Valve wprowadza Rodzinny Steam! Nowy i łatwiejszy sposób na dzielenie się grami i kontrolę najmłodszych

Steam

Steam już od kilku ładnych lat ma możliwość udostępniania gier ze swojej biblioteki za pośrednictwem Familly Sharing, lecz rozwiązanie to dalekie jest od idealnego. Zgodnie z tymi zasadami w jedną produkcję grać mogła tylko jedna osoba, co w niektórych przypadkach bywało po prostu niewygodne. Teraz jednak Valve dowiozło zupełnie nowe rozwiązanie, jakim jest opcja Steam Famillies, które prezentuje się naprawdę dobrze.

Rodzinny Steam, czyli zupełnie nowa odsłona grupy rodzinnej na platformie Valve

W ramach tego programu Valve wprowadziło kilka opcji, które ułatwią nam oraz naszym bliskim nie tylko dzielenie się grami, ale też nadzorowanie naszych najmłodszych. Warto jednak podkreślić, że taka grupa rodzinna może liczyć maksymalnie 6 członków bez możliwości przechodzenia z jednej do drugiej. Jeśli więc zdecydujemy się opuścić taką grupę rodzinną, to do następnej dołączyć możemy dopiero po roku, a nasze miejsce zostaje zablokowane dokładnie na taki sam okres. Dodatkowo w ramach takiej grupy współdzielone są wszystkie bany i kary, więc jeśli któryś z bliskich zechce sprawdzić skuteczność zabezpieczeń VAC, to dla nas też może się to źle skończyć.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Przedsiębiorstwo przemodelowało kwestię udostępniania gier i teraz każdy, kto jest członkiem takiej grupy, z automatu zyskuje dostęp do biblioteki, a co ważne wszyscy mogą grać w tym samym czasie, będąc online. Każdemu przypisane zostaną osobne miejsca na zapisy, mody z Warsztatu Steam czy nawet osiągnięcia. Mimo wszystko, aby zagrać w tę samą pozycję jednocześnie trzeba mieć adekwatną liczbę kopii.

Powiedzmy, że należysz do rodziny z 4 członkami i posiadacie kopię gier Portal 2 i Half-Life. W dowolnej chwili dowolny członek może grać w Portal 2, a inny w Half-Life. Jeśli dwójka z was chciałaby zagrać w Portal 2 w tym samym czasie, to ktoś inny z rodziny musiałby zakupić kopię tej gry. Po dokonaniu takiego zakupu macie w posiadaniu 2 kopie gry Portal 2 w ramach rodziny, a dowolni dwaj członkowie mogą grać w tę grę w tym samym czasie.

Steam

Nie wszystkie gry dostępne na Steam będą obsługiwać taki wariant i trzeba zadawać sobie z tego sprawę. Lista tytułów, które obsługują udostępnianie w ramach grupy rodzinnej, dostępna jest na stronie Valve pod tym adresem.

Oczywiście nadrzędną opcją dla takiej grupy będzie nadzór nad najmłodszymi graczami. Nowe rozwiązania pozwolą nam nie tylko decydować o czasie grania, ale też o zakupach podejmowanych przez dzieci. Opcja ta pozwala bowiem na wysłanie prośby przez dziecko na konto dorosłego, który jest de facto liderem danej grupy rodzinnej. To pozwala nie tylko w wygodny sposób nadzorować cały proces, ale też nie daje możliwości, aby dziecko poznało dane płatnicze rodzica, a to naturalnie chroni (choć nie całkowicie rzecz jasna) przed niechcianymi zakupami, a co za tym idzie — nieplanowanym drenażem portfela.

Raport Rodzinny steam
Raport Rodzinny Steam

Kolejnym istotnym usprawnieniem będzie kontrola czasu grania przez naszych najmłodszych oraz nadzór nad treściami. Nowa opcja rodzinna na Steam daje możliwość sprawdzenia, w jakich produkcjach bawi się nasza pociecha, ale także ile czasu to robi. Jeśli w tej materii chcemy dokonać jakichś zmian i poprawek, to możemy ustalać limity, a także na bieżąco zatwierdzać lub odrzucać prośby o dodatkowy czas grania.

Wreszcie dzięki temu rozwiązaniu możemy zadbać o bezpieczeństwo takiego konta, bo jeśli dziecko zapomni hasła, to my, jak rodzice będziemy mogli w łatwy i przystępny sposób je odzyskać.

Ogół tych zmian jest więc naprawdę całkiem ciekawy i widać, że Valve przysiadło do tego tematu tak, jak powinno. Warto podkreślić, że opcja ta dostępna jest już teraz, jednak na razie jest to wersja beta, którą trzeba włączyć w zakładce Interfejs. Zamierzacie sprawdzić, jak sprawdza się nowa opcja rodzinna w „warunkach bojowych”? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło: Steam

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
GIFTCARDY ZNÓW W PROMOCJI!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.