Seria kart GeForce RTX 40xx Super zauważalnie tanieje! Czy to najlepszy czas na złożenie PC?

Nvidia Ge Force RTX 4080 Super i Nvidia Ge Force RTX 4070 Super

Ostatnie lata dla wszystkich noszących się z zamiarem złożenia własnego peceta nie były szczególnie łaskawe. Kiedy szał na kryptowaluty się powoli kończył, to pandemia zachwiała łańcuchami dostaw, co sprawiło, że karty graficzne nadal dostępne były w szalenie wysokich cenach. Ostatnimi czasy możemy jednak śmiało stwierdzić, że sytuacja się stabilizuje, a efekty tego widać właśnie po układach GPU.

Karty GeForce RTX 40xx Super tanieją i z czasem mogą stać się jeszcze bardziej przystępne cenowo

Palit GeForce RTX 4080 Super GamingPro OC
Palit GeForce RTX 4080 Super GamingPro OC

Według informacji przekazywanych przez serwisy zajmujące się sprzętowymi aspektami grania na PC po przeszło dwóch miesiącach od premiery kart graficznych z serii RTX 40xx Super ich ceny zaczynają spadać poniżej progów MSRP (cen katalogowych). Dotyczy to wszystkich dostępnych modeli ze wspomnianym dopiskiem, choć w zależności od wersji zmiany są mniej lub bardziej zauważalne.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

W niemieckich sklepach RTX 4070 Super wprowadzony na rynek w kwocie 659 euro aktualnie można nabyć za około 10% mniej, czyli 589 euro. Wersja tej karty z dopiskiem „Ti” spadła zaś z 889 na 840 euro. Najwolniejszy spadek zanotowany został w przypadku RTX 4080 Super, które zaliczyło zmianę ceny z 1109 na 1092 euro.

Z reguły takie wahania cenowe wynikały ze zmiany stosunku euro do dolara, jednak w tym przypadku sytuacja wygląda nieco inaczej. Kurs ten jest niemal na tym samym poziomie, co w momencie styczniowej premiery serii kart RTX 40xx Super.

Nvidia GeForce RTX 40xx Super
Nvidia GeForce RTX 40xx Super

Serwis viedeocardz.com zwraca uwagę, że mimo relatywnie niskich spadków da się w tym dostrzec pewien trend, w którym zmierzać będą układy graficzne „Zielonych”. W końcu karty te rywalizują z poprzednimi modelami RTX-ów bez dopisku „Super” w nazwie, ale też produktami od AMD, które także doświadczają korekt cenowych.

Mając to na uwadze, można śmiało stwierdzić, że aktualnie mamy do czynienia z najlepszymi warunkami do złożenia wymarzonego PC. Jednostkę, która w rozdzielczości 1440p (a nawet w 4K) pozwoli nam bawić się w przystępnych 60 klatkach, można złożyć już za około 7 tysięcy złotych. Nadal jest to drożej, niż trzeba zapłacić za PS5 czy Xbox Series X, ale możliwości także są odpowiednio większe.

Źródło: Videocartz

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
GIFTCARDY ZNÓW W PROMOCJI!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.