Sony wygrało plebiscyt na najlepszego wydawcę gier w 2022 roku. Microsoft nie został w ogóle uwzględniony

God of War Ragnarok

Jak co roku serwis Metacritic przygotowuje specjalne zestawienie podsumowujące działalność najlepszych wydawców w branży gier wideo. Trzynasta odsłona tego plebiscytu, którego wyniki zostały właśnie dzisiaj opublikowane, okazała się niezwykle szczęśliwa dla Sony, które zdecydowanie wygrało ranking za 2022 rok. Niestety, na liście tej na próżno szukać Microsoftu…

Sony zwycięzcą plebiscytu na najlepszego wydawcę gier 2022 roku według serwisu Metascore

Sony
Sony

Rankingi sporządzane przez Metacritic opierają się na czterech głównych kryteriach: średnim wyniku Metascore wszystkich produkcji wypuszczonych przez wydawcę, procencie gier ocenianych świetnie, dobrze oraz źle (w ostatnim przypadku pod uwagę brane są tylko opinie recenzentów). Dodatkowym wymogiem jest fakt, że dana firma musi w roku kalendarzowym wydać pięć różnych pozycji.

Miano najlepszego wydawcy 2022 roku zgarnęło Sony, które osiągnęło średni rezultat 128,4 punktów, wyprzedzając drugie Paradox Interactive o około 6 punktów.

Warto odnotować także, że wszystkie produkcje wydawane przez Japończyków w ubiegłym roku osiągnęły średnią ocen na poziomie 85,6 punktów, co samo w sobie również jest bardzo dobrym wynikiem. Na najniższym stopniu podium znalazło się Activision Blizzard, które osiągnęło rezultat 114,8 punktów.

Call of Duty Modern Warfare 2
Call of Duty Modern Warfare 2

Pierwszą dziesiątkę zestawienia zamyka Developer Digital, które w 2022 roku wydało na rynek takie tytuły jak Trek to Yomi, Shadow Warrior 3 oraz niezwykle popularne Cult of the Lamb. Electronic Arts uplasowało się na 17. miejscu (112,4 punkty), a Bandai Namco, czyli wydawca Elden Ring, które zdobyło statuetkę Gry Roku, zajął dopiero 24. lokatę.

Co ciekawe, na liście nie znalazł się główny rywal Sony na polu konsolowym, czyli Microsoft. Producent Xboxów nie spełnił wymienionego wyżej kryterium pięciu wydanych gier, a więc w ogóle nie został uwzględniony w rankingu.

Ranking TOP 30 najlepszych wydawców 2022 roku według serwisu Metacritic:

 1. Sony
 2. Paradox Interactive
 3. Activision Blizzard
 4. Focus Entertainment
 5. Take-Two Interactive
 6. Capcom
 7. Sega
 8. Annapurna Interactive
 9. Humble Games
 10. Devolver Digital
 11. Red Art Games
 12. Nintendo
 13. Aksys Games
 14. Atari
 15. WayForward
 16. Raw Fury
 17. Electronic Arts
 18. Digerati Distribution
 19. Plug in Digital
 20. Spike Chunsoft
 21. 505 Games
 22. Xseed Games
 23. ININ/ United Games
 24. Bandai Namco
 25. Thunderful
 26. Square Enix
 27. tinyBuild
 28. Team 17
 29. Arc System Works
 30. SNK

Przeczytaj też: Słuchawki do komputera — najlepsze modele

Nie ulega większym wątpliwościom, że zwycięstwo Sony jest jak najbardziej zasłużone, w końcu producent PlayStation wypuścił w 2022 roku na rynek takie gry jak God of War Ragnarok, Stray, Horizon Forbidden West, Gran Turismo 7 czy The Last of Us Part I.

Mając na uwadzę plany wydawców na ten rok, możemy spodziewać się, że przyszłoroczny plebiscyt będzie równie fascynujący. Macie swoje przewidywania, kto wygra ranking najlepszych wydawców 2023 roku? Podzielcie się nimi w komentarzach!

Niektóre odnośniki w niniejszej publikacji to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz rozwój portalu.

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Okazja tylko do 12 czerwca lub wyczerpania zapasów!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.