Czemu tak naprawdę służyły krypty w Falloucie? Chodziło o… loty w kosmos

Krypta 111 Fallout 4 UFO

Nie ma chyba gracza, który przynajmniej nie słyszał o legendarnych kryptach, które pojawiają się w grach z cyklu Fallout. Ich „propagandowym” wyjaśnieniem sensu istnienia była rzecz jasna chęć utrzymania ludzkości przy życiu w przypadku wystąpienia nuklearnej zakłady. Każdy fan serii wie jednak, że to nie do końca trzyma się kupy, a prawdziwe zastosowanie tego systemu schronów wyjaśnił natomiast po latach jeden ze współtwórców serii.

Krypty z Fallouta miały umożliwić rozwiązanie problemów z długimi podróżami w kosmosie

Prawdziwy powód powstania krypt – Tim Cain

Krypty w Falloucie zostały zbudowane przez firmę Vault-Tec pozornie w celu zabezpieczenie losów ludzkości przed skutkami wojny atomowej. Wiemy jednak, że z tą ochroną życia często bywało różnie.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Ich prawdziwy sens został wyjaśniony dopiero niedawno przez Tima Caina, jednego ze współtwórców serii. W jednym ze swoich filmów na YouTube wyjaśnił on, że celem krypt było ustalenie, jak człowiek może znieść trudy długich lotów kosmicznych.

Na pierwszy rzut oka brzmi to dosyć komicznie, ale z dalszą częścią historii wszystko spaja się w całość. Enklawa i rząd USA uznali bowiem, że w przypadku użycia broni atomowej nie będzie już Ziemi, na którą powrót byłby możliwy. Zdecydowano więc o budowie statku, który wyniósłby „najlepszych i najzdolniejszych” do Układu Słonecznego.

Najpierw trzeba było jednak ustalić, w jaki sposób utrzymać ludzi przy życiu przez tak wiele lat podróży. W tym momencie wystarczy pomyśleć o kryptach, gdzie w trudnych warunkach uprawiano rolę czy opracowano system krążenia i oczyszczania wody.

Pamiętajmy też, że jest to pierwotny koncept schronów w „oryginalnych” Falloutach. Prawa do marki ma teraz Bethesda, która wcale nie musi się z nim zgadzać.

Zobacz też: Najlepsze gry z crossplayem

Cain wpadł na pomysł ze statkiem kosmicznym już po premierze pierwszego Fallouta, który zadebiutował w 1997 roku. Ostatnia część tego legendarnego cyklu postapokaliptycznych gier RPG ukazała się natomiast w 2018 roku, a był nią Fallout 76.

O autorze
Adrian Witczak
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Fan gier strategicznych, akcji i RPG. Swoje pierwsze kroki z grami stawiał przy PS2 i PC, obecnie preferuje bardziej platformy "Zielonych".

Liczba wpisów: 2359 (w redakcji od 17.11.2022)

TAGI:

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
MEGA ZNIŻKA DLA OBECNYCH SUBSKRYBENTÓW!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.