Pierwsze recenzje The Callisto Protocol. Mamy do czynienia z krwawym i nastrojowym survival horrorem

The Callisto Protocol

Końcówka bieżącego roku dla wszystkich fanów gier horrorowych stoi pod znakiem debiutu The Callisto Protocol. Produkcja będąca kolejnym dziełem od ojców marki Dead Space dziś oficjalnie trafiła do sprzedaży. Oczywiście wraz z tą chwilą w sieci zaczęły pojawiać się pierwsze recenzje, które niemal jednogłośnie mówią o bardzo krwawym i klimatycznym horrorem, który cierpi na kilka poważnych mankamentów.

Pierwsze recenzje The Callisto Protocol

The Callisto Protocol
The Callisto Protocol

Recenzenci docenili w The Callisto Protocol przede wszystkim nastrojowość oraz brutalność wyczuwalną od pierwszych chwil z grą. Według większości opinii debiutancka produkcja od Striking Distance Studios nie próbuje „zadzierać” z utartą formułą gier survival horror, a zamiast tego korzysta z wielu jej dobrodziejstw. Nie sposób było też recenzentom uniknąć porównań do gier z serii Dead Space, jednak tutaj niemal wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że The Callisto Protocol nie jest kopią znanej marki.

Przykładowe oceny The Callisto Protocol:

  • PC Gamer – 79/100
  • IGN – 7/10
  • Game Informer – 6/10
  • GameSpot – 5/10
  • Push Square – 7/10
  • PCGamesN – 9/10
  • God is Geek – 8,5/10
  • Game Rant – 4,5/5
  • Press Start – 8/10

Pomimo tego gra ma kilka istotnych wad, które powtarzają się w wielu recenzjach. Horror ten najczęściej krytykowany jest za fabułę, która ponoć nie porywa i jest dość „płytka”. Niektórzy zwrócili także uwagę, że osadzenie gry w gatunku survival horror sprawia niekiedy, że gracz zyskuje zbyt dużą przewagę nad przeciwnikami, przez co mroczny klimat po prostu się „wytraca”. Najczęściej jednak recenzenci wskazują, iż gra do tego stopnia trzyma się sztywnych ram gatunku, że nie oferuje zbyt wiele oryginalnych rozwiązań.

Przeczytaj też: Telefon gamingowy — najlepsze modele

Ostatecznie pozycja ta uzyskała średnią ocen na poziomie 75 punktów w serwisie OpenCritic i 76 punktów na Metacritic. Według pierwszego z wymienionych serwisów, aż 68% recenzentów rekomenduje zakup tego tytułu. Wynik ten może się jeszcze zmienić, bo zapewne w najbliższych godzinach pojawiać się będą recenzje od kolejnych redakcji. Mimo wszystko najważniejszy werdykt wydadzą sami gracze, którzy od dzisiaj mogą na własnej skórze poczuć klimat The Callisto Protocol.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■
O autorze
Przemysław Paterek
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Swoją przygodę z grami zaczynał od Mario Tennis na Gameboya Color. Wielki fan RPG-ów i strategii. Średnio co kilka miesięcy musi przejść od nowa Gothica. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Kupuj taniej w PS Store
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.