PS5 już z firmware 8.0! Aktualizacja dodaje masę nowości, w tym Dolby Atmos i obsługę dysków 8 TB

PS5

Jeszcze pod koniec lipca informowaliśmy o zapowiedzi firmware 8.0 dla konsol PS5, która miała wprowadzać ogrom nowości. Pośród opisywanych zmian znalazły się wzmianki o obsłudze dysków o pojemności nawet 8 TB czy implementacji Dolby Atmos. Dzisiaj wreszcie doczekaliśmy się oficjalnego udostępnienia tej aktualizacji, a nowe funkcje powinno docenić wielu graczy.

Firmware 8.0 dla konsol PS5 już dostępny

PlayStation 5
PlayStation 5

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Hideataki Nishino na blogu PlayStation firmware 8.0 jest już dostępnych na PS5. Oznacza to, że użytkownicy najnowszych konsol od Sony mogą już pobierać najnowszą aktualizację, która nie waży zbyt wiele. Trzeba się bowiem przygotować na zaledwie 1,175 GB danych. Lista wszystkich zmian i nowości, które pojawiły się wraz z uaktualnieniem systemu, prezentuje się następująco:

Dolby Atmos dostępne na PS5 za sprawą Firmware 8.0

PS5 Dolby Atmos
PS5 Dolby Atmos

Jedną z najważniejszych nowości jest wyczekiwana przez wielu, jest implementacja technologi Dolby Atmos na konsolach PS5. Dzięki temu dźwięk przestrzenny, który obsługiwany jest przez Tempest 3D AudioTech stanie się istotną częścią dla wszystkich graczy posiadających odpowiednie urządzenia HDMI. Mogą to być soundbary, zestawy kina domowego, ale także telewizory obsługujące Dolby Atmos.

Firmware 8.0 wprowadza obsługę dysków SSD M.2 o znacznie większej pojemności

Dysk WD_Black PS5
Dysk WD_Black dla PS5

Gracze, którzy lubią mieć natychmiastowy dostęp do wielu gier, lub po prostu nie przepadają za sprzątaniem dysków, tę zmianę powinni przyjąć z wielkim entuzjazmem. Wraz z wprowadzeniem firmware 8.0 na PS5 pojawiła się opcja obsługi dysków SSD M.2 o maksymalnej pojemności 8 TB. Do tej pory gracze decydujący się na powiększenie przestrzeni dyskowej mieli do dyspozycji jedynie 4 TB.

PS Remote Play oraz PS App

Wraz z najnowszą aktualizacją systemu, nowości doczekał się segment związany z usługą PS Remote Play oraz PS App. Od dzisiaj powiększyła się pula urządzeń, na których gracze będą mieli możliwość uruchamiania aplikacji zdalnie kontrolującej PS5. Mowa dokładnie o urządzenia działające na systemie Android TV OS 12. Do tej pory zweryfikowane sprzęty to Chromecast Google TV (wersja obsługująca 4K), a także Sony Bravia XR A95L.

Pojawiła się także lepsza obsługa komend głosowych, choć wersja ta działa wyłącznie w przypadku Wielkiej Brytanii oraz USA. Co więcej, do końca bieżącego miesiąca w PS App na iOS i Android powinna pojawić się zapowiadana funkcja umożliwiająca reakcje na wiadomości poprzez emotikony, a także możliwość podglądu udostępnianej zawartości przez znajomych, zanim dołączymy do grupy.

Firmware 8.0 wprowadza szereg ułatwień dostępu

PS5 wsparcie drugiego pada
PS5 – funkcja wsparcia drugiego pada

Sony ponownie zadbało o zapewnienie kolejnych ułatwień dostępu i zgodnie z zapowiedziami PS5 doczekało się możliwości podłączenia drugiego kontrolera do jednego konta PlayStation. Dzięki temu osoby bardziej doświadczone będą mogły bez większych problemów pomagać mniej zaawansowanym graczom podczas kanapowej zabawy.

Kolejną ciekawą opcją zdaje się haptyczne wibracje podczas korzystania z samego interfejsu PS5. Pozwala to dosłownie poczuć kolejne elementy menu głównego konsoli dzięki kontrolerom DualSense, DualSense Edge oraz PS VR2 Sense.

