Dolby Atmos na konsolach Xbox — co to jest i czy warto kupić aplikację dla słuchawek?

Dolby Atmos Xbox

Konsole Microsoftu — Xbox One oraz Xbox Series X|S — obsługują Dolby Atmos. Ale co to w ogóle jest i czy warto kupić aplikację odblokowującą pełnię potencjału tego standardu? Właśnie na te i inne pytania odpowiemy sobie w niniejszym artykule. Jak zawsze będzie krótko i na temat.

REKLAMA

Co to jest Dolby Atmos?

Dolby Atmos

Dolby Atmos to technologia dźwięku obiektowego, będąca konkurencją dla DTS:X. W przeciwieństwie do standardowych systemów 5.1 i 7.1 budowanie sceny bazuje tu nawet na 118 obiektach, a nie tylko kanałach. To z kolei pozwala realizatorom dźwięku na umieszczanie każdego głosu i dźwięku w określonych punktach pola dźwiękowego w trójwymiarowej przestrzeni, co znacząco zwiększa doznania w porównaniu do zwykłego przypisywania ich do wybranych kanałów, jak ma to miejsce we wspomnianych wcześniej systemach 5.1 i 7.1.

Aby zobrazować to nieco jaśniej, wyobraźmy sobie scenę z pojedynczym samochodem przejeżdżającym przez pustą drogę. Otóż z Dolby Atmos dźwięk wydawany przez silnik samochodu będzie płynnie zmieniać położenie w trakcie całej sekwencji, sprawiając, że poczujemy się, jak gdybyśmy byli jej świadkami w rzeczywistości. Kiedy auto skręci w lewo, odgłosy silnika będą dochodzić z lewej, a jeżeli wjedzie na drogę z prawej, to usłyszymy je z prawej. Omawiany standard tworzy realistyczne sceny dźwiękowe w 3D.

Dolby Atmos zaliczyło swój debiut w 2012 roku, kiedy zostało po raz pierwszy użyte w filmie Merida waleczna od wytwórni Pixar. Z czasem technologia przestała być ekskluzywna dla kin i stała się dostępna także w domowych zaciszach.

Dolby Atmos na konsolach Xbox — co i jak?

Dolby Atmos działa na konsolach Xbox One i Xbox Series X|S, natomiast dźwięk w tym standardzie można odbierać na słuchawkach oraz kompatybilnych telewizorach. Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku większości telewizorów bez zewnętrznego soundbara trudno zauważyć istotne różnice w dźwięku.

REKLAMA

Na słuchawkach sytuacja wygląda zupełnie inaczej, bo tam różnica na korzyść Dolby Atmos jest słyszalna od razu — aby rozwiązanie mogło działać na słuchawkach, wykorzystywane są specjalne metadane obiektu audio, które pozwalają prawidłowo pozycjonować dźwięk w trójwymiarowej przestrzeni. Oczywiście im lepsze słuchawki posiadamy, tym większe różnice zauważymy — korzystając z headsetu za 20 zł, raczej nie można oczekiwać cudów.

Standard współpracuje ze wszystkimi zestawami słuchawkowymi kompatybilnymi z nowoczesnymi konsolami Microsoftu, jednak aby móc skorzystać z oferowanych przeze niego benefitów, najpierw trzeba wykupić dostęp do specjalnej aplikacji Dolby Atmos for Headphones. Dla porównania, Dolby Atmos na telewizorach można skonfigurować za darmo w aplikacji Dolby Access zainstalowanej uprzednio na konsoli.

Dolby Atmos na słuchawkach na Xboxie — czy warto kupić aplikację?

Dolby Access
Dolby Access

Jak już wspomnieliśmy, na słuchawkach różnice pomiędzy dźwiękiem z Dolby Atmos a bez Dolby Atmos są słyszalne od razu. Dla koneserów dobrego brzmienia przestrzennego aplikacja Dolby Atmos for Headphones to pozycja obowiązkowa, choć trzeba zaznaczyć, że obecnie nie wszystkie gry obsługują ten standard. Popularność Dolby Atmos stale jednak rośnie, więc producenci coraz częściej decydują się na implementację wsparcia dla tego rozwiązania w swoich grach. Odpowiadając na pytanie postawione w nagłówku: warto, jeżeli realistyczny dźwięk podczas zabawy w wirtualnych światach odgrywa dla nas istotną rolę.

Gry obsługujące Dolby Atmos na Xboxie i pecetach to na ten moment m.in. Forza Horizon 5, Psychonauts 2, Call of Duty: Vanguard, Battlefield 2042 i Gears 5.

Aplikacja Dolby Atmos for Headphones, która pozwala korzystać z Dolby Atmos na konsolach Xbox oraz komputerach PC, kosztuje w Microsoft Store 79,99 zł. Można ją jednak kupić sporo taniej, postępując według naszego poradnika.

Podsumowanie

Dolby Atmos to świetna technologia, która potrafi znacząco poprawić wrażenia dźwiękowe w grach. Szkoda, że nie skorzystamy z niej we wszystkich produkcjach, ale mimo wszystko liczba tytułów wspierających Dolby Atmos jest naprawdę spora i cały czas rośnie.

Przeczytaj też: Najlepsze kierownice do Xbox One i Xbox Series X|S

Na szczęście aplikacja Dolby Atmos for Headphones to jednorazowy wydatek — nie trzeba opłacać żadnej subskrypcji. Co ważne, apka oferuje 7-dniowy bezpłatny okres próbny, więc osoby niezdecydowane nie muszą dokonywać zakupu w ciemno. Trial można rozpocząć po pobraniu jej z Microsoft Store.

REKLAMA

Niektóre odnośniki w niniejszej publikacji to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz rozwój portalu.

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

REKLAMA
Zobacz jak oszczędzić na abonamencie!