Square Enix chce uczynić z niektórych swoich marek gry AAA. Ambitne plany firmy na zwiększenie zysków

Square Enix

Square Enix bez wątpienia może pochwalić się szeregiem kilku marek, które nie dość, że znane są na całym świecie, to w dodatku uznać je można za wysokobudżetowe. Wymienić można takie IP jak Final Fantasy czy Dragon Quest. Poza tym przedsiębiorstwo posiada w swoim portfolio inne własności, które najwidoczniej w przyszłości mogą doczekać się rozwoju i stać się pełnoprawnymi grami AAA.

Square Enix zamierza rozwinąć kilka swoich marek do rangi AAA

Square Enix
Square Enix

W najnowszym planie dotyczącym zwiększenia słabnących zysków Square Enix, prezes przedsiębiorstwa Takashi Kiryu zasugerował podnieść niektóre posiadane marki do statusu AAA. W pierwszej kolejności przedsiębiorstwo chce jednak sprawdzić, które z posiadanych IP mają potencjał na to, aby faktycznie stać się wysokobudżetowymi.

Taki zabieg pozwoli sprawić, że kolejne gry spod znanych szyldów będą przygotowywane przez większe zespoły deweloperów, otrzymają zapewne bardziej rozbudowane kampanie marketingowe, a przede wszystkim będą droższe. Obecnie zdecydowana większość gier AAA wyceniana jest na 70 dolarów, a im więcej marek, na których można zarabiać w ten sposób, tym większe środki trafiają na konta Square Enix.

Final Fantasy XVI — trailer

Ponadto Kiryu twierdzi, że przedsiębiorstwo powinno odejść od nadmiernego polegania na najbardziej kultowych IP w celu napędzenia sprzedaży. Mowa tutaj o wspomnianych wcześniej Final Fantasy i Dragon Quest. Informacje te są szczególnie interesujące w kontekście niedawnych doniesień, że właśnie Final Fantasy XVI nie spełniło oczekiwań firmy dotyczących wyników sprzedażowych.

Przeczytaj też: Gry podobne do God of War

Ciężko w tym momencie stwierdzić jakich efektów możemy spodziewać się po tak poważnej zmianie polityki Square Enix. Możliwe też, że w ten sposób japońskie przedsiębiorstwo próbuje wydostać się z problemów finansowych, które — według niektórych doniesień — pchają Square Enix coraz bardziej w objęcia Sony. Bardzo możliwe więc, że plan ten będzie dla firmy „być albo nie być”.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Promocja wciąż dostępna!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.