Znaczna część graczy najbardziej lubi grać w swoim ojczystym języku. Co więcej, często jest to niezbędne, aby w pełni cieszyć się tytułem i zrozumieć wszelkie niuanse fabularne. GameSensor przygotował bardzo ciekawe zestawienie pokazujące, jak prezentuje się ilość gier z polskim tłumaczeniem na Steamie na przestrzeni lat. Niestety nie wygląda to za dobrze dla polskich fanów.
Statystyki pokazują, że gier po polsku na platformie Steam jest mało, choć sytuacja ulega poprawie
Powyższy wykres pokazuje, jak procentowo przedstawia się ilość gier z polskim tłumaczeniem na Steamie na przestrzeni 8 lat. Jak wynika z danych zebranych przez GameSensor w 2022 roku na 14 tysięcy płatnych tytułów zaledwie 6% posiada polskie tłumaczenie. Oczywiście warto zaznaczyć, że większość gier na platformie od Valve to produkcje niezależne, niskobudżetowe, więc nie można się dziwić, że indie studia nie oferują innych tłumaczeń niż angielski (lub swój rodzimy język).
Zdecydowanie lepiej prezentuje się współczynnik polskiej lokalizacji w grach pobranych ponad 10 tysięcy razy. Tutaj zgodnie z obliczeniami GameSensor liczba tłumaczeń z roku na rok nieznacznie rosła, aż do 2021 roku, kiedy to nastąpił spadek. Jednak w 2022 roku nastąpił wzrost, a procent gier po polsku wyniósł rekordowe 26,65%. Cieszyć może na pewno fakt, że tendencja jest wzrostowa i na platformie Steam dostępne jest 951 gier z polskim tłumaczeniem.
Zgodnie z oficjalnymi statystykami Valve obecnie tylko 1,35% użytkowników platformy gra, komentuje i rozmawia po polsku. Co więcej, udział polskiej społeczności zmniejszył się o 0,58% w ubiegłym miesiącu. Nie jest to może duża grupa, ale na pewno wyraźna.
Zobacz też: Najlepsze gry podobne do Gothic
Możemy się cieszyć ze wzrostu liczby gier dostępnych po polsku, chociaż nadal jest tutaj miejsce na poprawę. A Wy wolicie jak jest obecne polskie tłumaczenie, czy jego brak Wam nie przeszkadza? Dajcie znać w komentarzu!
Dyskusja na temat wpisu
Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.