To od tej gry wszystko się zaczęło. Po ponad 50 latach doczeka się kontynuacji

Pong

Atari niegdyś udowodniło, że gry komputerowe są branżą, na której da się zbudować prężną firmę. Dzisiaj z tej chwały nie ma już nic, ale protoplasta branżowych korporacji powoli się odgruzowuje. Teraz postanowił też, że wróci pamięcią do Ponga – czyli tytułu, od którego zaczęło się całe to zamieszanie.

Qomp 2 zapowiedziane

Zwiastun Qomp 2

Oczywiście to nie tak, że Pong był pierwszą grą komputerową. To miano umownie przysługuje wydanemu w 1958 roku Tennis for Two, którego grafikę wyświetlał… oscyloskop.

W przypadku hitu Atari mówimy więc o czymś innym. Chodzi mianowicie o pierwszą grę, która stała się popularna i odniosła komercyjne zwycięstwo. Jej pierwsze wydanie pojawiło się w 1972 roku na automatach, a sukces szybko napędził gwałtowny rozwój całego przemysłu. Być może bez Ponga nie byłoby więc GTA 5 czy Cyberpunka 2077.

Wczoraj Atari ogłosiło natomiast, że legenda powróci. Wszystko za sprawą Qomp 2, które producent nazywa „artystyczną reimaginacją Ponga”. Na powyższym zwiastunie widzimy, że kultowa piłeczka od tenisa stołowego wydostanie się poza ekrany archaicznych automatów i kineskopowych telewizorów, aby doznać nowych przygód.

Z karty produktu na Steamie dowiemy się, że Qomp 2 zaoferuje aż 30 poziomów, które będziemy przemierzać z wykorzystaniem zaledwie dwóch przycisków. Na końcu każdego ze światów będą czekać na nas bossowie, których pokonanie pozwoli na przejście do kolejnych lokacji.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Qomp 2 ma być „enigmatyczną historią” opowiadającą o „wątpliwościach, strachu i samoakceptacji”. Wszystko to w połączeniu z ożywieniem klasyka nad klasykami sprawia, że naprawdę chce się samemu sprawdzić, co tym razem przygotuje dla nas Atari.

Jeżeli kogokolwiek zastanawia, dlaczego tytuł zawiera w sobie dwójkę, to wynika to z faktu, że pierwszy Qomp pojawił się już w 2021 roku. Była to jednak bardziej gra w stylu indie, stworzona w nieco mniejszych założeniach jeżeli chodzi o skalę.

Zobacz też: Ranking telewizorów 55 cali

Tak czy inaczej, Qomp 2 nie ma jeszcze daty premiery, ale wiemy, że zadebiutuje na PC, PS4, PS5, Xboxie One, Xboxach Series X|S, Nintendo Switch oraz Atari VCS. Na pewno jednak warto obserwować ten projekt, bo jest niezwykle ciekawy.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
OKAZJA ALERT
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.