NVIDIA cenniejsza od Apple! Producent GPU zyskuje na fali zainteresowania AI

NVIDIA

NVIDIA już od dawna nie jest tylko producentem układów graficznych dla graczy i zdecydowanie więcej uwagi poświęca rozwojowi segmentu AI. Jakiś czas temu informowaliśmy, że taka strategia sprawiła, że wartość giełdowa spółki znacząco wzrosła. Najnowsze aktualizacje wskazują, że aktualnie firma prowadzona przez Jen-Hsun Huanga stała się drugim najdroższym przedsiębiorstwem na świecie.

NVIDIA wyceniana na giełdzie wyżej od Apple. Firma jest o krok od stania się najdroższą firmą świata

NVIDIA Blackwell b200
NVIDIA Blackwell B200 (źródło: NVIDIA)

W środowe popołudnie kapitalizacja rynkowa NVIDII na giełdzie przekroczyła próg 3 bilionów dolarów, przeganiając tym samym inną wielką korporację, jaką jest Apple. Jest to rezultat, którego pozazdrościć może ogromna większość wielkich firm, które biorą udział w giełdowym wyścigu. Imponujący jest przede wszystkim fakt, że jeszcze w lutym 2024 roku firma zajmowała piątą lokatę i tylko na moment była w stanie przegonić Amazona.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Takie wzrosty oczywiście związane są szalenie szybkim rozwojem sztucznej inteligencji, w który Haung i spółka biorą nie tyle czynny udział, ile są tego liderami. Sam wzrost wartość o miliard dolarów jest w głównej mierze efektem ostatnich działań oraz obecności firmy na targach Computex 2024, gdzie producent układów graficznych miał cały dedykowany panel.

NVIDIA Blackwell b200
Porównanie wydajności NVIDIA Blackwell B200 do innych architektur firmy

Wedle najnowszych raportów to właśnie zielony producent GPU posiada od 70 do nawet 95 udziałów na rynku chipów stosowanych do rozwoju AI. Co więcej, firma planuje wypuszczać nowe układy co roku, począwszy od GPU Blackwell B200, który ma trafić do sprzedaży jeszcze w 2024 roku.

Pod względem wyceny giełdowej NVIDIA ustępuje jedynie Microsoftowi, którego kapitalizacja rynkowa oscyluje w granicach 3,15 biliona dolarów. Różnica nie jest więc tak znacząca i przy takim tempie zgarniania zysków producent GPU niebawem prześcignie korporację odpowiadającą m.in. za systemy Windows, konsole Xbox oraz chmurowe rozwiązania Azure.

Co tu dużo mówić — jest to wynik godny pozazdroszczenia, pokazujący, że w AI drzemie gigantyczny potencjał. Nie powinniśmy się spodziewać tego, że NVIDIA się zatrzyma, zwłaszcza że obecnie nie ma sobie równych.

Źródło: The Verge

O autorze
Przemysław Paterek
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Swoją przygodę z grami zaczynał od Mario Tennis na Gameboya Color. Wielki fan RPG-ów i strategii. Średnio co kilka miesięcy musi przejść od nowa Gothica. Zobacz więcej...

TAGI:

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
SKORZYSTAJ Z GIGA PROMOCJI – KLIKNIJ I KUP
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.