Szeroki i łatwy dostęp do Internetu sprawił, że coraz więcej osób decyduje się aktywnie brać udział w jego funkcjonowaniu, a wzrost popularności takich portali jak Twitch czy YouTube daje jasno do zrozumienia, że użytkownicy chcą nie tylko konsumować, ale też tworzyć treści. Jeżeli myślimy o wzniesieniu jakości naszych materiałów na wyższy poziom, bardzo dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się nie tylko w kamerę do streamowania, ale też odpowiedni gimbal do telefonu, w którego wyborze pomożemy w niniejszym artykule. Takie urządzenie sprawi, że nasze materiały będą stabilne i ostre, a oglądanie ich stanie się czystą przyjemnością.
Spis treści
Spośród wielu dostępnych modeli zdecydowaliśmy się wybrać 5 godnych polecenia gimbali, które ułożyliśmy według ceny rosnąco. Uwzględniliśmy tutaj zarówno propozycje budżetowe, przeznaczone dla osób, które na stabilizator wideo nie chcą wydawać dużej sumy pieniędzy, jak i sprzęt z wyższej półki, stworzony do zastosowań profesjonalnych. Wierzymy, że dzięki takiemu podejściu każdy znajdzie gimbal odpowiadający swoim potrzebom, więc zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem!
Na co zwracać uwagę wybierając gimbal do telefonu?
Co to jest gimbal do telefonu? Najprościej mówiąc, jest to urządzenie, którego funkcjonowanie polega na utrzymywaniu naszego smartfona lub aparatu w miejscu za pomocą wbudowanych silników. Taki sprzęt sprawia, że jesteśmy w stanie wyeliminować małe drgania i „potknięcia” podczas poruszania się przy nagrywaniu, przez co ruchy kamery będą znacznie łagodniejsze, a same rezultaty naszej pracy przyjemniejsze w odbiorze.
Choć obecne w najnowszych smartfonach obiektywy i matryce są w stanie zapewnić fenomenalną jakość, a coraz częściej znajdziemy w nich także moduł optycznej stabilizacji obrazu (Optical Image Stabilization, OIS), niektórych efektów zwyczajnie nie jesteśmy w stanie osiągnąć bez dedykowanego gimbala. Co więcej, takie urządzenie może zapewnić wiele przydatnych funkcji, które staną się nieocenioną pomocą dla wszystkich twórców treści w Internecie i nie tylko.
Każda osoba zastanawiająca się, jaki gimbal do telefonu wybrać, powinna spędzić chwilę na zapoznaniu się z najważniejszymi elementami specyfikacji takiego sprzętu. Dzięki temu będziemy w stanie wybrać najlepszy stabilizator do naszych indywidualnych potrzeb i unikniemy wielu nieporozumień oraz nieścisłości wynikających z braku znajomości podstawowych pojęć.
Pierwszym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę, jest zakres stabilizacji. Gimbale stabilizują smartfon na trzech osiach:
- Oś obrotu (ang. Pan Axis) — odpowiada za poruszanie się telefonu w lewo i prawo.
- Oś pochylenia (ang. Tilt Axis) — odpowiada za przechylanie telefonu do przodu i do tyłu, czyli ruch kamery w górę i dół.
- Oś przechylenia (ang. Roll Axis) — odpowiada za przechylanie telefonu na boki.
Silnik umiejscowiony na każdej z powyższych osi może pracować na określonym zakresie, naturalnie więc powinniśmy skupić się na wyborze modelu oferującego największe wartości tego parametru — pozwoli to na dużą swobodę ruchu i niewielki margines błędu przy nagrywaniu. Wszystkie polecane przez nas urządzenia oferują bardzo zadowalające wartości zakresu stabilizacji, dzięki czemu ich używanie będzie czystą przyjemnością.
