Przychody NVIDII przekraczają oczekiwania analityków! Firma zyskuje na wartości w zastraszającym tempie

Nvidia

NVIDIA od kilku ładnych lat nie jest tylko producentem układów graficznych, ale zdecydowaną większość swoich wysiłków wkłada w rozwój AI. Strategia ta się najwidoczniej opłaca, bo nie tak dawno firma w wycenie giełdowej przebiła jednego z amerykański gigantów, czyli Amazon. Najnowszy raport finansowy firmy jeszcze lepiej uzmysławia, jak dobrze w ostatnim czasie radzi sobie to przedsiębiorstwo.

NVIDIA osiąga rewelacyjne przychody, które przekraczają prognozy samych analityków

Nvidia
NVIDIA

Zgodnie z raportem podsumowującym czwarty kwartał aktualnego roku finansowego Nvidia osiągnęła przychód na poziomie 22,1 miliarda dolarów. Jest to wzrost o 265% względem analogicznego okresu w zeszłym roku. Mowa więc o gigantycznym przyroście, który przekroczył dość mocno prognozy analityków, prognozujących przychód na poziomie 20,55 miliarda dolarów.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Głównym źródłem przychodów przedsiębiorstwa są w tym przypadku centra danych napędzane przez sztuczną inteligencję. W tym sektorze firma zaliczyła wzrost przychodów o 400%, co w przeliczeniu na twardą walutę daje wynik 18,4 miliarda dolarów. To jest właśnie główny filar wszystkich przychodów, jakie w minionym kwartale wygenerowała NVIDIA.

W ujęciu rocznym „Zieloni” odnotowali przychody w wysokości 60,9 miliarda dolarów przy zysku netto na poziomie 29,76 miliardów dolarów. Szczególną uwagę należy zwrócić tutaj na dość wysoką marżę brutto, która oscyluje na poziomie 72,7%. Prognozy na kolejne kwartały sugerują, że wskaźnik ten może dobić nawet do 76,3%. Innymi słowy, NVIDIA może niebawem zwiększyć swój zysk „na czysto” jeszcze bardziej.

Nvidia RTX 40xx
Nvidia RTX 40xx

Tym, co powinno zainteresować graczy to przychody z segmentu kart graficznych. Tutaj mowa o przychodzie na poziomie 2,9 miliarda dolarów. W porównaniu do poprzedniego kwartału nie ma mowy o wzroście, jednak w analogicznym okresie zeszłego roku jest to wzrost o 56%. Najwidoczniej segment komputerów osobistych i podzespołów powoli się stabilizuje po ogromnych brakach, jakie spowodowała pandemia COVID-19.

Mając to wszystko na uwadze, trzeba zauważyć, że nawet jeśli przedsiębiorstwo nie czerpie z produkcji układów GPU znaczących zysków, tak nadal otrzymuje z tego tytułu całkiem spore przychody. Oznacza to, że NVIDIA raczej nie będzie myśleć o wycofaniu się z tego rynku, a karty GeForce zostaną z nami jeszcze przez długi czas.

Źródło: NVIDIA

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Kupuj taniej w PS Store
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.