Silent Hill: The Short Message z opisem fabuły. Australijska komisja ratingowa zdradza szczegóły gry

So;emt Hill The Short Message

W zeszłym roku Konami postanowiło, że Silent Hill wróci do życia. Poza zapowiedzianymi już grami istnieje jeszcze przynajmniej jedna, która albo została anulowana, albo jeszcze czeka na oficjalną prezentację. To odsłona z podtytułem The Short Message, której opis pojawił się ostatnio w raporcie australijskiej komisji ratingowej.

Silent Hill: The Short Message – opis fabuły

Zwiastun Silent Hill 2

Jesteśmy już po premierze pierwszego produktu wznowionej marki Silent Hill. Ascension okazało się jednak prawdziwą klapą i jako interaktywny serial nie zdołało zgromadzić uznania fanów.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Ci jednak nie tracą nadziei, bo nadal czekają na trzy nowe gry. To remake Silent Hill 2 oraz odsłony z podtytułami f oraz Townfall.

Przed ich oficjalnym ogłoszeniem w październiku zeszłego roku dowiedzieliśmy się, że być może istnieje jeszcze jedna nowa produkcja. Chodziło o Silent Hill: The Short Message, o którym usłyszeliśmy poprzedniego czerwca.

Później w sieci pojawiły się plotki na temat fabuły tej gry. Teraz zdaje się je potwierdzać australijska komisja ratingowa, która uwzględniła grę w ostatnim raporcie za 2022 i 2023 rok. Ostrzegamy, że poniższy opis zawiera całkiem sporo spoilerów.

Silne motywy samobójstwa, przemoc rodem z horroru i szorstki język: psychologiczny horror oparty na eksploracji, w którym gracze kontrolują postacie w budynku mieszkalnym o nazwie The Villa we współczesnych Niemczech.

Gracz wciela się w rolę młodej kobiety, Anity, która musi eksplorować The Villa w trybie pierwszoosobowym, aby zebrać wskazówki i odkryć, co stało się z jej przyjaciółką. Anita eksploruje łazienkę, w której znajduje się wanna wypełniona wodą wymieszaną z krwią, zakrwawione kafelki i żyletka na zakrwawionej umywalce. Po zbadaniu brzytwy Anita doświadcza retrospekcji.

W cutscence przedstawionej z perspektywy pierwszej osoby głos krzyczy: „To wszystko twoja wina! Złe rzeczy dzieją się przez CIEBIE!”, a ręka trzymająca brzytwę wchodzi w kadr. Lewe ramię postaci wchodzi w kadr z poziomymi bliznami widocznymi na nadgarstku postaci. Scena zostaje ucięta do czarnego ekranu, zanim brzytwa zetknie się z nadgarstkiem postaci. Kolejne ujęcie przedstawia lewe ramię postaci ze starymi i świeżymi bliznami.

W cutscence przedstawionej za pomocą mieszanki ujęć trzecioosobowych i pierwszoosobowych postać gracza stoi na krawędzi dachu budynku, patrząc w dół. Sugeruje się, że Maya popełniła samobójstwo, skacząc z gzymsu dachu. Postać gracza, w przygnębionym stanie spekuluje, że nigdy nie dorówna Mayi. W tle słychać echa obelżywych tyrad jej matki, gdy Anita przygotowuje się do skoku i mówi: „Może będę taka jak ona… Zaczynamy…”.

Opis Silent Hill: The Short Message

Co warte wspomnienia, treści poruszające temat samobójstwa miałyby zostać opatrzone specjalnymi przerywnikami. Składałyby się na nie komunikaty, zachęcające znajdujących się w trudnej sytuacji graczy do poszukiwania leczenia i pomocy oraz oferowania jej ludziom, którzy także mogą zmagać się z tymi problemami.

W ujęciu pierwszoosobowym jej stopy są widoczne w pobliżu krawędzi półki, a w ujęciu trzecioosobowym odchodzi i zaczyna spadać. W całej grze po przerywnikach przedstawiających samookaleczenia i samobójstwa następują czarne ekrany z białym tekstem zachęcającym graczy do szukania leczenia i pomocy, jeśli są zagrożeni samookaleczeniem i samobójstwem, oraz do oferowania wsparcia, jeśli widzą, że ludzie wokół nich zmagają się z trudnościami.

Opis Silent Hill: The Short Message

Komisja zdała się dostrzec starania twórców, aby podejść do skomplikowanego tematu z należytą odpowiedzialnością. Zostało to uwzględnione w końcowym podsumowaniu jej decyzji.

W opinii komisji, przedstawienia samobójstwa i samookaleczenia w grze występują w szerszym kontekście dyskursu badającego kwestie obracające się wokół zdrowia psychicznego, co zachęca graczy do szukania pomocy lub oferowania wsparcia potrzebującym. W związku z tym wydźwięk tych przedstawień nie przekracza silnego wpływu i może być uwzględniony w klasyfikacji MA 15+.

Decyzja australijskiej komisji ratingowej w sprawie oceny Silent Hill: The Short Message

Zobacz też: Gry na PS Vita

Na koniec przypomnijmy, że nie wiemy, czy Silent Hill: The Short Message kiedykolwiek ujrzy jeszcze światło dzienne. Konami nadal nie ujawniło swoich planów na temat tej gry.

O autorze
Adrian Witczak
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Fan gier strategicznych, akcji i RPG. Swoje pierwsze kroki z grami stawiał przy PS2 i PC, obecnie preferuje bardziej platformy "Zielonych".

Liczba wpisów: 2621 (w redakcji od 17.11.2022)

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
ŚWIETNA PROMOCJA
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.