Streaming nie wyprze konsol? Były szef PlayStation wini za to „beznadziejny internet”

Usługi steramingowe

Całkiem ciekawym zjawiskiem na przestrzeni ostatnich lat jest rozwój usług do streamingu gier takich jak GeForce Now, Boosteroid czy Xbox Cloud Gaming. Tylko na bazie tego wiele osób spodziewa się, że kwestią czasu będzie wyparcie konsol przez tego rodzaju formę gamingu. Były szef PlayStation twierdzi jednak, że nic takiego w niedalekiej przyszłości się nie wydarzy.

Były szef PlayStation nie uważa, że streaming na razie ograniczony jest przez dostęp do internetu

Rozmowa z Shawnem Laydenem w sprawie dalszego rozwoju streamingu

W trakcie rozmowy podczas IGN Live 2024 były już prezes PlayStation — Shawn Layden — wypowiedział się w temacie streamingu gier i potencjalnego wyparcia z rynku konsol. Jest to o tyle istotne, że poza GeForce Now swoje usługi tworzą zarówno Sony jak i Microsoft. Mimo tego mężczyzna twierdzi, że na razie żadne wyparcie się nie wydarzy, a winny temu ma być w głównej mierze internet.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Nie. „Nigdy” to zbyt długi okres czasu, ale na pewno nie w trakcie mojego życia. Uważam, że jedną z największych przeszkód w rozpowszechnianiu streamingu gier jest beznadziejny Internet, który wciąż mamy.

Shawn Layden

Byłemu szefowi PlayStation chodzi przede wszystkim o to, że na świecie nadal znajdują się miejsca (nawet w największych metropoliach), gdzie dostęp do internetu jest trudny, lub samo połączenie jest zbyt słabe. To skutecznie wyklucza jakiekolwiek komfortowe streamowanie gier. Skupienie się na tego rodzaju usługach wymagałoby całkowitej renowacji infrastruktury.

Dodatkowo Layden twierdzi, że najkorzystniejszym rozwiązaniem dla streamingu byłyby usługi oparte o udostępnianie maszyn, które cechowałyby się wydajnymi podzespołami. Ważny jest też jednak model dystrybucji i tego, czy dane gry można kupować i ogrywać na dowolnej platformie, czy też polegać na wewnętrznym sklepie (Google Stadia) lub abonamencie (w głównej mierze Xbox Cloud Gaming).

Najwidoczniej na razie zagorzali fani konsol nie mają zbyt wielkich powodów do obaw i nie muszą się obawiać o dalsze losy PlayStation czy Xboxa. Nie można jednak wykluczyć, że doczekamy się kolejnej rewolucji i z jakiś czas dostęp do szybkiego i stabilnego internetu będzie standardem, co znacząco przyśpieszy rozwój usług streamingowych.

Źródło: YouTube: IGN

O autorze
Przemysław Paterek
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Swoją przygodę z grami zaczynał od Mario Tennis na Gameboya Color. Wielki fan RPG-ów i strategii. Średnio co kilka miesięcy musi przejść od nowa Gothica. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
XBOX GAME PASS ULTIMATE ZNÓW NAWET 85% TANIEJ
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.