Jak wyłączyć crossplay na konsolach Xbox?

CrossPlay Xbox

Nietrudno zauważyć, że coraz więcej nowych gier wspiera rozgrywkę międzyplatformową, co wbrew pozorom nie wszystkim się podoba. Właśnie dlatego w niniejszym poradniku pokażemy wam, jak wyłączyć crossplay na konsolach Xbox. Nie ma w tym żadnej filozofii, a cały proces jest niezwykle prosty, bo sprowadza się zaledwie do kilku kliknięć. Mówiąc prościej: każdy gracz bez trudu sobie poradzi.

Co to jest crossplay?

Xbox Nintendo PlayStation

Zanim przejdziemy do tego, jak zablokować crossplay na Xboxie, najpierw pokrótce wyjaśnijmy sobie, co to w ogóle jest. Otóż crossplay to angielskie określenie na rozgrywkę międzyplatformową, czyli funkcję pozwalającą na wspólną zabawę w konkretnych grach osobom grającym na różnych platformach. Mówiąc prościej, dzięki crossplayowi na tych samych serwerach mogą się spotykać użytkownicy Xboxa z pecetowcami, czy posiadaczami konsol Sony lub Nintendo.

Oczywiście rozgrywka międzyplatformowa nie działa tak samo we wszystkich grach, bo za każdym razem to ich twórcy decydują, jakie platformy będą mogły wspólnie przebywać na tych samych serwerach. Może się więc zdarzyć, że produkcja, która ukazała się na wszystkich nowoczesnych platformach, zezwala na crossplay np. tylko pomiędzy konsolami Xbox i PlayStation, pomijając Nintendo czy graczy pecetowych.

Jak wyłączyć crossplay na Xbox One i Xbox Series X|S?

Wiemy już, co to jest rozgrywka międzyplatformowa, dlatego nie marnujmy czasu i skupmy się na konkretach, czyli na tym, jak wyłączyć crossplay na Xboxie. Cały proces najlepiej opisać krok po kroku, dlatego tak właśnie zrobimy. Mianowicie:

  1. Włącz konsolę Xbox One lub Xbox Series X|S.
  2. Po uruchomieniu konsoli wciśnij przycisk Xbox na kontrolerze i wybierz pozycję Ustawienia.
  3. Będąc w Ustawieniach, z zakładki Ogólne widocznej po lewej stronie, wybierz opcję Zabezpieczenia online i rodzina.
  4. Wciśnij Prywatność i zabezpieczenia online, po czym wybierz Prywatność na konsoli Xbox. Następnie kliknij Pokaż szczegóły i dostosuj, a na końcu Komunikacja i gry wieloosobowe.

Po „przeklikaniu” się przez powyższe opcje naszym oczom ukaże się menu, w którym można już dokonać zmian. Interesuje nas druga pozycja, czyli Możesz dołączać do gier międzysieciowych. Domyślnie wspomniana możliwość jest aktywna, natomiast aby wyłączyć crossplay na Xboxie, należy ją zablokować. W tym celu trzeba wybrać opcję Blokuj.

Zmiana tej opcji z Zezwalaj na Blokuj spowoduje, że rozgrywka międzyplatformowa na Xboxie zostanie pomyślnie wyłączona. Należy jednak zaznaczyć, że to ustawienie globalne, które będzie miało zastosowanie do wszystkich gier, w które gramy. To z kolei oznacza, że w ten sposób nie da się zablokować crossplayu jedynie dla wybranych tytułów.

Oczywiście nie ma też możliwości wyboru platform, z którymi nie chcemy grać. Postępując według niniejszego poradnika, blokujemy możliwość wspólnej zabawy jednocześnie ze wszystkimi pecetowcami oraz posiadaczami konsol innej marki niż Xbox.

Wyłączanie rozgrywki międzyplatformowej na konsolach Xbox – podsumowanie

To już wszystko w naszym poradniku pokazującym, jak wyłączyć crossplay na Xboxie. Jak już wspomnieliśmy na początku, nie ma w tym nic trudnego, a ze wszystkim można się uwinąć w mniej niż minutę.

Powodów do zablokowania rozgrywki międzyplatformowej może być wiele, choć zdecydowanie najgłośniejszym argumentem „za” jest możliwość odcięcia się od pecetowych oszustów, wykorzystujących różnego rodzaju cheaty, które psują zabawę uczciwym graczom.

Niektóre odnośniki w niniejszej publikacji to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz rozwój portalu.

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Okazja ograniczona czasowo!
Z