Oficjalnie: Saber Interactive odłącza się od Embracer Group! Firmy nie wykluczają dalszej współpracy

Saber Interactive Embracer Group

Wieści na temat problemów, z jakimi mierzy się ostatnimi czasy Embracer Group, już raczej nikogo nie dziwią, ani tym bardziej nie zaskakują. Aby jakkolwiek ratować swoją pozycję, szwedzki konglomerat zdecydował się na wyprzedawanie należących do siebie studiów takich jak Gearbox czy Saber Interactive. Dzisiaj oficjalnie otrzymaliśmy potwierdzenie, iż druga z wymienionych firm odłączyła się od swojego dotychczasowego mocodawcy.

Saber Interactive odłączając się od Embracer Group zgarnia kilka istotnych studiów

World War Z
World War Z

Embracer Group potwierdziło oficjalnie, że w zawarto umowę zbycia wybranych aktywów Saber Interactive w wysokości 247 milionów dolarów, co oznacza, że twórcy m.in. World War Z oficjalnie odłączyli się od szwedzkiego molocha. Zgodnie z zapisami umowy pomiędzy spółkami dokonano podziału podległych studiów w efekcie czego część z nich przechodzi pod jurysdykcję zarządu Saber Interactive. Zespoły te, to kolejno:

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■
  • All Saber Interactive;
  • DIGIC;
  • Fractured Byte; 
  • Mad Head Games; 
  • New World Interactive; 
  • Nimble Giant Entertainment;
  • Sandbox Strategies; 
  • Slipgate Ironworks; 
  • 3D Realms.

Reszta ekip (m.in. Aspyr, Beamdog) pozostaje zależna od Embracer Group. Zarząd zapowiedział, że w nadchodzącym okresie zostaną one „zintegrowane” z innymi sektorami przedsiębiorstwa. Co ciekawe, Saber Interactive będzie mogło w przyszłości zdecydować się na zakup 4AGames i Zen Studio (aktualnie pod zarządem Embracer), ale wszelkie licencje u prawa wydawnicze (m.in. do serii Metro) nadal będą należeć do spółki zależnej od szwedzkiego giganta, czy PLAION.

Aktualny CEO Embracer Group — Lars Wingefors — stwierdził, że decyzja o zbyciu części aktywów Saber Interactive było dla obu stron dobrym rozwiązaniem. Teraz obie firmy będą miały lepsze możliwości rozwoju, a dodatkowo Szwedzi zachowają wszystkie prawa do marek, co z perspektywy przyszłych inwestycji jest niezwykle ważne.

Cieszę się, że znaleźliśmy rozwiązanie korzystne dla obu stron dla Embracer i części Saber, które teraz nas opuszczą. Ta transakcja stawia obie firmy w silniejszej pozycji, aby rozwijać się w przyszłości. Zgodnie z wcześniejszą decyzją zarządu, Embracer jest teraz w stanie zaprzestać prowadzenia działalności w Rosji, jednocześnie chroniąc wiele miejsc pracy dla deweloperów pod nowym, niezależnym właścicielem. Jednocześnie zachowujemy kluczowe firmy, cenne IP i przyszłe prawa wydawnicze.

Lars Wingefors

Nie jest jasne, jaką przyszłość ma przez sobą Saber Interactive, jednak można zakładać, że firma będzie chciała dosyć mocno podkreślać teraz swoją niezależność. Sam współzałożyciel przedsiębiorstwa podkreśla też, że nadal będzie współpracować z Embracer Group w aktualnie trwających i przyszłych projektach. Brzmi to ciekawie, więc tym bardziej warto czekać na kolejne doniesienia na temat działań firmy. Spodziewacie się czegoś po takiej decyzji?

Źródło: Embracer Group

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Kupuj taniej w PS Store
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.