Xbox mniej atrakcyjny dla wydawców gier. Jedna z firm „nie wie, po co” wypuszczać swoje tytuły na tę platformę

Xbox

Temat sprzedaży Xboxów okazuje się dosyć nośnym materiałem niemal od samego początku istnienia tej generacji. Co jakiś czas docierają do nas tego rodzaju informacje, pokazując, że konsole Microsoftu radzą sobie znacznie gorzej od konkurencyjnego PS5. Widocznie statystyki te istotne są także dla samych wydawców, a najnowsze doniesienia wskazują, że dysproporcja w sprzedaży sprzętów „Niebieskich” i „Zielonych” skłania do rozważań na temat sensu portowania niektórych gier.

Wydawcy zastanawiają się nad sensem wydawania gier na Xboxach

Xbox Series X S
Xbox Series X|S

Christopher Dring z serwisu Gameindustry.biz w jednej z ostatnich rozmów przyznał, że podczas wydarzenia GDC 2024 był świadkiem rozmowy związanej z postrzeganiem konsol Xbox przez niektórych wydawców. Przekazał on, że jeden z przedstawicieli „znanej firmy z branży gier” zastanawiał się nad sensem wspierania i wydawania gier na Xboxy. Powodem tego jest fakt, że znaczna większość klientów kupuje jego produkcje na PS5 i PC.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Przedstawiciel jednej z głównych firm, która w zeszłym roku wydała dużą grę, powiedział: »Nie wiem, po co zawracaliśmy sobie głowę wspieraniem jej na Xboxach«.

Christopher Dring

Dziennikarz, idąc dalej w swoim wywodzie, przyznał, że wcześniej w Europie sprzedawcy detaliczni rozważają lub już się zdecydowali na ograniczenie zapasów związanych właśnie z Xboxem. Sytuacja ta dotyczy nie tylko konsol, ale także gier oraz akcesoriów związanych z ekosystemem od Microsoftu.

Wspomnieliśmy w poprzednim podcaście, że słyszeliśmy, iż sprzedawcy detaliczni w Europie zastanawiają się lub już ograniczyli zapasy Xbox na swoich półkach — sprzęt, gry, tego typu rzeczy — a teraz zewnętrzni wydawcy mówią: „Wkładamy wiele wysiłku, próbując stworzyć wersje gier na Xboksy Series X i S, podczas gdy, szczerze mówiąc, dla nas rynkiem [zbytu — przyp. red] jest PC i PS5”.

Christopher Dring

Jakkolwiek by nie spojrzeć na te informacje (wszakże Dring jedynie był świadkiem rozmowy), tak doniesienia te są niepokojące i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Oczywiście na razie wydawcy się tylko zastanawiają, jednak poprzednie wydarzenia nauczyły nas, że od fazy rozważań do wdrożenia pomysłu nie potrzeba zbyt wiele.

Źródło: Twitter/X: Idle Sloth

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Kupuj taniej w PS Store
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.