Kolejnym paramem wartym omówienia, kiedy zadajemy sobie pytanie, jaki gimbal do telefonu wybrać, jest jego maksymalne obciążenie. Jeszcze nie tak dawno temu nie zwracalibyśmy aż takiej uwagi na te wartości, jednak w ostatnim czasie telefony stają się coraz większe, a co za tym idzie – rośnie też ich waga. Najnowsze konstrukcje wyposażone w ogromne wyświetlacze i zaawansowane moduły kamer potrafią ważyć naprawdę sporo, a więc warto mieć na uwadze maksymalny udźwig wybranego przez nas modelu. Niedopasowanie wagi smartfona z tym elementem specyfikacji może doprowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania gimbala i zwiększonego zużycia silników odpowiadających za stabilizację na każdej z osi.
Oprócz maksymalnego obciążenia warto wybrać urządzenie o odpowiednio niskiej wadze. Gimbal do telefonu to sprzęt skierowany dla posiadaczy sprzętu mobilnego, dlatego on sam również powinien nie sprawiać problemu przy transportowaniu go i noszeniu ze sobą podczas pracy.
Tego typu urządzenia wykorzystują do funkcjonowania wbudowany akumulator, a więc powinniśmy mieć na uwadze jeszcze maksymalny czas pracy, na jaki dany model może nam pozwolić. Choć wartości tego elementu specyfikacji znacznie się od siebie różnią, standardem jest działanie baterii przez co najmniej 6 godzin.
Ostatnia kwestia to dodatkowe funkcje i cechy urządzenia. Wszyscy producenci zapewniają tutaj swój zestaw technologii i sztuczek przydatnych podczas nagrywania, dlatego każdy powinien wybrać model oferujący bonusową funkcjonalność, która według niego będzie najbardziej pomocna. Nie ma tutaj żadnego uniwersalnego standardu — na rynku znajdziemy bowiem zarówno sprzęty skupione na podstawowym działaniu, jak i rozwiązania wyposażone w najnowocześniejsze technologie.
Skoro omówiliśmy już wszystkie najważniejsze elementy specyfikacji, przejdźmy do naszego rankingu!
Gimbal do telefonu — najlepsze modele
Choć każdy gimbal do telefonu działa dość podobnie, różne modele oferują unikalne właściwości i funkcje, które mogą okazać się kluczowe dla ich przyszłego posiadacza. Omówione niżej modele to zarówno propozycje skupione na podstawowej funkcjonalności, jak i zaawansowane konstrukcje wyposażone w wiele ciekawych funkcji i technologii.
1. Feiyutech Vlog Pocket 2
- Zakres stabilizacji: kąt obrotu 330°, kąt pochylenia do 165°, kąt przechylenia 323°
- Maksymalne obciążenie: 250 g
- Mocowanie: 1/4”, zacisk
- Łączność: Bluetooth
- Czas działania: do 9 godzin
- Dołączone akcesoria: kabel USB-C, pokrowiec, tripod
- Dodatkowe funkcje: redukcja drgań, fotografia w trybie Timelapse, śledzenie twarzy i obiektów, bezprzewodowe sterowanie smartfonem, zmiana orientacji smartfona
- Dodatkowe informacje: dedykowana aplikacja Feiyu On, uniwersalne mocowanie 1/4 cala
- Waga: 272 g
- Cena: ~ 450 zł
Feiyutech Vlog Pocket 2 to najtańszy polecany przez nas gimbal do telefonu, który doskonale sprawdzi się w przypadku osób, które nie mają wysokich oczekiwań wobec urządzeń tego typu. Sprzęt wyposażono w całkiem dobry zakres stabilizacji i pokaźny udźwig, czyli cechy, które sprawnie poradzą sobie z większością podstawowych zadań podczas realizacji nagrań wideo. Czas pracy na baterii jest zadowalający i wynosi do 9 godzin, co w połączeniu z niską wagą urządzenia pozwala na komfortową pracę.
Producent daje nam do dyspozycji dedykowaną aplikację Feiyu On, w której znajdziemy kilka dość ciekawych trybów nagrywania i sterowania smartfonem. Miłym dodatkiem w przypadku gimbala z tej półki cenowej jest obecność pokrowca i ministatywu w zestawie. Jedyną wadą wartą zauważenia jest odczuwalnie niższa jakość wykonania w porównaniu z innymi modelami — wciąż jest to jednak godne polecenia rozwiązanie w kwestii budżetowych stabilizatorów do telefonu.
