NVIDIA i Microsoft zrewolucjonizują tworzenie gier?Silnik AI od partnera Xboxa tworzy postacie i fabuły

Microsoft NVIDIA GTC 2024

Od dłuższego czasu NVIDIA pełnymi garściami czerpie z wielkiej hossy na AI, zbijając przy tym ogromny kapitał i umacniając swoją pozycję na rynku. Działalność w segmencie gier i zastosowania sztucznej inteligencji nie ogranicza się jednak tylko do technologi DLSS czy Frame Generation. Zaprezentowane na GTC 2024 demo pokazuje, że producent układów dostrzega potencjał także w segmencie tworzenia gier, a dokładniej rzecz biorąc postaci niezależnych oraz fabuły.

NVIDIA razem z Microsoftem mogą wprowadzić produkcję gier na zupełnie nowy poziom

Demo Covert Protocol

NVIDIA, współpracując z Inwrold AI, przygotowała demo Covert Protocol bazujące na NVIDIA ACE, które prezentuje, jakie zastosowanie może mieć sztuczna inteligencja w procesie tworzenia postaci niezależnych oraz scenariuszy fabularnych. Połączono to z technologią animacji NVIDIA Audio2Face oraz Riva, co spowodowało, że postacie nie tylko zachowują się bardziej autentycznie, ale też mogą dynamicznie reagować na zachowania graczy.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Możliwości takie rozwiązania oddają w ręce twórców nie tylko możliwość wygenerowania, ale także dostosowania niemal wszystkich aspektów takich postaci. Możemy więc wygenerować nie tylko jego wygląd, ale też stworzyć unikalny charakter oraz animacje. Wszystko to sprawia, że każdy gracz może w zupełnie inny sposób doświadczać takich dem, a w przyszłości może to zostać przeniesione także na pełnoprawne produkcje.

Szanse na to są dosyć spore, bo Inworld AI od 2023 roku współpracuje z Microsoftem, ale także Xboxem. Celem tej kooperacji jest właśnie tworzenie dialogów, misji oraz poszczególnych elementów w grach wideo. Na razie nie jest jasne, jak dokładnie miałoby to działać i czy zastosowania takich rozwiązań przyjęłoby się w reszcie branży, ale tkwi w tym ogromny potencjał.

Panel NVIDII na temat AI

Warto też podkreślić, że Inworld AI zapewni rozwiązania technologiczne w ramach platformy Azure, co zaś oznacza, że możliwości tego będą szalenie szerokie. Wczoraj ogłoszono także, iż NVIDIA oraz Microsoft w ramach współpracy podejmą się połączenia NVIDIA Omniverse Cloud API, oraz wspomnianego Azure. W zakresie rozwoju AI będzie to przedsięwzięcie na niespotykaną dotąd skalę.

Czy więc jesteśmy coraz bliżej poważne rewolucji w zakresie tworzenia gier opartych o AI? Wiele na to wskazuje i bardzo możliwe, że kwestią czasu będą gry, które w pełni dynamicznie będą reagować na zachowania graczy. Brzmi to ekscytująco, choć stawia też pytania, czy nie będzie to przyczynkiem do kolejnej fali zwolnień w branży? Czas pokaże.

Źródło: YouTube: CNET

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Kupuj taniej w PS Store
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.