Często podnoszonym argumentem wszystkich przeciwników cyfrowej dystrybucji jest oczywiście sytuacja, w której z naszych kont zaczną znikać legalnie zakupione gry. Do tej pory jednak przypadki tego rodzaju były raczej marginalnymi sytuacjami, które zdarzały się dość wąskiej grupie graczy na danych platformach. Najnowszy przypadek Electronic Arts i ich platformy pokazuje, że tak naprawdę żadna biblioteka gier nie jest bezpieczna w momencie awarii lub nieprzewidzianych działań firm.
Z kont EA zaczęły znikać legalnie zakupione gry
Od wczoraj w sieci (na Reddicie, Twitterze oraz innych platformach społecznościowych) wielu graczy zaczęło donosić, iż po zalogowaniu do swoich kont EA dostrzegli, że ich biblioteki po prostu zniknęły zakupione przez nich gry. Sytuacja jest dość dziwna, bo dotyczy to sytuacji, gdzie część kolekcji wyparowała bez żadnego wyraźnego powodu czy komunikatu ze strony firmy.
U części osób rozwiązaniem okazało się ponowne zalogowanie do usługi, jednak dość sporo było przypadków, gdzie taki sposób nie działał. Wiele osób zdecydowało się więc skontaktować się z działem pomocy technicznej EA, jednak początkowo nawet pracownicy firmy nie byli w stanie pomóc.
Dość szybko przedstawiciele segmentu EA Help zareagowali na coraz częstsze doniesienia i aktualnie wszystkie usunięte gry zostały przywrócone. Nie oznacza to jednak, że problem został rozwiązany i można całkowicie o nim zapomnieć.
Część graczy kolejny raz uświadomiła sobie o problemie, jakim jest poleganie wyłącznie na cyfrowej dystrybucji, która opiera się wyłącznie na kupowaniu licencji, a nie gier na własność. Na Reddicie dość dużo użytkowników zwraca uwagę, że konieczne są sposoby, które pozwolą uchronić się przed takimi wpadkami w przyszłości.
W ramach tej dyskusji podnoszony jest argument, który dopuszcza tzw. moralne piractwo. Niektórzy postrzegają to właśnie, jako jedyne remedium, choć oczywiście nie brak głosów jednoznacznie krytycznych wobec takich działań.
Poruszony jest przy tym także temat GOG-a, czyli polskiej platformy, która daje graczom możliwość archiwizować instalatory zakupionych gier. Problemem jest jednak dostępność gier w tym serwisie.
Ostatecznie cała sytuacja może faktycznie dawać do myślenia i skłaniać do dalszych rozważań nad przyszłością cyfrowej dystrybucji. Takich przypadków jak tego opisanego powyżej raczej się nie ustrzeżemy, dlatego właśnie potrzeba nam konkretnych metod radzenia sobie z takimi „krytycznymi sytuacjami”.
Źródło: Reddit r/gaming, Twitter/X: EA Help
Dyskusja na temat wpisu
Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.