PS5 Pro z przeciekiem specyfikacji! Sony może dostarczyć najwydajniejszy sprzęt tej generacji

PS5 Pro

Przez ostatnie dwa tygodnie temat PS5 Pro wałkowany był w branżowych mediach, a kwestia rzekomych możliwości tego sprzętu odmieniano przez wszystkie przypadki. Zdaje się, że tren ten jeszcze trochę utrzyma, zwłaszcza że nowe przecieki pojawiają się niczym grzyby po deszczu. Tym razem nowych informacji w tej sprawie dostarczył sam Tom Henderson, który na łamach portalu Insider Gaming ujawnił wyjątkowo ciekawe informacje.

Specyfikacja PS5 Pro — specjalny upscalling, wydajniejszy Ray Tracing i zmiany w układzie CPU

PlayStation 5 SoC AMD
PS5 układ CPU

Według znanego dziennikarza PS5 Pro ma być sprzętem prawie pod każdym względem lepszym niż podstawowa wersja konsoli, choć nie każda zmiana ma być w tym przypadku ogromna. Przykładem może być tutaj kwestia procesora, który doczeka się jedynie drobnego przetaktowania zegarów na około 3,85 Ghz. Wychodzi więc na to, że będzie on szybszy od podstawowej wersji o zaledwie 10%.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Mimo tego o mocy tego podzespołu ma decydować tzw. tryb wysokiej częstotliwości, który — jeśli okaże się prawdziwy — to będzie swoistym game changerem. Henderson twierdzi, że będzie to okupione jednak pewnym kompromisem, bo w trybie tym procesor ma dostawać więcej mocy kosztem układu graficznego, którego wydajność może spaść o ok. 1%.

PS5
PS5

Samo GPU zaś ma zaś wyróżniać się kilkoma niezwykle istotnymi elementami. Przede wszystkim należy tutaj zwrócić uwagę na PSSR, czyli PlayStation Spectral Super Resolution, czyli autorskie rozwiązanie do upscallingu oraz antyaliasingu. Poza tą opcją układ ma cechować się Ray Tracingiem 2-3 (czasem nawet 4) razy szybszym od standardowego modelu. Wszystko to ma pozwalać na renderowanie szybsze o 45% i osiągać wydajność na poziomie 33,5 teraflopa.

Dodatkowo GPU ma cechować się niestandardowymi architekturami związanymi z uczeniem maszynowym, a dedykowany akcelerator AI ma pozwalać nawet 67 teraflopów w przypadku 16-bitowych operacji zmiennoprzecinkowych. Według Hendersona ma to pozwalać na obsługę rozdzielczości sięgającej 8K, choć tutaj mowa raczej o wartościach skalowanych.

Sony PlayStation
Sony

Poza tym sprzęt PS5 Pro ma cechować się zauważalnie lepszym dyskiem o pojemności 1TB miejsca i operować z szybkością 18 GT/s, co daje wzrost o 28% względem modelu podstawowego (14 GT/s). Zmian doczekają się nawet kwestie dźwiękowe, dzięki którym biblioteki ACM mają być „wydajniejsze o 35%”.

Wszystko to ma sprawić, że PS5 Pro będzie najlepszą konsolą do gier dostępną na rynku, ulepszając niemal wszystko, co znane jest z podstawowej wersji. Jedyną pozostałością ma być tutaj odpinany napęd, który ma być identyczny z tym, na który postawiono przy PS5 Slim. Czy więc wszystkie gry, które będą trafiać na taki sprzęt, będą z automatu działać płynniej? Teoretycznie tak, ale trzeba pamiętać, że wiele zależeć będzie od deweloperów i tego, jak poradzą sobie z optymalizacją.

Oczywiście warto do tych informacji podejść z pewnym dystansem, bo nie są to oficjalne wieści, a jedynie niepotwierdzone doniesienia, dodatkowo bez wskazania żadnego źródła. O prawdziwości (lub nie) wszystkich tych informacji przekonamy się… najpewniej jeszcze jesienią bieżącego roku.

Źródło: Insider Gaming

O autorze
Przemysław Paterek
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Swoją przygodę z grami zaczynał od Mario Tennis na Gameboya Color. Wielki fan RPG-ów i strategii. Średnio co kilka miesięcy musi przejść od nowa Gothica. Zobacz więcej...

TAGI:

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
XBOX GAME PASS ULTIMATE ZNÓW NAWET 85% TANIEJ
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.