Bethesda urządziła kiedyś imprezę z powodu Xboxa 360. „Nigdy nie widziałem tak szczęśliwych programistów”

Bethesda Xbox 360

Niedawno w wypowiedzi dla WIRED Todd Howard opowiedział nam o swojej przygodzie z tworzeniem gier komputerowych. Zdradził też, że Bethesda urządziła kiedyś imprezę z powodu… Xboxa 360. Wszystko dzięki mocy obliczeniowej konsoli, która pozwoliła na osiągnięcie założonych celów przy tworzeniu The Elder Scrolls IV: Oblivion.

Todd Howard o tworzeniu The Elder Scrolls IV: Oblivion

Todd Howard – kariera twórcy gier komputerowych

Okazuje się, że tworzenie The Elder Scrolls IV: Oblivion było dosyć trudnym zadaniem. A to dlatego, że ambitna gra była pierwotnie projektowana na oryginalnego Xboxa, który zadebiutował w 2001 roku.

Jak dowiedzieliśmy się z powyższego filmu, Bethesda wdrożyła do Obliviona technologię pixel shader. Jej zadaniem jest generowanie oświetlenia, cieni oraz efektów kolorystycznych dla każdej klatki na podstawie pojedynczego piksela.

Niestety skok w porównaniu z Morrowindem spowodował, że pierwszej konsoli Microsoftu zwyczajnie zaczęło brakować mocy, aby poradzić sobie z jego następcą. Nic więc dziwnego, że gdy tylko Bethesda poznała specyfikację Xboxa 360, urządziła na jego cześć imprezę.

Był czas, gdy tworzyliśmy grę na Xboxa, gdzie ta konsola nie miała tyle pamięci, ile potrzebowaliśmy. I gdy oni (Microsoft) nareszcie do nas zadzwonili i powiedzieli nam, że podwajają ilość pamięci na konsoli, którą dostarczają, urządziliśmy imprezę. I nigdy nie widziałem tak szczęśliwych programistów w całym moim życiu.

Todd Howard

Zobacz też: Gry podobne do Cyberpunk 2077

Cóż, nie da się ukryć, że w kwestii rozwoju technologii, Xbox 360 rzeczywiście był prawdziwym kamieniem milowym. Platforma ta sprzedała się w liczbie niemal 86 milionów sztuk, co do dzisiaj jest najlepszym wynikiem konsol „Giganta z Redmond”.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
NIESAMOWITA PROMOCJA
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.