Microsoft ostrzega twórców gier przed kreowaniem zbyt kobiecych postaci i promowaniem płciowych stereotypów

Xbox Stellar Blade

Gry już od jakiegoś czasu nie są rozrywką zamkniętą dla pewnej hermetycznej grupy odbiorców, a jej obecność w mediach innego nurtu jest coraz bardziej widoczna. To zaś oznacza, że z rozrywką tą ma styczność coraz więcej ludzi o różnych poglądach i wrażliwości. Mając to na uwadze, Microsoft stara się, aby każdy, kto ma styczność z jego grami, czuł się dobrze i tego samego oczekuje od deweloperów tworzących tytuły na platformy przedsiębiorstwa.

Microsoft stawia na inkluzywność gier, a to wzbudza spore obawy wśród graczy

Microsoft na jednej z podstron w witrynie dla deweloperów zatytułowanej „Działanie związane z uwzględnieniem produktu: pomóż klientom poczuć się zauważonym” Microsoft zawarł szereg informacji, zachęcających deweloperów do zastanowienia się nad inkluzywnością ich gier. W zasadzie nie ma w tym nic złego, wszakże odpowiednia reprezentacja i szacunek do wszystkich to podstawa, jednak jedna z fraz wzbudziła wśród niektórych spore kontrowersje.

Chodzi bowiem o aspekt „wzmacniania negatywnych stereotypów dotyczących płci”.

Czy wzmacniasz jakieś negatywne stereotypy dotyczące płci?

  • Czy niepotrzebnie wprowadzasz bariery związane z płcią i płcią do swojego kodu lub projektu?
  • Czy tworzysz grywalne postacie kobiece, które pod względem umiejętności i zdolności dorównują swoim męskim rówieśnikom? Czy Twoje postacie kobiece są wyposażone w ubrania i zbroje odpowiednie do ich zadań? Czy mają przesadne proporcje ciała?
  • Jeśli historia na to pozwala, czy pokazujesz postacie męskie, które okazują pełen zakres emocji, w tym radość, smutek i wrażliwość?
Microsoft

Ponownie można stwierdzić, że nie ma w tym absolutnie nic złego, jednak niektórzy gracze twierdzą, że cała ta sytuacja jest nie tylko mocno przesadzona, ale prowadzi do cenzury. Właśnie w tym upatrywany jest powód, dla którego deweloperzy często decydują się nie wprowadzać do swoich gier niektórych postaci lub specjalnie je zmieniać, aby dopasować się do tych wytycznych.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■
Stellar Blade
Stellar Blade

Wytyczne Microsoftu stoją w dość mocnym kontraście do niektórych działań Sony, a zwłaszcza do nadchodzącej premiery na konsolach japońskiego przedsiębiorstwa, jaką jest Stellar Blade od studia Shift Up. Tytuł ten po swojej zapowiedzi doczekał się sporej krytyki, właśnie wynikającej z rzekomego uprzedmiotowienia głównej bohaterki gry, czyli Eve.

Ciężko oczywiście stwierdzić, w jakim stopniu deweloperzy dostosowują się do wytycznych Microsoftu, jednak pewne jest, że gracze na takie rzeczy są dość mocno wyczuleni. Nie brak głosów, które wprost mówią o cenzurze ze strony giganta z Redmond i ograniczaniu kreatywności twórców.

Źródło: Nichegamer

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
GIFTCARDY ZNÓW W PROMOCJI!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.