Na plus
- Dobry zakres stabilizacji
- Dobre maksymalne obciążenie
- Zadowalający czas pracy na baterii
- Niska waga urządzenia
- Dołączony tripod
- Dedykowana aplikacja Feiyu On
Na minus
- Jakość wykonania
Kup Feiyutech Vlog Pocket 2
- Sprawdź aktualne ceny Feiyutech Vlog Pocket 2 na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę Feiyutech Vlog Pocket 2 w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę Feiyutech Vlog Pocket 2 w Electro
- Sprawdź aktualną cenę Feiyutech Vlog Pocket 2 w Avans
2. DJI Osmo Mobile 4 SE
- Zakres stabilizacji: kąt obrotu 333°, kąt pochylenia 341°, kąt przechylenia 335°
- Maksymalne obciążenie: 230 g
- Mocowanie: 1/4”, zacisk
- Łączność: Bluetooth
- Czas działania: do 15 godzin
- Dołączone akcesoria: smycz na nadgarstek, kabel USB, tripod, uchwyt na smartfona, pokrowiec
- Dodatkowe funkcje: redukcja drgań, zmiana orientacji smartfona, śledzenie twarzy i obiektów, inteligentne tryby nagrywania Timelapse, Motionlapse, Hyperlapse, DynamicZoom, kontrola gestami
- Dodatkowe informacje: uniwersalne mocowanie 1/4 cala, dedykowana aplikacja DJI Mimo
- Waga: 390 g
- Cena: ~ 500 zł
Osoby zastanawiające się, jaki gimbal do smartfona kupić w kwocie do 500 zł, powinny zwrócić szczególną uwagę na DJI Osmo Mobile 4 SE. Model ten oferuje wszystkie najpotrzebniejsze funkcje, wciąż będąc kompaktową i rozsądnie wycenioną konstrukcją. Czas pracy na baterii wynosi w tym przypadku aż do 15 godzin, co w parze ze sprawnie działającą stabilizacją o dużym zakresie daje zestaw, którego używa się z przyjemnością.
Aplikacja DJI Mimo zapewnia kilka przydatnych trybów pracy urządzenia, a sam gimbal wyposażony jest w takie technologie jak śledzenie twarzy czy kontrola gestami. Choć wspomnianych trybów nie jest zbyt dużo, mamy do dyspozycji najważniejsze z nich — wszelkie dodatkowe rozwiązania są w zasadzie już tylko „ciekawostką”. Warto wspomnieć o największej wadzie opisywanego modelu: jego funkcjonalność jest zauważalnie większa na systemie iOS, co tyczy się zarówno jakości nagrań, jak i trybów pracy.
Na plus
- Bardzo dobry zakres stabilizacji
- Dobre maksymalne obciążenie
- Bardzo długi czas pracy na baterii
- Niska waga urządzenia
- Dużo dołączonych akcesoriów
- Dedykowana aplikacja DJI Mimo
Na minus
- Mniejsza funkcjonalność na systemie Android w porównaniu z iOS
- Stosunkowo mała liczba funkcji
Kup DJI Osmo Mobile 4 SE
- Sprawdź aktualne ceny DJI Osmo Mobile 4 SE na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę DJI Osmo Mobile 4 SE w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę DJI Osmo Mobile 4 SE w Media Markt
- Sprawdź aktualną cenę DJI Osmo Mobile 4 SE w OleOle
- Sprawdź aktualną cenę DJI Osmo Mobile 4 SE w Electro
3. DJI Osmo Mobile 6
- Zakres stabilizacji: kąt obrotu 336°, kąt pochylenia 181°, kąt przechylenia 332°
- Maksymalne obciążenie: 290 g
- Mocowanie: zacisk
- Łączność: Bluetooth
- Czas działania: do 6 godzin
- Dołączone akcesoria: pokrowiec, kabel USB-C, tripod, uchwyt magnetyczny
- Dodatkowe funkcje: tryby nagrywania Timelapse, Motionlapse, Hyperlapse, Follow, Tilt Lock, FPV, Spin Shot, Dynamic Zoom, Move in i Move Out, kontrola gestami, redukcja drgań
- Dodatkowe informacje: dołączona aplikacja LightCut, dedykowana aplikacja DJI Mimo
- Waga: 309 g
- Cena: ~ 850 zł
Za nieco więcej pieniędzy jesteśmy w stanie zakupić DJI Osmo Mobile 6, czyli „większego brata” polecanego wcześniej modelu Osmo Mobile 4 SE. W porównaniu z tańszym odpowiednikiem dostajemy przede wszystkim o wiele więcej inteligentnych trybów i funkcji, co dla wymagających użytkowników korzystających z takich rozwiązań może być bardzo ważną kwestią.
