Problemy Xboxa Series S. Konsoli może zabraknąć pamięci VRAM nawet w grach sprzed kilku lat

Xbox Series S komunikat o błędzie

Xbox Series S to „mniejszy” z braci z rodziny next-genowych konsol od Microsoftu. Choć XSS jest tani, to jako jego największą wadę można podać ilość pamięci VRAM, która jest stosunkowo niewielka — zaledwie 10 GB, z czego tylko 8GB jest przeznaczone na gry. Niestety dla jednego z użytkowników Reddita okazało się to problemem, gdyż wyskoczył mu błąd dotyczący alokacji pamięci VRAM w grze z 2019 roku.

W Xboxie Series S zabrakło pamięci VRAM podczas ogrywania tytułu z 2019 roku

Komunikat błędu Xbox Series S
Komunikat o błędzie udostępniony na Redditcie przez użytkownika jokekiller94

Microsoft w 2020 roku wydał dwie konsole — Series X oraz Series S. XSX to flagowa, potężna maszyna, która może zaoferować rozgrywkę w 4K oraz 120 FPS, natomiast XSS jest mniejsza i przede wszystkim tańsza. W okresie wszechobecnego lockdownu okazało się to naprawdę dobrym rozwiązaniem, gdyż „S-ka” sprzedawała się dobrze, a dodatkowo rosła liczba subskrybentów Xbox Game Pass. Jednak jak można było przypuszczać — mniejsza pamięć może stanowić problem dla graczy.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Użytkownik Reddita udostępnił zdjęcie komunikatu z podpisem „najwidoczniej może zabraknąć pamięci VRAM w Series S”. Błąd wyświetlił się podczas grania w Borderlands 3, czyli produkcję z 2019 roku. Jak możemy przeczytać na fotografii:

„Brak pamięci podczas próby alokacji zasobów renderowania. Sprawdź, czy karta graficzna spełnia minimalne wymagania pamięci, spróbuj zmniejszyć rozdzielczość i/lub zamknij inne aplikacje działające w tle”.

Warto zauważyć, że błąd ten nie należy do powszechnych, jednak wśród komentarzy możemy przeczytać, że zdarza się on podczas grania w Borderlands 3. Dodatkowo jeden z użytkowników zażartował, że „granie na PC i takie komunikaty nauczyły go, że najwyższy czas zrobić operacje na Xboxie i przeszczepić mu GPU”.

Co ciekawe, Microsoft zdaje sobie sprawę z problemów związanych z pamięcią w Xboxie Series S. Dlatego też gigant z Redmond w 2022 roku udostępnił Xbox Software Development Kit, który uwalnia większą ilość pamięci deweloperom, którzy dzięki temu mogą poprawić optymalizację w grach.

Zobacz też: Najlepsze lekkie laptopy

Na szczęście wydaje się, że jest to dość odosobniony przypadek i pomimo mniejszej ilości pamięci RAM użytkownicy Xboxa Series S mogą bez większego stresu cieszyć się swoimi ulubionymi produkcjami.

O autorze
Magda Żugier
Autor

Pierwsze kroki w świecie gier stawiała budując drogi w Faraonie czy pływając statkiem w Sea Dogs. Nie przepada za multiplayerami, za to kocha gry z długą fabułą, ale specjalne miejsce na jej półce zawsze zajmuje FIFA. Jeśli nie gra na konsoli, słucha muzyki lub gra na gitarze. Pewnego dnia wystąpi w Masterchefie.

Liczba wpisów: 190 (w redakcji od 14.03.2023)

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
KLIKNIJ I SKORZYSTAJ Z OSTATNIEJ SZANSY NA ZAKUP XGPU DO 85% TANIEJ
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.