Japończycy nadal nie akceptują czarnoskórego samuraja w Assassin’s Creed Shadows. Utwór jako wyraz buntu

Assassin's Creed Shadows

Wokół Assassin’s Creed Shadows nadal nagromadziło się wiele kontrowersji, które w głównej mierze dotyczą postaci Yasuke, czyli czarnoskórego samuraja. Nie tak dawno informowaliśmy o specjalnej petycji wystosowanej przez graczy, którzy nie chcą, aby tytuł ten w ogóle zadebiutował. Formy sprzeciwu wobec działań Ubisoftu przybierają różne formy i wychodzi na to, że nawet te nieco bardziej „artystyczne”.

Utwór jako forma sprzeciwu wobec obecności Yasuke w Assassin’s Creed Shadows

Wokół postaci Yasuke stale pojawia się wiele kontrowersji dotyczących nie tylko jego pochodzenia, ale przede wszystkim roli w wydarzeniach historycznych przedstawionych w Assasisn’s Creed Shadows. Głosy sprzeciwu płyną zarówno od zachodnich graczy, jak i tych z Azji, a przede wszystkim samej Japonii, gdzie toczyć się będzie akcja gry. Wobec tego część z nich podejmuje różne formy sprzeciwu.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Jednym z wyrazów niezadowolenia oraz swoistego buntu wobec działań Ubisoftu okazało się stworzenie specjalnych utworów, które krytykują francuskiego wydawcę. Piosenki stworzone przy pomocy narzędzia Suno AI trafiły na bardzo podatny grunt, a jedna z nich w zaledwie cztery dni została odtworzona 700 tysięcy razy. Patrząc na same statystyki, to wiele aspirujących zespołów muzycznych oddałoby naprawdę wiele za takie zasięgi.

Assassin’s Creed Shadows

Odsuńmy jednak żarty na bok. Sam twórca, który udostępnił ów utwór, zamieścił też komentarz do wszystkich słuchaczy, w którym w pewien sposób wyjaśnił swoje motywacje.

Witajcie moi bracia z zachodu. My Japończycy, jesteśmy źli z powodu działań Ubisoftu i samego Assassin’s Creed Shadows. Mimo wszystko dzień po dni historia poddawana jest procesowi rewizji, a Yasuke jest promowany jako legendarny samuraj. Chcemy zatrzymać tę zmianę historii. Dlatego właśnie udostępniamy Wam piosenkę, która wyraża naszą złość, smutek i wątpliwości co do DEI [ang. Diversity, equity, and inclusion — różnorodność, równość i inkluzywność] w tej grze.

Komentarz autorów utworu

Pod utworem znalazło się też wiele komentarzy, którzy podkreślają, że oni nie mają problemu z samym Yasuke, ale po prostu nie mogą znieść przekłamania historii. Zwracają oni też uwagę na to, że podchodzenie do sprawy na zasadzie „to tylko gra” jest niewłaściwe, bo tworzy to w ludziach fałszywy obraz wydarzeń, które miały miejsce w przeszłości.

Akcja może i ciekawa, a na pewno unikatowa. Pozostaje jednak pytanie, czy cokolwiek to zmieni? Szansa na to jest zerowa, bo nierealne jest, aby Ubisoft zmienił cokolwiek w Assassin’s Creed Shadows. Niezadowoleni muszą więc dokonać wyboru i po prostu zagłosować portfelem.

Źródło: YouTube: キャベツの人【ゲーム紹介】

O autorze
Przemysław Paterek
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Swoją przygodę z grami zaczynał od Mario Tennis na Gameboya Color. Wielki fan RPG-ów i strategii. Średnio co kilka miesięcy musi przejść od nowa Gothica. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
KLIKNIJ I SKORZYSTAJ Z OSTATNIEJ SZANSY NA ZAKUP XGPU DO 85% TANIEJ
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.