W przypadku tego modelu dostęp do trybów pracy również otrzymujemy poprzez dedykowaną aplikację DJI Mimo, jednak ponownie działa ona lepiej na systemie iOS niż na Androidzie. Jeżeli zależy nam na długim czasie pracy, warto pamiętać, że DJI Osmo Mobile 6 pracuje zaledwie przez ok. 6 godzin.
Na plus
- Dobry zakres stabilizacji
- Dobre maksymalne obciążenie
- Niska waga urządzenia
- Dużo dołączonych akcesoriów
- Dedykowana aplikacja DJI Mimo
- Bardzo dużo dodatkowych funkcji
Na minus
- Dość krótki czas pracy na baterii
- Mniejsza funkcjonalność na systemie Android w porównaniu z iOS
Kup DJI Osmo Mobile 6
- Sprawdź aktualne ceny DJI Osmo Mobile 6 na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę DJI Osmo Mobile 6 w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę DJI Osmo Mobile 6 w RTV EURO AGD
- Sprawdź aktualną cenę DJI Osmo Mobile 6 w OleOle
- Sprawdź aktualną cenę DJI Osmo Mobile 6 w Electro
4. Moza Mini-P MAX
- Zakres stabilizacji: kąt obrotu 360°, kąt pochylenia do 330°, kąt przechylenia 330°
- Maksymalne obciążenie: 1 kg
- Mocowanie: 1/4”, zacisk
- Łączność: Bluetooth
- Czas działania: do 20 godzin
- Dołączone akcesoria: kabel USB, tripod
- Dodatkowe funkcje: Fotografia w trybie Timelapse, blokada osi, inteligentne tryby nagrywania Początkowy, FPV, Timelapse
- Dodatkowe informacje: dedykowana aplikacja Moza Master
- Waga: 706 g
- Cena: ~ 1000 zł
Moza Mini-P MAX to gimbal skierowany do bardziej wymagających użytkowników. Za ok. 1000 zł otrzymujemy urządzenie z bardzo dobrym zakresem stabilizacji i wysoką wartością maksymalnego obciążenia. Model ten stworzono z myślą o użytkownikach pełnowymiarowych aparatów, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać go w połączeniu ze smartfonem — dzięki temu jest to idealny kandydat na gimbal do telefonu Samsung, Xiaomi, czy każdej innej firmy produkującej zaawansowane konstrukcje o dość dużych rozmiarach i wadze.
Oprócz najważniejszych funkcji urządzenie oferuje bardzo długi czas pracy oscylujący na poziomie ok. 20 godzin. Niestety minusem jest dość duża waga, która wynosi aż 700 g — jeżeli jednak szukamy wytrzymałego sprzętu z dobrą baterią i wszystkimi najważniejszymi funkcjami, Moza Mini-P MAX to świetny kandydat warty rozważenia.
