PlayStation deklasuje Xboxa nawet w Europie. Dokument UE przedstawia konkretne liczby

PlayStation Xbox

Dzięki zawirowaniom prawnym, jakie w ostatnim czasie wynikły z chęci przejęcia Activision Blizzard przez Microsoft dowiedzieliśmy się wielu zakulisowych smaczków na temat branży gier. Taką ciekawostką są chociażby konkretne statystyki udziału poszczególnych konsol na konkretnych światowych rynkach. Dzięki opublikowanemu przez UE uzasadnieniu swojej decyzji dotyczącej zakupu wydawcy serii Call of Duty przez producenta Xboxów otrzymaliśmy okazję, aby dowiedzieć się niezwykle ciekawych szczegółów.

UE publikuje dane, zgodnie z którymi PlayStation dosyć mocno przegoniło Xboxy

Według dosyć obszernego dokumentu opublikowanego przez UE sprzedaż konsol PlayStation jest wyższa o 70 lub nawet 80% w stosunku do Xboxów. Kolejne dysproporcje występujące w kategoriach takich jak wielkość przychodów czy liczba zainstalowanych urządzeń, pokazują, że sprzęt od Sony niemal całkowicie zdeklasował swojego największego rywala.

Natomiast w EOG udział Sony w 2021 roku jest jeszcze wyższy: [80-90]% pod względem przychodów, [70-80]% pod względem liczby sprzedanych egzemplarzy i [80-90]% pod względem liczby zainstalowanych konsol. W porównaniu do tego udział Microsoftu jest znacznie mniejszy we wszystkich tych wskaźnikach (wartość, liczba sprzedanych egzemplarzy, liczba zainstalowanych konsol).

Uzasadnienie opublikowane przez UE ws. przejęcia Activision Blizzard przez Microsoft

Można na tej podstawie stwierdzić, że jest to nadzwyczaj dobry wynik dla PlayStation, który zarazem może być traktowany jako porażka Xboxów, jednak rezultat ten zakłada całkiem dziwne — z perspektywy branżowej — warunki.

Po pierwsze — unijni urzędnicy zdecydowali się wykluczyć z „krajobrazu konkurencyjnego” Nintendo. W efekcie czego dominacja Sony względem konkurenta została jeszcze bardziej zarysowana.

PlayStation i Xbox - logo
PlayStation i Xbox

Do tego należy brać pod uwagę, że dane, którymi posługiwało się UE, pochodzą z 2021 roku. Wtedy to cała branża mierzyła się ze sporym problemami z dostępnością konsol — zwłaszcza PS5. Dopiero od ostatnich kilku miesięcy można zauważyć, że sprzęt od Japończyków jest częściej widoczny na półkach wielu elektromarketów.

Przeczytaj też: Gry podobne do Until Dawn

Kup PlayStation 5

Mimo że dla niektórych postrzeganie rynku w ten sposób jest mocno wątpliwy, tak właśnie na tej podstawie UE podjęło swoją decyzję w sprawie przejęcia Activision Blizzard przez Microsoft. Czy była to dobra decyzja? O tym przekonamy się dopiero za kilka lat.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
OKAZJA ALERT
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.