na długoterminowej strategii, aby zapewnić graczom wyjątkowe wrażenia. Nasza firma ma rozległą wiedzę na temat branży gier i byliśmy długoterminowym udziałowcem w Activision Blizzard, a swoją pozycję w Ubisoft rozpoczęliśmy kilka tygodni temu i wciąż ją rozwijamy. Nie możemy zrozumieć procesu decyzyjnego obecnego zarządu, który koncentruje się na wydawaniu wielu przeciętnych gier rocznie, które szkodzą reputacji Ubisoftu wśród społeczności graczy, zamiast skupić się na dostarczaniu hitowych gier w ramach swojego wyjątkowego portfolio franczyzowego. Division Heartland, która była bardzo oczekiwaną grą od graczy, została anulowana.
Fragment listu otwartego AJ Investments
Biorąc pod uwagę ostatnie działania Ubisoftu w zakresie premier i wydawanych gier, to… jest to bardzo trafna diagnoza. Francuzi od dawna przedkładają ilość ponad jakość, a fakt, że ich świeże produkcje tanieją w ekspresowym tempie od premiery, jest już na tyle powszechne, że stało się wręcz branżowym żartem.
Oczywiście wszystko to sprawiło, że spółka na tle konkurencji takiej jak Take-Two, Roblox, Embracer czy nawet Electronic Arts wypada po prostu bardzo, ale to bardzo słabo. Teoretycznie powinien być to punkt wyjścia do sporych zmian, ale ze względu na działania Tencentu i rodziny Guillemot wszystkie próby większych inwestycji są po prostu blokowane.
Uważamy, że rodzina Guillemot i Tencent obnizają potencjalną wartość Ubisoftu, która umożliwiłaby zakup akcji po niższej wycenie i ewentualne przejęcie pełnej kontroli nad spółką. Cenimy wspaniałą pracę wykonaną przez dziesięciolecia, ale teraz nadszedł czas, aby ruszyć dalej i wznowić działalność z nowym podejściem do akcjonariuszy i nowym dyrektorem generalnym.
Fragment listu otwartego AJ Investments
Inwestorzy domagają się teraz wprowadzenia wielu zmian, w tym też zmian w strukturach zarządzających, redukcji etatów oraz optymalizacji wszystkich wydatków. Inwestorzy twierdzą też, że warto sprzedać niektóre studia, które nie są konieczne do rozwoju głównych IP.
Wdrożenie kompleksowego programu redukcji kosztów i optymalizacja poziomu zatrudnienia, aby być bardziej porównywalnym z liderami branży. Będzie się to wiązało z trudnymi decyzjami, ale jest niezbędne do zapewnienia długoterminowej rentowności i konkurencyjności. Zdajemy sobie sprawę ze zwolnień, których Ubisoft dokonał w ostatnich latach, co wiązało się z około 10% redukcją zatrudnienia, ale to po prostu nie wystarczy. Zdajemy sobie sprawę, że Ubisoft ogłosił strategię obniżenia kosztów stałych o 150 mln EUR do 2024 r. i 200 mln EUR do 2025 r., ale nadal uważamy, że nie jest to wystarczająco agresywne, aby pozostać konkurencyjnym w globalnym krajobrazie, w którym działa Ubisoft. W ramach tych wysiłków Ubisoft powinien rozważyć sprzedaż swoich studiów, które posiadają talenty, ale koncentrują się na grach niezwiązanych z podstawową działalnością, co pozwoli Ubisoftowi usprawnić operacje i skupić się na swoich głównych IP. To posunięcie pozwoli Ubisoftowi pozyskać gotówkę i obniżyć jego zadłużenie, a także stanie się bardziej efektywnym i wydajnym na co dzień.
Firma musi wdrożyć znaczne redukcje kosztów i optymalizację personelu, aby poprawić wydajność operacyjną. Sugerujemy również, aby Ubisoft rozważył sprzedaż niektórych studiów, które nie są potrzebne do rozwoju głównych IP w portfolio. Ubisoft ma ponad 30 studiów, dla każdego inwestora jest oczywiste, że ta struktura jest zbyt duża dla Ubisoftu i jego rentowności w przyszłości.
Fragment listu otwartego AJ Investments
Dodatkowo mowa o transformacji Ubisoftu na spółkę prywatną, tak aby nie zarząd nie był pod ciągłą presją inwestorów, których obchodzi jedynie wzrost w wynikach kwartalnych. Takie podejście bowiem szkodzi strategii firmy w perspektywie długo terminowej.
Przejęcie spółki prywatnej za uczciwą cenę: Wzywamy Radę do rozważenia przejęcia Ubisoftu jako spółki prywatnej, z Tencent jako znaczącym partnerem i udziałowcem. Ubisoft jako spółka publiczna jest pod ciągłą kontrolą, aby raportować coraz lepsze wyniki kwartalne, aby zadowolić inwestorów, co może zaszkodzić strategii na przyszłość i szkodzi Ubisoftowi w tym momencie, gdy muszą myśleć długoterminowo, aby wnieść powiew świeżości do swoich wyjątkowych franczyz. Pozwoliłoby to firmie rozwiązać swoje problemy z dala od presji rynku publicznego i wprowadzić niezbędne zmiany bez szkody dla akcjonariuszy mniejszościowych, inwestorów detalicznych i funduszy emerytalnych, które są ofiarami tych problemów z wydajnością i niewłaściwego zarządzania przez obecne kierownictwo. Jeśli Guillemot i Tencent nie są zainteresowane wartością Ubisoftu, wzywamy obecny zarząd, aby nie blokował żadnego przejęcia, ponieważ jest kilka grup PE, które byłyby zainteresowane, na podstawie naszych badań. W przypadku oferty od grupy PE lub inwestora strategicznego wzywamy rodzinę Guillemot do przyjęcia tej oferty, gdy ta oferta będzie za uczciwą cenę, jeśli ta oferta nie zostanie zaakceptowana, pozwiemy o zwrot odszkodowania.
Fragment listu otwartego AJ Investments
Sytuacja jest więc nietypowa, bo pokazuje, że ostatnie problemy i niespecjalnie jasne i zrozumiałe ruchy Ubisoftu nie są w żaden sposób podyktowane chęcią zadowolenia inwestorów. Wychodzi więc na to, że nad francuskim wydawcą wiszą czarne chmury, których nie będzie łatwo rozwiązać w konwencjonalny sposób.
- Sprawdź aktualne ceny Assassin's Creed Mirage w G2A NASZ WYBÓR
- Sprawdź aktualne ceny Assassin's Creed Mirage w Instant Gaming Brak prowizji za płatność
- Sprawdź aktualne ceny Assassin's Creed Mirage w Eneba 3% taniej z kodem XGPPL skopiujPrzejdź do sklepu
- Sprawdź aktualne ceny Assassin's Creed Mirage w GAMIVO 10% taniej z kodem XGP6 skopiujPrzejdź do sklepu
Sprzedaż firmy lub transformacja jej w spółkę prywatną jest czymś, co rzadko widuje się w naszej branży, jednak zdaje się to być konieczne dla dobra całej firmy. Ciekawe tylko, jak na całą sprawę zareaguje zarząd oraz rodzina Guillemot.
Źródło: insider-gaming.com
Dyskusja na temat wpisu
Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.