Xbox Series X jest w stanie uruchomić system Windows 98 i stworzone na niego gry

Xbox Series X|S

Digital Foundry to mistrzowie w swojej dziedzinie. Tym razem redakcja potrafiąca „rozbierać” i opisywać różne aspekty techniczne gier wideo czy sprzętów postanowiła przyjrzeć się Xboxowi Series X, na którym udało się uruchomić niedawno stary system Windows 98.

Half-Life, Quake 2 czy Turok na Xbox Series X w akcji

Windows 98 na Xbox Series X

Specjaliści wspomogli się emulatorem oprogramowania o nazwie „RetroArch” (pozwolił on zainstalować Windowsa 98), a w dodatku korzystają z udogodnień związanych z trybem programisty, do którego dostaje się dostęp po zarejestrowaniu w płatnym programie partnerskim Microsoftu. Bez owego trybu programisty nie jest możliwe skorzystanie z PC-towego systemu, mającego na karku przeszło 23 lata.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Oprócz widocznego na podlinkowanym wyżej materiale procesu instalowania systemu Digital Foundry postanowiło przetestować również kilka gier z PC. Mowa tutaj m.in. o Turok, Command & Conquer, Quake 2, Unreal czy Half-Life. Mimo że same produkcje wypadają dość dobrze na zmodyfikowanym Xboxie Series X, to jednak ich instalacja jest uciążliwa, bo trzeba tworzyć specjalne pliki ISO, które nowa konsola Microsoftu odczyta.

Sprawdź też: Najlepsze myszki do laptopa

Co więcej, od połowy materiału (7 minuty) porównano gry odpalone natywnie na komputerze osobistym z tymi, które działają na Xboxie Series X dzięki kilku nietypowym rozwiązaniom. Konsola w tym zestawieniu przegrywa, ponieważ jest zmuszona emulować cały system, ale nawet mimo tego granie na niej w klasyki z poprzedniego wieku wypada dość nieźle.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
GIFTCARDY ZNÓW W PROMOCJI!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.