Na plus
- Bardzo dobry zakres stabilizacji
- Bardzo dobre maksymalne obciążenie
- Bardzo długi czas pracy na baterii
- Niezależna blokada osi
- Dołączony tripod
- Dedykowana aplikacja Moza Master
- Wytrzymała metalowa konstrukcja
Na minus
- Dość wysoka waga urządzenia
- Stosunkowo mała liczba funkcji
Kup Moza Mini-P MAX
- Sprawdź aktualne ceny Moza Mini-P MAX na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę Moza Mini-P MAX w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę Moza Mini-P MAX w RTV EURO AGD
- Sprawdź aktualną cenę Moza Mini-P MAX w OleOle
- Sprawdź aktualną cenę Moza Mini-P MAX w Electro
5. Zhiyun Crane M3
- Zakres stabilizacji: kąt obrotu 360°, kąt pochylenia 309°, kąt przechylenia do 333°
- Maksymalne obciążenie: 1 kg
- Mocowanie: płytka szybkiego uwalniania, zacisk
- Łączność: Bluetooth
- Czas działania: do 8 godzin
- Dołączone akcesoria: tripod
- Dodatkowe funkcje: redukcja drgań, dedykowana aplikacja ZY Play, bezprzewodowe sterowanie smartfonem
- Dodatkowe informacje: kontrola trybu pracy i mocy silnika, obsługa szybkiego ładowania Power Delivery 25 W, wbudowana dioda LED
- Waga: 700 g
- Cena: ~ 1800 zł
Zhiyun Crane M3 to gimbal do telefonu skierowany do najbardziej zaawansowanych użytkowników, którzy nie chcą iść na żaden kompromis w kwestii wybranego przez nich rozwiązania stabilizacji obrazu. Sprzęt wyposażono w silniki stabilizujące smartfon w bardzo dużym zakresie na każdej z osi, a udźwig do 1 kg poradzi sobie z każdym telefonem dostępnym na rynku. Ponownie mamy do czynienia z wytrzymałą konstrukcją wyposażoną w niezbędny zestaw funkcji przydatnych w pracy każdego twórcy.
Ciekawym dodatkiem jest dość mocna dioda LED z przodu urządzenia, służąca do doświetlenia nagrywanych przez nas scen. Tryby pracy będące aktualnie w użyciu bez problemu odczytamy na wbudowanym ekranie OLED umiejscowionym na rączce. Wysoki stopień skomplikowania konstrukcji nie obył się jednak bez wad — są nimi przede wszystkim waga wynosząca aż 700 g oraz dość złożony proces kalibracji smartfona czy kamery.
Na plus
- Bardzo dobry zakres stabilizacji
- Bardzo dobre maksymalne obciążenie
- Zadowalający czas pracy na baterii
- Dedykowana aplikacja ZY Play
- Obsługa szybkiego ładowania
- Dołączony tripod
- Różne metody montażu
- Czytelny wyświetlacz OLED
- Wbudowana dioda LED do lekkiego doświetlenia sceny
- Wytrzymała konstrukcja
Na minus
- Dość duża waga urządzenia
- Stosunkowo mała liczba funkcji
- Długi proces kalibracji kamery i smartfona
Kup Zhiyun Crane M3
- Sprawdź aktualne ceny Zhiyun Crane M3 na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę Zhiyun Crane M3 w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę Zhiyun Crane M3 w Electro
- Sprawdź aktualną cenę Zhiyun Crane M3 w Avans
Najlepsze gimbale do telefonu — podsumowanie
Tak oto prezentuje się nasz ranking, w którym wybraliśmy najlepsze gimbale do telefonu w różnych cenach. Znajdziemy tu zarówno budżetowe rozwiązania dla początkujących twórców, jak i sprzęt dla wymagających i zaawansowanych użytkowników, którzy nie chodzą na żadne kompromisy.
Przeczytaj też: Najlepsze przystawki Smart TV
Mamy nadzieję, że nasz artykuł okaże się przydatny podczas wybierania odpowiedniego dla siebie sprzętu. A Wy z jakich urządzeń korzystacie, aby nagrywane przez Was materiały były odpowiednio ustabilizowane? Jeżeli z gimbala, to stawiacie na proste i budżetowe produkty, czy na bezkompromisowe konstrukcje z wyższej półki? Dajcie znać w komentarzach poniżej!
Dyskusja na temat wpisu
Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.