PS5 osiąga znakomite wyniki sprzedażowe w Europie. Sprzęt Sony jako jedyny notuje wzrosty sprzedaży

PlayStation 5

Dziewiąta generacja konsol jest obecna na rynku od ponad dwóch lat i po początkowych zawirowaniach związanych z dostępnością niektórych komponentów sytuacja nareszcie zaczyna się normować. Jest to więc czas, kiedy informacje dotyczące wyników sprzedażowych stają się coraz bardziej miarodajne i pozwalają lepiej ocenić, który sprzęt radzi sobie najlepiej. Najnowsze raporty jasno wskazują, że obecnie liderem jest PlayStation 5, które w pewnym stopniu deklasuje konkurencje.

PlayStation 5 dominuje wyniki sprzedażowe na europejskim rynku konsol

PlayStation Nintendo Xbox
PlayStation, Nintendo, Xbox

Z informacji pozyskanych przez serwis Game Industry wynika, że sprzedaż sprzętu konsolowego na europejskich rynkach w marcu wzrosła o 67%, osiągając liczbę 570 tysięcy sprzedanych sztuk. Duża w tym zasługa przede wszystkim PlayStation 5, której sprzedaż zwiększyła się pięciokrotnie w stosunku marca 2022 roku.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Wzrost ten w pewnym stopniu zrównoważony został przez spadki sprzedaży konsol Xbox Series X|S oraz Nintendo Switch. Sprzęty od Microsoftu i Nintendo cieszyły się mniejszym zainteresowaniem o kolejno: 13 i 19% względem poprzednich dwunastu miesięcy.

W ujęciu kwartalnym liczby te są niemniej interesujące, bo przez pierwsze trzy miesiące 2023 roku w Europie sprzedano 1,5 miliona konsol, co stanowi wzrost o 41% względem analogicznego okresu w 2022 roku. W tym czasie liderem sprzedaży nadal było PlayStation 5, które rozeszło się o 369% lepiej niż rok temu i jest to jedyny sprzęt, który notował jakikolwiek wzrost. Xbox oraz Nintendo zanotowały spadki na odpowiednio o 10 i 18%.

Wraz z rosnącą sprzedażą konsol wzrosła także sprzedaż różnego rodzaju akcesoriów związanych z tymi urządzeniami. Przez cały kwartał rozeszło się 4,7 miliona różnego rodzaju dodatków do konsol, co stanowi wzrost o 5% w stosunku do poprzedniego roku. Liderem w tej dziedzinie również okazało się Sony, a dokładniej kontroler DualSense do PlayStation 5.

Przeczytaj też: Ranking kart graficznych

Jak więc widać, Sony, mierzące się od początku obecnej generacji ze sporymi problemami, zaczęło coraz bardziej wychodzić na prostą i mocniej osadza się na pozycji lidera sprzedaży konsol w Europie. Pozostaje jednak pytanie, czy Japończykom uda się utrzymać swoją obecną lokatę, zwłaszcza że największy rywal branżowy, czyli Microsoft zapewne nie będzie chciał zbyt łatwo odpuścić starcia w tej generacji.

O autorze
Przemysław Paterek
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Swoją przygodę z grami zaczynał od Mario Tennis na Gameboya Color. Wielki fan RPG-ów i strategii. Średnio co kilka miesięcy musi przejść od nowa Gothica. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Kupuj taniej w PS Store
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.