Jeszcze w marcu informowaliśmy, że Steam wprowadził do fazy testowej nowy system dzielenia się grami z najbliższymi oraz kontroli najmłodszych graczy. Opcja ta jawiła się jako całkiem ciekawa, lecz do tego momentu dostępna ona była tylko w wersji beta. Po przeszło pół roku od tamtego wydarzenia Valve udostępniło to rozwiązanie wszystkim graczom.
Steam Families już dostępne!
Najnowszy wpis na blogu Steam potwierdza, że system Steam Families jest już dostępny dla wszystkich posiadaczy kont na platformie Valve. Mowa o zupełnie nowej funkcji dzielenia się grami ze swojego profilu z innymi członkami rodziny, a także nowych opcjach nadzorowania tego, co robią najmłodsi gracze podczas czasu spędzanego przy wirtualnej rozrywce.
W ramach Steam Families można zaprosić maksymalnie 5 innych członków rodziny, którzy mogą udostępniać sobie gry. Co bardzo miłe, to fakt, że korzystając z tego sposobu, każdy tworzy sobie osobne zapisy, osiągnięcia oraz ma tylko swój dostęp do wszelkich modów i treści z warsztatu Steam.
Po dołączeniu do rodziny na Steam automatycznie zyskujecie dostęp do wszystkich gier posiadanych przez jej członków, które można współdzielić. Takie tytuły z waszych bibliotek także będą dostępne dla pozostałych członków rodziny. Następnym razem, gdy zalogujecie się do Steam, ta nowa biblioteka rodzinna pojawi się w kolumnie po lewej jako podsekcja na waszej liście gier. Zachowujecie własność swoich obecnie posiadanych tytułów, a gdy zakupicie nową grę, nadal będzie ona widoczna w waszej kolekcji.
Najlepsze jest to, że grając w grę z biblioteki waszej rodziny, będziecie tworzyć własne zapisy stanu gier, zdobywać własne osiągnięcia Steam, mieć dostęp do plików warsztatu i nie tylko.
Udostępnianie gier pozwala wam na granie w gry z bibliotek pozostałych członków rodziny, nawet jeśli są obecnie online i grają w inną grę. Jeśli wasza biblioteka rodzinna zawiera wiele kopii gry, wielu członków rodziny może grać w tę grę jednocześnie. Po więcej szczegółów dotyczących działania funkcji udostępniania gier zajrzyjcie do sekcji najczęściej zadawanych pytań poniżej.
Valve
Dodatkowo Steam Families wprowadza rozbudowany system kontroli rodzicielskiej. Z poziomu tej opcji rodzice są w stanie nadzorować aktywność najmłodszych graczy i sprawdzać, czy aby przypadkiem nie przesadzają z czasem spędzanym przed komputerem lub nie spędzają czasu w tytułach zdecydowanie nie dla nich. Pełna lista funkcji rodzicielskich prezentuje się następująco:
- Zezwalanie na dostęp do odpowiednich gier.
- Ograniczanie dostępu do Sklepu Steam, Społeczności Steam czy czatu ze znajomymi.
- Ustawianie limitu czasu gry (godzinowe/dzienne).
- Wyświetlanie raporty czasu gry.
- Zatwierdzanie lub odrzucanie otrzymanych od kont dzieci próśb o dodatkowy czas gry albo dostęp do funkcji (tymczasowy bądź trwały).
- Możliwość odzyskania konta dziecka, jeśli straci hasło.
Dodatkowo opcja ta umożliwia akceptowanie lub odrzucanie próśb zakupów wykonywanych przez dzieci. Dzięki temu rodzice są w stanie jeszcze skuteczniej przeciwdziałać sytuacjom całkowitego wyczyszczenia konta przez pociechy, które wciągnęły się w jakąś produkcję z mikropłatnościami.
Opcja Steam Families przeznaczona jest dla gospodarstw domowych, które składają się maksymalnie z 6 bliskich członków. Valve nie wyklucza jednak, że w przyszłości warunki te ulegną zmianie, ale wiele zależeć będzie po prostu od zachowań i oczekiwań samych graczy.
Inna sprawa, o której warto pamiętać, to w razie otrzymania blokady VAC lub jakiegokolwiek bana, kara w danej grze współdzielona jest pomiędzy każdego członka rodziny. Brzmi to niespecjalnie dobrze, zwłaszcza jeśli ktoś zamierza dzielić tytułami wieloosobowymi typu. DOTA 2 czy CS2.
- Sprawdź aktualne ceny Black Myth Wukong w G2A NASZ WYBÓR
- Sprawdź aktualne ceny Black Myth Wukong w Instant Gaming Brak prowizji za płatność
- Sprawdź aktualne ceny Black Myth Wukong w Eneba 3% taniej z kodem XGPPL skopiujPrzejdź do sklepu
- Sprawdź aktualne ceny Black Myth Wukong w GAMIVO 10% taniej z kodem XGP6 skopiujPrzejdź do sklepu
Ostatecznie zmiany i nowości prezentują się dość ciekawie i warto obserwować, jak będą się dalej rozwijać. Zamierzacie korzystać z takiej opcji, czy stare, dobre udostępnianie pojedynczych gier bardziej Wam odpowiada? Dajcie znać w komentarzach!
Źródło: Steam
Dyskusja na temat wpisu
Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.