Deweloper The Store Is Closed otrzymał pismo od IKEI. Gra rzekomo za bardzo przypomina sklepy tej marki

The Store Is Closed

The Store Is Closed jest horrorowym projektem od niezależnego dewelopera Jacoba „Ziggy’ego” Shawa, którego akcja rozgrywać się ma w dużym sklepie meblowym. Zadaniem graczy będzie przeżycie całej nocy w jego wnętrzu, to zaś utrudnią pracownicy przemienieni w krwiożercze zombie oraz inne bestie. Sam koncept nie jest przesadnie odkrywczy, jednak gra przyciągnęła uwagę ze względu na pismo od międzynarodowego giganta meblarskiego — sieci IKEA. Firma prosi o usunięcie wszystkich elementów mogących wzbudzać skojarzenia z marką.

IKEA żąda od dewelopera The Store Is Closed usunięcie z gry wszystkiego, co się z nią kojarzy

The Store Is Closed – trailer

Według informacji, do jakich dotarł serwis Kotaku.com do Shawa trafiło pismo, w którym prawnicy występujący w imieniu IKEI proszą o „zmianę gry i usunięcie wszystkich znamion związanych ze słynnymi sklepami IKEA”. Według listu produkcja ta narusza znak towarowy. Co więcej, już niektóre media porównują występujący w tym tytule sklep „STYR” z oficjalną marką. Mężczyzna ma dziesięć dni na usunięcie wszystkich znamion potencjalnie powiązanych z IKEĄ, ponieważ w opinii domniemanych ekspertów „zmiany są łatwe do wprowadzenia”, a produkcja i tak nie wyjdzie przed 2024 rokiem.

Przeczytaj też: Gimbal do telefonu — najlepsze modele

Shaw twierdzi, że nie ma większego wyboru i musi przystać na żądania prawników, bo proces z tak wielką firmą mógłby być zbyt kosztowny. Jednocześnie deweloper przekazał, że zamiast przygotowywać grę do zamkniętych testów alfa, musi teraz na szybko zmieniać cały jej design. Z prawnego punktu widzenia IKEA ma prawo do podjęcia takich działań, ponieważ jest właścicielem znanego znaku towarowego, co powoduje, że ma ona większą ochronę od przeciętnego logo (ang. well-known trade mark). Bez względu na to pewien niesmak jednak pozostaje. A co Wy sądzicie na ten temat? Decyzja IKEI była słuszna, czy może jest to nader przesadzone działanie? Czekamy na Wasze komentarze!

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■
O autorze
Przemysław Paterek
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Swoją przygodę z grami zaczynał od Mario Tennis na Gameboya Color. Wielki fan RPG-ów i strategii. Średnio co kilka miesięcy musi przejść od nowa Gothica. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
REKORDOWA PROMOCJA! SKORZYSTAJ, PÓKI TRWA
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.