PS5 Pro bez 120 FPS? Patent Sony sugeruje coś o wiele lepszego

PS5 Pro

Temat PS5 Pro rozgrzewa wyobraźnie graczy, ale też branżowych dziennikarzy, którzy sukcesywnie dostarczają coraz to ciekawsze pogłoski na temat nowej rewizji konsol Sony. Dość głośno w tej sprawie zrobiło się po doniesieniach, jakoby sprzęt ten oferował zabawę w 4K i 120 FPS dzięki autorskiej technologi DLSS. Najnowsze pogłoski tonują trochę ówczesne odkrycia i ujawniają nieco inne wskazówki, które mogą być powiązane z mocniejszą rewizją PlayStation 5.

PS5 Pro może zaskoczyć ciekawą technologią współtworzoną przez AMD

Materiał Digital Foundry na temat nowego patentu Sony

Ekipa z Digital Foundry podjęła się analizy jednego z najnowszych patentów Sony, który powiązany być może właśnie z PS5 Pro. Zgłoszenie przygotowane przez Japończyków dotyczy w głównej mierze skalowania grafiki i rozdzielczości tak, aby ostatecznie gwarantować lepsze wrażenia płynące z zabawy.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Nie oznacza o jednak dwukrotnego zwiększenia wydajności i działania od razu w 120 kl./s. Patent dotyczy bowiem znacznie lepszej warstwy wizualnej. Sony wspólnie z AMD miało opracować nowe rozwiązania w dziedzinie renderowania, które będzie dobierać te elementy generowanego obrazu, które wymagać będą zastosowania lepszego skalowania grafiki.

Dodatkowo mocniejsze podzespoły mają umożliwić konsoli obsługę bardziej zaawansowanych technologii wizualnych. Tutaj jako przykład podaje się path tracing, co rzeczywiście może pozytywnie wpływać na wrażenia płynące z rozgrywki na takim sprzęcie.

PS5 Pro
PS5 Pro

Czy to oznacza, że nadal będziemy skazani na ledwie 60 i 30 FPS-ów uzależnionych od rozdzielczości? Niekoniecznie, bo mocniejsze podzespoły mają zaoferować lepszą wydajność, choć nie ma tutaj mowy o dwa razy większej liczbie klatek względem podstawowego modelu. Możliwe, że wzrost generowanych ramek będzie większy o kilkanaście lub kilkadziesiąt procent, ale w tej materii nic nigdy nie jest pewne. Dodatkowo wiele zależeć będzie od samych twórców gier i tego, jak będą oni radzić sobie z optymalizacją.

Wszystko to brzmi ciekawie i na pewno rozbudza wyobraźnię osób czekających na nowy wariant PS5, ale jest w tym wszystkim jedno „ale”. Na chwilę obecną są to wyłącznie domysły, których nie sposób zweryfikować. Jeśli rzeczywiście Sony wyda nową rewizję PS5 w tym roku, to kwestia miesięcy jest jej ujawnienie. Wtedy dowiemy się, ile z dotychczasowych plotek było prawdziwych.

Źródło: YouTube: Digital Foundry

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
GIFTCARDY ZNÓW W PROMOCJI!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.