Kolejna porażka Denuvo! Hakerka złamała zabezpieczenia w Resident Evil 4 Remake

Resident Evil 4 Denuvo

Denuvo to bardzo skuteczny system DRM, gdyż jak mogliśmy przeczytać — w 2022 roku tylko w jednej grze udało się go złamać. Tymczasem po Hogwarts Legacy przyszła pora na kolejną grę AAA, której system zabezpieczeń został złamany. Hakerka — Empress — ominęła wspomniany program w Resident Evil 4 Remake, a to może oznaczać poważny problem dla wydawców gier na PC.

Denuvo zostało złamane w Resident Evil 4 Remake po zaledwie 52 dniach

Empress has cracked and released Resident Evil 4 Remake.

52 days after release. pic.twitter.com/SOIgzVLGUh

— Denuvo Alerts (@DenuvoScum) May 14, 2023

Empress has cracked and released Resident Evil 4 Remake.

52 days after release. pic.twitter.com/SOIgzVLGUh

— Denuvo Alerts (@DenuvoScum) May 14, 2023

Choć do niedawna jedyną grą, w której udało się hakerom złamać Denuvo było Dying Light 2: Stay Human, tak od 2023 roku sytuacja zdaje się zmieniać. Trzy miesiące po Hogwarts Legacy przyszła pora na produkcję od Capcomu. Pomimo że Resident Evil 4 Remake posiadał aż 4 różne zabezpieczenia — Denuvo V18, Denuvo SecureDLC V2, a także własne systemy Anti-Tamper oraz VMProtect — to hakerka znalazła na nie sposób.

Sztuka ta udała się hakerce o pseudonimie Empress. Kobieta po zaledwie 52 dniach od premiery najnowszej produkcji Capcomu złamała wszelkie zabezpieczenia, w tym również Denuvo V18, czyli najnowszą wersję bardzo skutecznego oprogramowania antypirackiego. Zaznaczmy jednak, że hakerom nie udało się do tej pory całkowicie usunąć DRM z gier, a jedynie ominęli zabezpieczenia.

Warto dodać, że wspomniana ochrona antypiracka — Denuvo — znacząco obciąża komputery, a to niestety przekłada się na wydajność. Mimo to, samo obejście tego systemu może poskutkować zwiększeniem płynności. Nie da się ukryć, że kolejna porażka Denuvo źle wróży dla wydawców gier na PC; łamanie systemów antypirackich to dla nich często wielomilionowe straty.

Zobacz też: Najlepsze kamery samochodowe

Możemy teraz zastanawiać się, czy w kolejnych produkcjach — Dead Island 2 oraz Star Wars Jedi: Ocalały — hakerzy poradzą sobie z Denuvo. Choć warto zaznaczyć, że gra z uniwersum Gwiezdnych Wojen korzysta z EA App, co może okazać się dodatkowym wyzwaniem.

Niektóre odnośniki w niniejszej publikacji to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz rozwój portalu.

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Okazja tylko do 12 czerwca lub wyczerpania zapasów!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.