Gracze grają coraz mniej. Pandemiczna hossa zakończyła się na dobre

Gry

Nie jest wielką tajemnicą fakt, że w okresie pandemii COVID-19 branża growa (podobnie jak inne sektory rozrywkowe) przeżywała prawdziwy rozkwit, który wiązał się ze wzrostem zainteresowania. Kiedy jednak obostrzenia się skończyły, a ludzie wyszli z domów, zainteresowanie grami drastycznie spadło. Najnowszy raport przygotowany przez Newzoo dobitnie pokazuje, że średni czas spędzany przy tej formie rozrywki od kilku kwartałów zauważalnie spadł i wiele wskazuje na to, że trend ten będzie się utrzymywać.

Spadek zaangażowania graczy w gry osiągnął 26% w stosunku do pierwszego kwartału 2021 roku

Fortnite
Fortnite

Zgodnie z danymi, które pojawiły się w raporcie „The PC & Console Gaming Report” przygotowanym przez Newzoo średni czas spędzany przy grach spadł o 26% względem pierwszego kwartału 2021 roku. Nie jest to szczególnie odkrywcze, zwłaszcza że wszelkie obostrzenia związane z pandemią odeszły w niepamięć.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Spadki zaangażowania graczy widoczne są szczególnie w kontekście ostatnich kwartałów każdego roku, który zawsze postrzegany był w branży, jako najlepszy okres ze względu na liczne przeceny oraz więcej czasu, który wynika ze świąt. Przyglądając się właśnie świątecznym kwartałom 2021, 2022 oraz 2023 roku widać, że nawet wówczas mowa o relatywnie niskich wynikach w porównaniu z pierwszym kwartałem 2021 roku.

Gry przygodowe PS4 PS5
God of War, Star Wars Jedi, The Last of Us Part II

Raport Newzoo nie ma także zbyt optymistycznych wieści w kontekście przyszłości, bo autorzy spodziewają się utrzymania się tej tendencji w dłuższym okresie. Poza samym brakiem obostrzeń istotny jest tutaj „stosunkowo niewielki harmonogram wydawniczy” na 2024 rok, który dla graczy może nie być wystarczająco atrakcyjny.

Spadek czasu, jaki poświęcany jest na gry, odczuwają także wydawcy i fakt ten można zaobserwować w głównej mierze w raportach finansowych korporacji, ale też ogromnych zwolnieniach. Nie da się ukryć, że jeśli faktycznie przewidywania autorów raportu się sprawdzą i trend spadkowy się utrzyma, to wszyscy gracze w branży będą musieli dostosować się do nowych, mniej lukratywnych realiów.

Źródło: The PC & Console Gaming Report

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Kupuj taniej w PS Store
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.