Wyniki finansowe Square Enix za ostatnie 9 miesięcy nie napawają optymizmem

Square Enix Logo Pieniądze

Square Enix to firma, którą kojarzy każdy fan japońskich gier. Korporacja znana z takich serii jak Final Fantasy czy Kingdom Hearts od wielu lat ma stabilną pozycję na rynku, jednak po raportach finansowych widać, że w przedsiębiorstwie zapanował zastój. Japoński producent opublikował swoje dochody finansowe za ostatnie dziewięć miesięcy 2023 roku, z których wynika, że sprzedaż ich gier pozostawała na niemal niezmienionym poziomie.

Square Enix dzieli się wynikami sprzedaży za ostatnie 9 miesięcy 2023 roku

Final Fantasy VII Rebirth — zwiastun

Firma Square Enix podzieliła się ostatnio swoimi wynikami finansowymi za ostatnie dziewięć miesięcy 2023 roku, czyli pierwsze dziewięć miesięcy roku podatkowego. W udostępnionych publicznie danych, które przeanalizował portal GamesIndustry.biz można zaobserwować w poszczególnych segmentach zarówno spadki jak i wzrosty, jednak sumarycznie sprzedaż pozostała na niemal niezmienionym poziomie przez cały okres.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Sprzedaż netto wyniosła w danym okresie 257,6 miliarda jenów (1,7 miliarda dolarów), co dało wzrost o 1% rok do roku. Sprzedaż cyfrowa natomiast to 179,6 miliarda jenów (1,2 miliarda dolarów), ze spadkiem o 2,5% rok do roku. Trzeba przyznać, że spadek w segmencie digitalowym może być sporym zaskoczeniem, gdyż tendencja całego rynku gier wskazuje na umocnienie się tego rodzaju sprzedaży w 2023 roku.

Pozytywnym zaskoczeniem są natomiast wyniki sprzedaży działu HD firmy. Ten wygenerował sprzedaż netto o wartości 66,8 miliarda jenów (449 milionów dolarów), co oznacza wzrost o 15% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Do tak dobrych wyników przyczyniły się premiery m.in. Final Fantasy XVI oraz reedycja Final Fantasy Pixel Remaster.

Zdecydowanie gorzej wypadły gry mobilne i te z segmentu MMO. W tych sekcjach Square Enix zaliczyło spadek odpowiednio o 9% i 14% względem 2022 roku.

Analizując wyniki sprzedaży, Square Enix może patrzeć w przyszłość z pewną obawą. Firma całościowo ledwo wyszła na plus za okres ostatnich 9 miesięcy 2023 roku. Takie liczby mogą budzić niepokój, w szczególności w tak trudnych okolicznościach, w jakich aktualnie znajduje się branża gier. Przedsiębiorstwo jednak może pokładać nadzieję na odwrócenie niekorzystnej sytuacji w zbliżającej się premierze Final Fantasy VII Rebirth. Tytuł ten ma szansę pomóc korporacji wyjść z dołka i znowu wejść w strefę zwyżkową.

Źródło: GamesIndustry.biz

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
GIFTCARDY ZNÓW W PROMOCJI!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.