Microsoft chce otworzyć sklep mobilny. Dopasowanie Xboxa i Game Passa do smartfonów ma być „dość banalne”

Xbox logo

W 2024 roku wejdzie w życie nowe unijne prawo, które wymusi na dwóch największych dostawcach mobilnych systemów operacyjnych – Google i Apple – otwarcie się na sklepy internetowe stron trzecich. Sytuację te chce wykorzystać Microsoft, który planuje otwarcie sklepu z grami Xboxa na smatfony. Kluczem do sukcesu pomysłu ma być planowane przejęcie Activision Blizzard.

Microsoft chce otworzyć sklep mobilny Xboxa z grami

Xbox Games
Xbox Games

Obecnie sytuacja z „oficjalnymi” sklepami mobilnymi jest dosyć jasna. W przypadku Androida musimy korzystać z Play Store, a posiadacze smartfonów Apple są skazani na App Store. Stan ten zmieni nowe unijne prawo, które wejdzie w życie w 2024 roku. Przepisy mają na celu przełamanie duopolu rynku.

Nową ustawę Unii Europejskiej chce wykorzystać Microsoft. Amerykanie mają bowiem pomysł na otwarcie sklepu Xboxa z grami mobilnymi. Umożliwiłoby to im wejście ze swoją globalną marką na kolejny sektor gamingu, w którym do tej pory ich obecność była minimalna.

Chcemy być w stanie zaoferować Xboxa i treści od nas, jak i naszych partnerów na każdym ekranie, na którym ktoś chciałby grać. Dziś nie możemy tego zrobić na urządzeniach mobilnych, ale chcemy dążyć w kierunku świata, który naszym zdaniem nadejdzie, gdy te urządzenia zostaną otwarte.

Phil Spencer, wywiad z Financial Times

Kluczem do wdrożenia nowego pomysłu Microsoftu ma być jeszcze jedna kwestia. Jest nią mianowicie przejęcie Activision Blizzard – zdaniem Phila Spencera, umożliwi to zwiększenie konkurencji w branży mobilnej. Przypomnijmy, że do spółki należy jeden z największych producentów gier na smartfony, King.

Zobacz też: Smartfon do 1000 zł – najlepsze modele

Nie wiemy jeszcze kiedy Microsoft planowałby otworzenie własnego sklepu mobilnego. Zdaniem Phila Spencera dostosowanie Xboxa i Game Passa do przenośnych urządzeń byłoby jednak „dość banalne”.

Niektóre odnośniki w niniejszej publikacji to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz rozwój portalu.

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Okazja tylko do 12 czerwca lub wyczerpania zapasów!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.