PS5 radzi sobie lepiej od PS4 i zarabia przy tym znacznie więcej. „Najbardziej dochodowa generacja”

PlayStation 5

Aktualnie znajdujemy się na półmetku obecnej generacji konsol i w zasadzie jest to bardzo dobry czas na pewne podsumowania w zakresie obecności zarówno PS5, jak i Xbox Series X|S. Na taki ruch zdecydowało się właśnie Sony, które opublikowało całkiem ciekawy raport obrazujący stan aktualnego sprzętu na tle wszystkich poprzednich generacji. Wnioski, jakie płyną z tego dokumentu, są niezwykle ciekawe, zwłaszcza że wiele osób mogło spodziewać się nieco gorszych wyników.

PS5 pod każdym względem zarabia więcej niż PS4

Wykres zysków konsol PlayStation
Wykres zysków konsol PlayStation

Zgodnie z informacjami, które pojawiły się w raporcie Sony, konsola PS5 cieszy się naprawdę sporym zainteresowaniem i jest ono do tego stopnia duże, że firma wprost mówi o „najbardziej dochodowej generacji w historii”. Okazuje się bowiem, że sama sprzedaż konsol wygenerowała dochody operacyjne na poziomie 10 miliardów dolarów. Mowa więc o ogromnej sumie, jednak trzeba pamiętać, że nie jest to zysk „na czysto”, bo nie uwzględnia ona żadnych podatków ani odsetek.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Co ciekawe, statystyki te znajdują przełożenie także w segmencie aktywnych konsol, gdzie w porównaniu z poprzednią generacją PlayStation 5 radzi sobie tak samo dobrze. Mowa dokładnie o 49 milionach aktywnych sprzętów. Różnica jednak widoczne jest w czasie, jaki spędzany jest na graniu. Tutaj najnowsza konsola Sony wypada o wiele lepiej, bo wedle danych mowa 2,4 miliardach godzin w porównaniu z 1,4 miliardach godzin wygenerowanych przez PS4.

Porównanie dochodów dodatkowych PS4 i PS5
Porównanie dochodów dodatkowych PS4 i PS5

Wzrosty widoczne są także w segmentach związanych z zarobkami opartymi na zawartości i usługach. Tutaj PS5 radzi sobie znacznie lepiej. Według raportu użytkownicy wydają znacznie więcej na usługi, mikropłatności, urządzenia peryferyjne oraz same gry. Pokazuje to bardzo dobitnie, że w aktualnej generacji gracze po prostu chętniej wydają dodatkowe pieniądze.

Co ciekawe, japońskie przedsiębiorstwo nie zamierza spoczywać na laurach i ma plany na dalszy rozwój. Dokładniej rzecz ujmując, to poprzez urządzenia peryferyjne, takie jak PS Portal, zestawy słuchawkowe oraz specjalne kontrolery (np. DualSense Edge) chce przekonać do siebie jeszcze większe grono klientów.

Sony może mieć więc spore powody do zadowolenia i najwidoczniej obrana przez nich taktyka jak najbardziej się sprawdza. Niektórych zdumiewać może, że aktualna generacja radzi sobie pod względem finansowym znacznie lepiej od poprzedniej, jednak trzeba pamiętać, że jej start przypadał na okres pandemii, gdzie wiele osób weszło do świata gamingu i zostało w nim na dobre.

Źródło: Raport Sony dotyczący działalności PlayStation

O autorze
Przemysław Paterek
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Swoją przygodę z grami zaczynał od Mario Tennis na Gameboya Color. Wielki fan RPG-ów i strategii. Średnio co kilka miesięcy musi przejść od nowa Gothica. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
TAKIEJ PROMOCJI NIE BYŁO OD 2 LAT!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.