Polacy mogą czuć się poszkodowani. Niedobór gier po polsku na platformie Steam

Steam Polska

Znaczna część graczy najbardziej lubi grać w swoim ojczystym języku. Co więcej, często jest to niezbędne, aby w pełni cieszyć się tytułem i zrozumieć wszelkie niuanse fabularne. GameSensor przygotował bardzo ciekawe zestawienie pokazujące, jak prezentuje się ilość gier z polskim tłumaczeniem na Steamie na przestrzeni lat. Niestety nie wygląda to za dobrze dla polskich fanów.

Statystyki pokazują, że gier po polsku na platformie Steam jest mało, choć sytuacja ulega poprawie

Procent gier na steam po polsku badanie gamesensor
Procent gier po polsku na przestrzeni lat na platformie Steam

Powyższy wykres pokazuje, jak procentowo przedstawia się ilość gier z polskim tłumaczeniem na Steamie na przestrzeni 8 lat. Jak wynika z danych zebranych przez GameSensor w 2022 roku na 14 tysięcy płatnych tytułów zaledwie 6% posiada polskie tłumaczenie. Oczywiście warto zaznaczyć, że większość gier na platformie od Valve to produkcje niezależne, niskobudżetowe, więc nie można się dziwić, że indie studia nie oferują innych tłumaczeń niż angielski (lub swój rodzimy język).

Procent gier na platformie Steam po polsku zainstalowanych powyżej 10 tys badanie gamesensor
Procent gier pobranych ponad 10 tysięcy razy z polskim tłumaczeniem na platformie Steam

Zdecydowanie lepiej prezentuje się współczynnik polskiej lokalizacji w grach pobranych ponad 10 tysięcy razy. Tutaj zgodnie z obliczeniami GameSensor liczba tłumaczeń z roku na rok nieznacznie rosła, aż do 2021 roku, kiedy to nastąpił spadek. Jednak w 2022 roku nastąpił wzrost, a procent gier po polsku wyniósł rekordowe 26,65%. Cieszyć może na pewno fakt, że tendencja jest wzrostowa i na platformie Steam dostępne jest 951 gier z polskim tłumaczeniem.

Zgodnie z oficjalnymi statystykami Valve obecnie tylko 1,35% użytkowników platformy gra, komentuje i rozmawia po polsku. Co więcej, udział polskiej społeczności zmniejszył się o 0,58% w ubiegłym miesiącu. Nie jest to może duża grupa, ale na pewno wyraźna.

Zobacz też: Najlepsze gry podobne do Gothic

Możemy się cieszyć ze wzrostu liczby gier dostępnych po polsku, chociaż nadal jest tutaj miejsce na poprawę. A Wy wolicie jak jest obecne polskie tłumaczenie, czy jego brak Wam nie przeszkadza? Dajcie znać w komentarzu!

Niektóre odnośniki w niniejszej publikacji to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz rozwój portalu.

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Okazja tylko do 12 czerwca lub wyczerpania zapasów!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.