PS5 wkrótce otrzyma firmware 8.0! Sony zapowiada ogromną aktualizację i ogłasza wyczekiwane funkcje

PS5

W ostatnim czasie Sony, dostarczając kolejne aktualizacje PS5, nie oferowało użytkownikom zbyt wielu nowości. Były to raczej standardowe poprawki, które miały za zadanie poprawiać stabilność systemu. Tym razem jednak Japońscy inżynierowie zapowiedzieli nowy firmware, który wprowadzi wiele zmian i to przede wszystkim takich, które będziemy mogli odczuć na własnej skórze.

Sony ogłasza zmiany i nowości, które pojawią się wraz z aktualizacją 8.0 do PS5

PlayStation 5
PlayStation 5

Aktualizacja wprowadzająca firmware w wersji 8.0 będzie opierać się przede wszystkim na próbie poprawy doświadczeń płynących z rozgrywki oraz kilku jej usprawnień. Zmian ma być naprawdę sporo i obejmą wiele dziedzin działania konsoli. Mowa więc o nowych technologiach związanych z dźwiękiem, funkcjach społeczności, a także obsługą nowych dysków SSD.

Aktualizacja 8.0 wprowadzi na konsolach PS5 Dolby Atmos

PS5 Dolby Atmos
Podgląd opcji Dolby Atmos w konsoli PS5

Dla wielu osób największą nowością będzie wprowadzenie pełnej obsługi urządzeń zgodnych z technologią Dolby Atmos. Oznacza to, że posiadacze konkretnych telewizorów, soundbarów lub kin domowych skorzystają z dobrodziejstw dźwięku przestrzennego obsługiwanych przez Tempest 3D AudioTech. Do tej pory Dolby Atmos było funkcją dostępną jedynie na konsolach Xbox Series X|S.

Aby skorzystać z nowej technologii dostępnej w konsolach PS5, będzie trzeba w ustawieniach wejść w zakładkę „Dźwięk”, i przy opcji wybory wyjścia audio wybrać z listy priorytetowych formatów opcję Dolby Atmos.

Aktualizacja 8.0 do PS5 to szereg ulepszeń funkcji społecznościowych

PS5 dołączanie do grup
Nowy sposób dołączania do grup na konsolach PS5

Dodatkowo nowa aktualizacja PS5 wprowadzi szereg udoskonaleń w zakresie funkcji społecznościowych. Dzięki niej ulepszony zostanie interfejs grupowy i będzie można zaprosić gracza do zamkniętej grupy bez automatycznego dodawania do innej grupy lub tworzenia zupełnie nowej. Poza tym możliwe będzie wysyłanie otwartych i zamkniętych zaproszeń do całych grup graczy, zamiast do każdego pojedynczo.

Pojawi się także opcja podglądu udostępnianego ekranu podczas przebywania w grupie. Oznacza to, że, zanim dołączymy do jakieś ekipy, będziemy mogli podejrzeć zawartość ekranu udostępnianą przez jej członków.

Ciekawie prezentuje się także funkcja dołączania do sesji rozgrywanych przez naszych znajomych z poziomu jednej karty. Zgodnie z zapowiedziami będziemy mogli wejść w kategorię „Znajomi”, aby zobaczyć czy ktoś naszych bliskich prowadzi rozgrywkę, a następnie w wygodny sposób do niej dołączyć.

Fani wyzwań i realizacji docenią zapewne kafelek turniejów, który pojawi się bezpośrednio w centrum gier. Dzięki temu będziemy mogli w wygodny sposób podejrzeć nasze turniejowe wyniki.

PS5 przegląd turniejów
Przegląd turniejów PS5

Na koniec w tym segmencie warto wspomnieć o nowej możliwość reagowania na wiadomości współgraczy za pomocą emotikon. Sony podkreśla, że jest to szybsza i łatwiejsza forma komunikacji. To akurat może faktycznie okazać się przydatne, zwłaszcza w ferworze intensywnej zabawy.

Aktualizacja 8.0 do PS5 wprowadzi także nowe ułatwienia dostępu

PS5 wsparcie drugiego pada
PS5 – opcja włączenia drugiego kontrolera na jednym koncie

Sony, tworząc kolejne aktualizacje i sprzęty, nie zapomina o ludziach borykających się z różnymi niepełnosprawnościami. Dzięki nadchodzącej aktualizacji gracze zyskają możliwość podłączenia drugiego pada do jednego konta PlayStation 5. Otwiera to dodatkowe opcje, umożliwiające pomoc w grach osobom młodszy, niepełnosprawnym i nie do końca obeznanym z obsługą kontrolera.

Dodatkowo gracze mogą liczyć na haptyczne wibracje interfejsu użytkownika. Pozwoli to na „odczuwanie” pewnych elementów wyświetlanych na ekranie PS5, a to zaś może dodatkowo pomóc niektórym graczom. Warto podkreślić, że ta opcja działa na kontrolerach DualSense, DualSense Edge i PS VR2 Sense.

Wsparcie dla pojemniejszych dysków SSD M.2 i dodatkowe ułatwienia użytkownika po aktualizacji 8.0 do PS5

Jedną ciekawszych opcji zapowiedzianych w ramach aktualizacji 8.0 jest bez wątpienia obsługa dysków SSD M.2 o większej pojemności. Maksymalna pojemność dysku, jaki będziemy mogli zamontować w konsoli PS5 to 8 TB.

Poza tym wraz z najnowszą aktualizacją pojawiło się kilka dodatkowych funkcji, takich jak:

  • Możliwość wyszukiwania gier w bibliotece
  • Ulepszenia w Kartach Pomocy systemu PS5. Dzięki temu zobaczymy działania, które są w toku, poprzednio dostępne oraz te które są nadchodzące i zakończone.
  • Odkrywanie nowych funkcji. Funkcja ta pozwoli przeglądać wskazówki, aby w pełni wykorzystywać potencjał PS5.
  • Wyciszenie sygnału dźwiękowego PS5. To rozwiązanie docenią wszyscy, których irytuje dźwięk włączanej konsoli od Sony. Dzięki temu ustawieniu uruchamianie konsoli nie może odbywać się niemal bezgłośnie.

Przeczytaj też: Gry podobne do Heroes 3

Jak więc widać zmian i nowości jest całkiem sporo i wiele z nich, zapewne w znaczący sposób wpłynie na korzystanie z konsoli PS5. W pierwszej kolejności firmware 8.0 wprowadzony zostanie w ramach zamkniętych beta testów, do których dołączą wybrani gracze z konkretnych krajów. Osoby wybrane do testowania zostaną poinformowane o tym w stosownej wiadomości mailowej.

Kup PlayStation 5

Oznacza to też, że niektóre z opisanych wyżej funkcji w ostatecznej wersji może uleć znaczącym zmianom i poprawkom. Finalnie firmware 8.0 ma trafić do wszystkich graczy jeszcze w tym roku, choć na ten moment Sony nie ujawniło nawet przybliżonych ram czasowych.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
OKAZJA ALERT
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.