Następca Nintendo Switch i Steam Decka ze świetną nowością dzięki UE! Gracze mogą być wdzięczni

Steam Deck Nintendo Switch Unia Europejska

W związku z ostatnimi informacjami na temat nowych przepisów Unii Europejskiej możemy spodziewać się regulacji dotyczących wymiany baterii w urządzeniach elektronicznych. Dla graczy rozporządzenie przyjęte przez Radę Europejską jest szczególnie interesujące w przypadku takich urządzeń jak kolejne wersje Steam Decka czy Nintendo Switch. Jednak zanim przekonamy się, w jakim stopniu nowe regulacje będą pomocne dla przeciętnych użytkowników konsol, minie trochę czasu.

Do 2027 roku urządzenia takie jak następca Steam Decka czy Nintendo Switch będą musiały mieć wymienną baterię

Nintendo Switch OLED
Nintendo Switch OLED

Według nowego rozporządzenia przyjętego przez Radę Europejską, do 2027 roku wszystkie nowe urządzenia elektroniczne (w tym handheldy) sprzedawane na terenie państw Unii Europejskiej będą musiały być wyposażone w wymienne baterie. Takiej możliwości możemy zatem spodziewać się na przykład w kolejnych wersjach Steam Decka czy Nintendo Switch. Wprowadzenie rozporządzenia ma przyczynić się do redukcji odpadów oraz przedłużenia żywotności urządzeń, co będzie bardzo korzystne zarówno dla środowiska, jak i dla graczy.

Dodatkowo dokument regulacyjny określa, że każde urządzenie z baterią sprzedawane na rynku musi umożliwiać łatwe wyjęcie i wymianę baterii przez użytkownika w dowolnym momencie użytkowania produktu. Producent musi także zapewnić, że bateria może być usunięta za pomocą łatwo dostępnych narzędzi, bez konieczności użycia specjalistycznych przyrządów, chyba że takie będą dostarczane bezpłatnie wraz z produktem. Wymagane będzie też dołączenie instrukcji i informacji dotyczących bezpieczeństwa.

Zobacz też: Co to jest eGPU?

Kup Nintendo Switch

Nowe przepisy wejdą w życie dopiero w 2027 roku, co oznacza, że producenci mają jeszcze cztery lata na dostosowanie się do tych wymogów. Inicjatywa Unii Europejskiej może jednak sprawić, że korzystanie z różnych urządzeń elektronicznych będzie bardziej przyjazne nie tylko środowisku, ale i użytkownikom. Choć ostateczny kształt przepisów może ulec zmianie, jest to z pewnością ważny krok ku ekologii i przedłużeniu żywotności różnych sprzętów.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
OKAZJA ALERT
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.