Sporo osób głowi się, co to jest Xbox Cloud Gaming, lub jak kto woli – xCloud. W ostatnim czasie coraz częściej mówi się o tej usłudze, mimo że niektórzy nie wiedzą, na czym ona polega. W niniejszym tekście odpowiem na tytułowe pytanie, by wszystko stało się jasne.
Co to jest Xbox Cloud Gaming / xCloud ?
xCloud, znany obecnie jako Xbox Cloud Gaming, to usługa Microsoftu pozwalająca na strumieniowanie gier w chmurze na wybrane urządzenia (m.in. smartfony i tablety z Androidem oraz iPhone’y i iPady) przy wykorzystaniu łącza internetowego. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba pobierać gier, by móc je uruchamiać – poszczególne produkcje są odpalane na niestandardowych Xboxach Series X po stronie Microsoftu, a następnie przesyłane na sprzęt użytkownika. Cały proces przypomina oglądanie filmów z gier w serwisie YouTube, z tą różnicą, że w przypadku Xbox Cloud Gaming można grać samemu, jednocześnie nie wykorzystując przy tym mocy obliczeniowej swojego urządzenia do działania poszczególnych tytułów.
Usługa wystartowała 15 września 2020 roku jako Project xCloud, jednak z czasem przemianowano ją na Xbox Cloud Gaming. Została stworzona m.in. po to, by umożliwić cieszenie się grami osobom, które nie mają odpowiedniego sprzętu w postaci konsoli czy wystarczająco mocnego komputera i dysponują np. tylko smartfonem. A skoro przy smartfonach jesteśmy, to warto wspomnieć, że wiele gier z Xbox Cloud Gaming można już obsługiwać za pomocą ekranu dotykowego. Nie ulega jednak wątpliwości, że wygodniej podłączyć pad do telefonu.
Podsumowanie
Xbox Cloud Gaming / xCloud wchodzi w skład subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate (co to jest Xbox Game Pass?), więc aby móc grać w chmurze, trzeba ją opłacać. Co prawda strumieniowanie gier dopiero raczkuje, ale wiele wskazuje na to, że już za kilka lat stanie się ono codziennością. Warto wspomnieć, że poza Microsoftem ogromne nadzieje w tym rozwiązaniu pokłada także m.in. Google (Stadia) i NVIDIA (GeForce NOW).
Mam nadzieję, że wiecie już, co to jest Xbox Cloud Gaming / xCloud; nietrudno wywnioskować z niniejszego artykułu, że tych nazw można używać naprzemiennie, choć co prawda Microsoft stawia obecnie na tę pierwszą. Jeśli jednak macie jeszcze jakieś pytania związane z tym rozwiązaniem, to zachęcam do zadawania ich w komentarzach – w końcu od czegoś są.
Dyskusja na temat wpisu
Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.