Pierwsze zrzuty ekranu z xCloud w przeglądarce. Granie w chmurze stanie się możliwe na kolejnych urządzeniach

xCloud w przeglądarce

Granie w chmurze za pośrednictwem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate jest obecnie możliwe tylko na smartfonach i tabletach z systemem Android. Na szczęście jednak xCloud prędzej czy później stanie się dostępny przez przeglądarkę internetową. To świetne wieści dla użytkowników urządzeń Apple i nie tylko.

xCloud w przeglądarce

Redakcja portalu The Verge dowiedziała się od źródeł bliskich Microsoftowi, że pracownicy firmy testują już działanie xCloud w przeglądarce. Wygląda jednak na to, że jak na razie usługa uruchamia się tylko na przeglądarkach opartych na silniku Chromium, takich jak m.in. Google Chrome czy Microsoft Edge. Nie oznacza to oczywiście, że do oficjalnego debiutu tego rozwiązania, nic się w tej kwestii nie zmieni.

Jak donosi The Verge, usługa w tym wydaniu działa w zasadzie tak samo, jak w przypadku wersji na Androida – prosty interfejs pozwala przeglądać bibliotekę gier w chmurze dostępnych w ramach subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate, sprawdzać rekomendacje i wznawiać ostatnio uruchamiane tytuły. A skoro o uruchamianiu mowa, to gry odpalają się na pełnym ekranie. Do zabawy rzecz jasna niezbędny jest odpowiedni kontroler.


Kiedy opisywane rozwiązanie trafi na rynek, to z grania w chmurze w końcu będą mogli skorzystać subskrybenci Xbox Game Pass Ultimate posiadający urządzenia Apple – iPhone’y czy iPady. xCloud działa aktualnie tylko na smartfonach i tabletach z Androidem, bo warunki postawione przez Apple, których spełnienie zagwarantowałoby debiut usługi na iOS i iPadOS, były wyjątkowo nieatrakcyjne.

Warto też wspomnieć, że Microsoft planuje zintegrowanie przeglądarkowej wersji xCloud z aplikacją Xbox w systemie Windows 10. Jak na razie nie wiadomo, w jakiej rozdzielczości są uruchamiane gry w chmurze przez przeglądarkę, choć raczej na pewno nie jest to nic powyżej Full HD, bo infrastruktura xCloud wciąż bazuje na Xboxach One S. Przesiadka na Xboxy Series X ma się odbyć jeszcze w tym roku, choć nie wiadomo, kiedy dokładnie. Więcej na temat xCloud w nowym wydaniu dowiemy się już tej wiosny – wówczas powinny też wystartować publiczne testy.

Źródło: The Verge

Dyskusja na temat wpisu