Emulator PS2 na konsolach Xbox Series X|S robi robotę. Gry uruchamiają się nawet w 4K!

Xbox Series X|S PS2 emulator

Amatorów retro grania w ostatnich latach nie brakuje. Teoretycznie wystarczy wyciągnąć z szafy swoją starą konsolę lub komputer, włożyć płytę z daną produkcją i cieszyć się wycieczką po krainie nostalgii. Niestety, nie zawsze mamy taką możliwość, czasem nasz stary sprzęt trafia na śmietnik i wówczas trzeba posiłkować się różnej maści emulatorami. Okazuje się, że Microsoft zaimplementował w Xboxach Series X i S bardzo ciekawą i przydatną funkcję.

Konsole Xbox Series X|S mogą uruchamiać gry z PS2 w 4K lub 1440p

Materiał Modern Vintage Gamer na temat emulacji PS2 na Xbox Series S

Dzięki wejściu w tryb Dev Mode na konsolach Xbox Series X|S (licencja kosztuje około 20 dolarów) deweloperzy otrzymują dostęp do narzędzi pozwalających tworzyć gry specjalnie na ten sprzęt. Dzięki temu trybowi można też zyskać możliwość odpalenia emulatorów starszych platform. YouTuber Modern Vintage Gamer postanowił przetestować najnowszą wersję XBSX2, czyli programu emulującego m.in. konsolę PlayStation 2.

Okazuje się, że aplikacja działa naprawdę znakomicie i gry na PS2 można uruchamiać nawet w jakości 4K. Biorąc jednak pod uwagę możliwości Xboxa Series S lepiej jest korzystać z rozdzielczości 1440p. Zainteresowani mogą liczyć, że odpalane tytuły wyświetlane będą w znacznie lepszej jakości niż oryginalnie, ponieważ konsole automatycznie skalują obraz do wyższych rozdzielczości za pomocą Upscalingu.

Przeczytaj też: Kamerka do streamowania — najlepsze modele

Teoretycznie, aby móc skorzystać z dobrodziejstw XBSX2 wystarczy mieć zgrany obraz konkretnej gry, który wrzucony zostanie na dysk konsoli, jednak pamiętać trzeba o jeszcze jednej rzeczy. Wspomniany na początku Dev Mode jest trybem przeznaczonym stricte dla twórców i nie zaleca się korzystania z niego na własną rękę. Modern Vintage Gamer mógł przetestować wspomniany emulator, ponieważ jest prawdziwym programistą, który brał udział w pracach nad remasterem Quake’a.

Niektóre odnośniki w niniejszej publikacji to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz rozwój portalu.

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Spora okazja!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.