Digital Foundry potwierdza istnienie PS5 Pro! Ma to być konsola dla najbardziej wymagających graczy

PS5 Pro

Branża growa od przeszło miesiąca regularnie dostarcza nam nowych pogłosek i plotek związanych z potencjalną premierą PS5 Pro. Nawet wczoraj informowaliśmy, że skala przecieków związanych z tym sprzętem jest na tyle poważna, że samo Sony zaczęło badać całą tę sprawę, a to może się źle skończyć dla osób za nie odpowiedzialnych. Teraz do sprawy odniosła się redakcja Digital Foundry, która cieszy się wśród graczy sporym szacunkiem i co ciekawe, ma dość intrygujące wieści.

Kolejna redakcja potwierdza wieści o PS5 Pro

Podcast Digital Foundry o PS5

W przeszło godzinnym podcaście, który poświęcony został właśnie PS5 Pro redaktorzy Digital Foundry potwierdzili, że taki model faktycznie powstaje, a oni sami widzieli jego dokumentacje oraz specyfikację techniczną. Oznacza to, że wszystkie dotychczasowe pogłoski związane z najnowszą konsolą Sony w jednym chociaż się nie myliły — coś mianowicie jest na rzeczy.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Całkiem ciekawie prezentują się w tym kontekście informacje, że nowa wersja sprzętu od japońskiego przedsiębiorstwa będzie faktycznie posiadać ulepszony procesor, ale także rozwiązywać dość istotny problem PS4 Pro, jakim był brak dodatkowej pamięci operacyjnej dedykowanej właśnie grom. Według dziennikarzy nadchodząca konsola ma oferować aż 13,7 GB zamiast 12,5 oferowanych w modelu podstawowym. Naturalnie przepustowość tejże także zostanie zwiększona z 488GB/s na 576 (wszystko nadal będzie na 256-bitowej szynie danych).

Biorąc pod uwagę ostatni trend związany z technologami podobnymi do DLSS nie dziwi, że także i ten temat został podniesiony przez Digital Foundry w kontekście PS5 Pro. Ekipa potwierdziła, że PlayStation Spectral Resolution to coś, czego rzeczywiście można się spodziewać. Zadanie tego rozwiązania ma być podobne od tego, co oferuje AMD FSR, choć ma działać to zauważalnie lepiej.

Sony PS5
PS5

Czy więc możemy spodziewać się tego mitycznego „4K i 120 FPS”, o których mówiło się już jakiś czas temu? No niekoniecznie, bo — jak słusznie wskazuje DF — wytworzenie takiej klatki przy pomocy PSSR ma trwać około 2ms. To zaś oznacza, że przy odświeżaniu 120 Hz, kiedy framerate (czas trwania jednej klatki obrazu) to około 8,3 ms takie dodatkowe 2 milisekundy mogą mieć znaczenie i negatywnie wpływać na odczucia płynące z zabawy, nawet jeśli FPS-ów będzie więcej.

Co ciekawe, PSSR może znaleźć zastosowanie w przypadku istniejących już gier, które mogą wiele zyskać dzięki pobitej rozdzielczości. Na pewno może to wyeliminować wiele problemów związanych z jakością obrazu, które powodowane są niską rozdzielczością podstawową.

PS5 Pro
PS5 Pro

Wszystko to brzmi wiec wyjątkowo dobrze, bo nawet jeśli konsola nie zaoferuje tych 120 FPS-ów, to nadal będzie ona oferować graczom lepsze wrażenia, a deweloperzy będą mogli w bardziej komfortowy sposób dostosowywać swoje produkcje do tego systemu. Wszystko może być jednak okupione relatywnie wysoką ceną, która może wynosić nawet 599 dolarów.

Z drugiej strony PS5 Pro ma być dedykowane tym najbardziej wymagającym graczom, którzy nie lubią chodzić na kompromisy. Nadal jednak ma być to tańsza alternatywa dla wydajnych pecetów, wycenianych znacznie wyżej niż taka konsola.

Źródło: YouTube: Digital Foundry

O autorze
Przemysław Paterek
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Swoją przygodę z grami zaczynał od Mario Tennis na Gameboya Color. Wielki fan RPG-ów i strategii. Średnio co kilka miesięcy musi przejść od nowa Gothica. Zobacz więcej...

TAGI:

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
XBOX GAME PASS ULTIMATE ZNÓW NAWET 85% TANIEJ
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.