Nowe i udoskonalone funkcje społecznościowe wprowadzone z Firmware 8.0 na PS5

PS5 dołączanie do grup
Nowe powiadomienia związane z funkcjami społecznościowymi na PS5

W aspektach społecznościowych Firmware 8.0 przynosi wiele konkretnych zmian, które zapewne ułatwią życie wielu osobom lubującym się w wieloosobowych rozgrywkach ze znajomymi. Jedną z ciekawszych opcji jest ta dotycząca udostępniania podglądu ekranu dla osób, które chcą dołączyć do grupy. Dzięki temu przed dołączeniem do konkretnej ekipy przyjaciół będziemy mogli sprawdzić, w co grają i — co ważniejsze — jak sobie radzą.

Ulepszeń doczekały się także kwestie związane z dodawaniem znajomych do grupy, a także sam interfejs. Od teraz pojawiła się możliwość zapraszania do zamkniętej paczki bez konieczności tworzenia nowej grupy. Co więcej, od teraz możemy zbiorczo wysłać zaproszenie do całej ekipy osób, bez konieczności wysyłania ich pojedynczo.

Dzięki najnowszej aktualizacji pojawiła się także możliwość podglądu, aktywności wykonywanych przez naszych znajomych, a także opcja dołączenia do nich w trakcie ich zabawy.

Zmianom uległ także kafelek Turniejów. Od teraz w sekcji tej pojawiać się będą informacje o ilości rozegranych turniejów, osiągniętych lokatach, a także nadchodzących wydarzeniach. Dodatkowo można będzie zerknąć na listę wszystkich byłych, trwających, a także nadchodzących turniejów.

Podobnie jak w przypadku PS App, na konsolach PS5 można reagować za pomocą emotikon, co szczególnie powinno przypaść do gustu wszystkim, którzy nie są specjalnie wylewni podczas rozgrywek.

Dodatkowe opcje ułatwiające korzystanie z PS5 wprowadzone wraz z firmware 8.0

PS5 wyszukiwanie w bibliotece gier
Nowe wyszukiwanie w bibliotece gier na PS5

Jedną z większych bolączek, z którą mierzyli się posiadacze PS5, był brak opcji wyszukiwania gier w bibliotece po nazwie. Wraz z najnowszą aktualizacją problem ten stał się przeszłością, bo Sony zdecydowało się wreszcie zaimplementować taką funkcję w konsoli.

Pewnemu przemodelowaniu uległ także segment związany z podpowiedziami, z których mogą korzystać posiadacze najnowszych konsol od japońskiej korporacji. Od teraz Karty Pomocy wyświetlą działania w toku, niedostępne już zadania, te ukończone, a także wszystkie nadchodzące. Dzięki temu będzie można lepiej przygotować się na kolejne przygody, choć zdaje się to potencjał na poważne spoilery.

Na możliwość wyłączenia sygnału dźwiękowego przy włączaniu PS5 czekało wielu nocnych marków, którzy nie mieszkają sami. Wraz z firmware 8.0 funkcja ta oficjalnie się pojawi i będziemy mogli nie tylko go włączyć lub wyłączyć, ale nawet dostosować jego głośność. Ważne i przydatne!

Na koniec pozostaje kwestia odkrywania pełnego potencjału drzemiącego w PS5. Dzięki zakładce przydatnych wskazówek można lepiej zapoznać się z tym, co konsola od Sony ma nam do zaoferowania. Szczególnie przydatne może się to okazać dla wszystkich nowych użytkowników, którzy swoje urządzenie mają od niedawna.

Przeczytaj też: Gry podobne do God of War

Kup PlayStation 5

Nie da się ukryć, że Sony postarało się przy implementacji firmware 8.0 i zmian jest naprawdę bardzo dużo. W teorii każdy powinien znaleźć wśród tych wszystkich nowości choć jedną przydatną rzecz, która znacząco uprzyjemni korzystanie z PS5. Dajcie znać, co Wam spośród wszystkich tych funkcji przypadło do gustu najbardziej! Brak sygnału dźwiękowego? Nowe funkcje PS App? Obsługa pojemniejszych dysków? Czekamy na Wasze komentarze!

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
OKAZJA ALERT
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.