Tak Xbox zareagował na podzespoły PS5. W jednej kwestii konsola Sony jest wyraźnie lepsza

Xbox Series X i PS5

Dziś dotarła do nas kolejna porcja e-maili, które zostały przedstawione w ramach konfliktu sądowego Microsoftu i FTC. Dowiedzieliśmy się w nich, w jaki sposób „Zieloni” przeanalizowali konkurencyjne PS5. Z ich oceny wynikło, że konsola Sony ma wyraźną przewagę w jednym aspekcie.

Tak Microsoft analizował podzespoły PS5. Przewagą dysk SSD

PS5 – SSD

To raczej logiczne, że firmy nawzajem śledzą poczynania swojej konkurencji i poddają je ocenie. Nie inaczej było w 2020 roku, gdy to Microsoft analizował konkurencyjne PS5 pod względem porównania ze swoim Xboxem Series X.

E-mail dołączony do dokumentacji rozprawy sądowej (źródło znalezione przez The Verge) wskazuje, że podsumowanie PS5 zostało przedstawione Philowi Spencerowi oraz prezesowi Microsoftu Satyi Nadelli przez Liz Hamren – byłą już szefową działu inżynierii platform i sprzętu w Xboxie.

W pewnym miejscu poruszono kwestię teraflopów, która dzieli również graczy. Hamren wspomniała, iż Mark Cerny – szef działu sprzętowego PlayStation – podkreślił, że „teraflopy GPU i CU nie są dobrym miernikiem wydajności”. Przedstawiciele Microsoftu powiedzieli to samo w rozmowie z Digital Foundry, ale zaznaczono jednocześnie, że tutaj istnieje wyraźna przewaga (12 teraflopów w Xboxie Series X oraz 10 w PS5).

Jeżeli chodzi o różnice, Hamren wspomniała o zmiennych częstotliwościach taktowania GPU i CPU w przeciwieństwie do Xboxa Series X, który działa z wyższymi stałymi częstotliwościami. Co więcej, w mailu przyznano także o przewadze, którą wypracował dysk SSD.

Cerny długo mówił o przejściu na dyski SSD i korzyściach dla twórców gier i konsumentów. Zoptymalizowali się pod kątem surowej wyższej przepustowości (2 razy wyższa od naszej z nieco lepszą kompresją sprzętową i powiązanymi ulepszeniami wydajności) w przeciwieństwie do bardziej zintegrowanej architektury strumieniowania włączonej przez Sampler Feedback Streaming.

Liz Hamren

Poruszono też jeszcze jeden ciekawy temat. Liz Hamren stwierdziła, że rozszerzenie pamięci masowej Sony dla PS5 jest podobne ze względu na „minimalne wymagania dotyczące rozmiaru i szybkości”. Warto jednak podkreślić, że posiadacze PS5 mogą korzystać ze standardowych nośników SSD NVMe, a właściciele Xboxów Series X|S są zmuszeni do postawienia na droższe karty rozszerzeń od Seagate i Western Digital.

Zobacz też: Telefon do 400 zł

Kup PlayStation 5

Przypomnijmy, że maile dotyczące wewnętrznej korespondencji Microsoftu są częścią akt rozprawy przeciwko FTC. Chodziło o przejęcie Activision Blizzard, co najpewniej finalnie wydarzy się w przyszłości.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Promocja wciąż dostępna
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.