Prawie 17 milionów złotych na grę Olgi Tokarczuk! Studio Sundog z dofinansowaniem od państwa

Sundog Games Olga Tokarczuk

Jeszcze w marcu 2023 roku informowaliśmy o zupełnie nowej grze, tworzonej przez polskie studio Sundog. Produkcja zatytułowana Ibru jest o tyle wyjątkowa, że przy jej tworzeniu udział bierze polska noblistka Olga Tokarczuk. Najnowsze informacje potwierdzają, że owa firma otrzymała ostatnio w ramach konkursu bardzo konkretne dofinansowanie.

Studio Olgi Tokarczuk z gigantycznym dofinansowaniem od PARP

Ibru
Ibru

Według informacji przekazywanych przez Puls Biznesu, we wrześniu bieżącego roku Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosiła wyniki naboru wniosków w ramach tzw. Ścieżki SMART, której zadaniem jest wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw. Spośród 2,7 tys. wniosków komisja pozytywnie oceniła 201 z nich, a wartość dofinansowań to ponad 1,4 miliarda złotych.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Największą dotację spośród wszystkich pozytywnie ocenionych projektów otrzymało właśnie studio Sundog, któremu przyznano dotację o wartości 16,9 milionów złotych. W dokumencie potwierdzającym wyniki przeczytać można, że owa firma otrzymała 21 punktów rankingujących, co pozwoliło jej zająć 18 miejsce spośród wszystkich startujących kandydatów.

Ibru

A na co ów studio otrzymało takie dofinansowanie? Zgodnie z dokumentem konkursowym deweloperzy zgłosili projekt związany z opracowaniem „nowego systemu nieliniowych gier RPG w silniku Unreal Engine 5”. Wychodzi więc na to, że pieniądze nie zostaną przekazane na grę, a na stworzenie zupełnie nowej technologii. Dokładny opis brzmi następująco:

Opracowanie systemu do tworzenia nieliniowych gier RPG w silniku Unreal Engine 5, umożliwiających tworzenie spójnych psychologicznie postaci, których decyzje będą odzwierciedlały ich implikowaną psychikę, w oparciu o badania z zakresu groznawstwa, psychologii oraz technologii AI (LLM).

Wyniki naboru PARP

Brzmi to bardzo ciekawie, jednak implementacja tego i późniejsze działanie może być odbierane przez graczy zupełnie inaczej. Ostatecznie jednak przekonamy się o tym dopiero po premierze gry.

W tym miejscu warto też pochylić się nad samym studiem Sundog. Według danych dostępnych na Linkedin pracuje w nim aktualnie 7 deweloperów, co jak na tak zaawansowany projekt jest relatywnie małą liczbą pracowników. Zastanawiać też może fakt, iż od marca 2023 roku o projekcie Ibru nie wiemy nic nowego, a według szacunków członków zarządu gra powinna zadebiutować w roku 2026.

Jest to więc bardzo ciekawa sytuacja, bo tego rodzaju dofinansowania to pieniądze uzyskiwane m.in. ze środków unijnych. Pozostaje więc czekać na efekty prac Sundog i liczyć, że faktycznie doczekamy się wielkiej innowacji, która mogłaby być zasługą rodzimych twórców… Oby tylko tak właśnie się stało.

Źródło: bankier.pl, parp.gov.pl, Linkedin

O autorze
Przemysław Paterek
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Swoją przygodę z grami zaczynał od Mario Tennis na Gameboya Color. Wielki fan RPG-ów i strategii. Średnio co kilka miesięcy musi przejść od nowa Gothica. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
TYLKO DO 31.12!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.