Warhammer 40K Darktide rozczarowuje na Xbox Series X|S! Rozdzielczość i wydajność z problemami

Warhammer 40K Darktide Xbox Series XS

Pod koniec sierpnia przy okazji targów Gamescom 2023 dowiedzieliśmy się, że Warhammer 40K Darktide wreszcie zadebiutuje na Xboxach i Xbox Game Pass. Oczywiście na początku października doczekaliśmy się tej premiery i każdy zainteresowany może rzucić się w wir starć. Okazuje się jednak, że produkcja ma sporo problemów i niekiedy bardzo poważnych.

Warhammer 40K Darktide ma problemy z wydajnością na konsolach Xbox Series X|S

Warhammer 40K Darktide — analiza Digital Foundry

Ekipa z Digital Foundry postanowiła sprawdzić, jak Warhammer 40K Darktide radzi sobie na konsolach Xbox Series X poddając grę kilku konkretnym analizom. Niestety, ale okazuje się tytuł ten — podobnie jak w wersji na PC — nie radzi sobie zbyt dobrze. Największe zarzuty dotyczą przede wszystkim dwóch aspektów — rozdzielczości oraz wydajności produkcji na sprzęcie Microsoftu.

Produkcja ta oferuje dwa tryby graficzne — jakości oraz wydajności. W pierwszym przypadku obraz natywnie renderowany jest z około 1386p do 4K, osoby preferujące większą liczbę klatek na sekundę zaś mogą liczyć na natywne 864p przeskalowane do 1440p.

Już sam ten fakt może niepokoić, jednak Digital Foundry doszukało się także problemów z działaniem antyaliasingu. Z tego też powodu krawędzie niektórych obiektów są dosyć mocno postrzępione.

Warhammer 40K Darktide — wydajność na Xbox Series S

Pod kątem wydajności gra wcale nie prezentuje się lepiej. W przypadku Xboxa Series X w trybie wydajności gra dość często lubi spadać do 50 lub nawet 40 klatek na sekundę powodując zauważalne rwania. Osoby preferujące jakość też nie będą miały powodów do zadowolenia, bo Warhammer 40K Darktide miewa problemy z utrzymaniem 30 kl./s.

W przypadku Xboxa Series S opcje graficzne prezentują się jeszcze skromniej. Dostajemy tu bowiem jeden tryb z rozdzielczością 1080p (upscalowana z 720p). Do tego gra działa tylko w 30 FPS-ach i podobnie jak na Xbox Series X zdarzy się znacząco spaść poniżej tych wartości.

Przeczytaj też: Ranking monitorów do gier

Warhammer 40K Darktide to bardzo ambitna produkcja, jednak ma ona swoje bolączki techniczne. Jakość oprawy wizualnej — co do zasady — stoi na wysokim poziomie, jednak widać, że gra wymaga paru szlifów. Warto więc mieć nadzieje, że deweloperzy z Fatshark zrobią coś w tej kwestii i niebawem wypuszczą stosowne łatki.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Promocja wciąż dostępna!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.