Steam zaczął banować gry tworzone przy pomocy AI? Deweloper mówi o odrzuceniu jego tytułu przez Valve

Steam

Używanie AI do generowania zasobów artystycznych budzi spore kontrowersje także w przypadku gier. Ostatnio przekonał się o tym jeden z deweloperów, którego tytuł został odrzucony przez Valve właśnie z tego powodu. Ponowne przesłanie poprawionej produkcji nie przyniosło żadnych skutków.

Steam odrzucił weryfikację gry korzystającej z AI

Jak zauważył jeden z weteranów branży – Simon Carless – Valve zaczęło po cichu banować gry, które wykorzystują AI do generowania zasobów artystycznych. Chodzi mianowicie o ten post na Reddicie, gdzie jeden z deweloperów opisuje przykład odrzucenia jego tytułu z powodu braku prawa do własności intelektualnej.

Po weryfikacji zidentyfikowaliśmy własność intelektualną w [Nazwa gry], która wydaje się należeć do jednej lub więcej stron trzecich. W szczególności [Nazwa gry] zawiera zasoby graficzne wygenerowane przez sztuczną inteligencję, które wydają się opierać na materiałach chronionych prawem autorskim należącym do stron trzecich. Ze względu na niejasność co do prawnego prawa własności do takich dzieł sztuki wygenerowanych przez AI, nie możemy wysłać twojej gry zawierającej te zasoby wygenerowane przez AI, chyba że możesz potwierdzić, że posiadasz prawa do całej własności intelektualnej wykorzystanej w zestawie danych, który wyszkolił AI do stworzenia zasobów w twojej grze.

Komunikat Valve o odrzuceniu gry na Steamie

Wspomniany wyżej twórca zdradził później, że przesłał grę do sprawdzenia jeszcze raz. Nic to mu jednak nie dało, bo Steam ponownie odrzucił próbę umieszczenia jej na swoich serwerach.

Jak widać, całość rozbija się o niepewność amerykańskiej firmy co do oryginalności stworzonego dzieła. AI przeszukuje internet w poszukiwaniu inspiracji, co może spowodować, że ucierpią na tym autorzy pierwotnych prac.

Co ciekawe, wydaje się to być nową polityką Valve. W sklepie platformy możemy znaleźć bowiem inne gry, które korzystają ze sztucznej inteligencji. Jedną z nich jest dla przykładu This Girl Does Not Exist, która zdaniem wydawcy jest pierwszą produkcją polegającą całkowicie na AI.

Zobacz też: Zewnętrzna karta graficzna

Kup Karta Podarunkowa Steam

Najprawdopodobniej właściciele Steama wciąż wahają się co do tego, jak finalnie podejść do kwestii wykorzystywania sztucznej inteligencji. Taki obrót spraw raczej nikogo nie dziwi – szybki rozwój tej technologii sprawił, że nawet rządy państw nie wiedzą jeszcze, jak należycie ochronić przed nią prawa autorskie „prawdziwych” twórców.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
OKAZJA ALERT
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.