Jaki dysk SSD do laptopa kupić? Ranking 10 najlepszych modeli

Najlepsze dyski SSD do laptopa

Często możemy spotkać się ze zjawiskiem znacznego spowolnienia pracy posiadanego przez nas sprzętu — dotyczy to zarówno urządzeń przenośnych, jak i PC-tów. System wczytuje się bardzo powoli, a zapis plików zdaje się trwać całe wieki. Istnieje wiele możliwych przyczyn takiego stanu rzeczy, jednak najczęściej rozwiązaniem tego problemu może okazać się nowy dysk SSD do laptopa lub komputera. W jednym z artykułów na naszym portalu tłumaczyliśmy już, z jakich części składa się komputer, a teraz doradzimy w wyborze jednej z nich, czyli magazynu danych.

Mówiąc prościej, wyselekcjonowaliśmy 10 najlepszych modeli dysków SSD do laptopa w różnych cenach. Podzieliliśmy je na dwie kategorie ze względu na wykorzystywane przez nie interfejsy. Zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem.

Różnice pomiędzy dyskami HDD a SSD

Zanim przejdziemy do omówienia najważniejszych parametrów technicznych tego rodzaju sprzętu, należy odpowiedzieć sobie na jedno podstawowe pytanie: czym tak właściwie różnią się dyski SSD od tradycyjnych dysków HDD? Odpowiedź jest, jak się okazuje, bardzo prosta.

Dyski HDD (Hard Disk Drive) wykorzystują talerze oraz głowice do operowania na informacjach. Są obecne w używanych przez nas komputerach i laptopach od wielu lat, dzięki czemu zyskały miano niezawodnej opcji na przechowywanie dużej ilości danych. Ich konstrukcja sprawia, że zarówno w celu zapisu, jak i odczytu, wszystkie części muszą fizycznie przemieścić się, aby dotrzeć do odpowiednich miejsc w obrębie obudowy. Efektem rzeczonej budowy dysku jest dość długi czas konieczny do wykonania poszczególnych operacji, takich jak np. wczytanie systemu operacyjnego, czy zapisanie plików gry podczas jej instalacji. Zaletą „HDD-ków” jest z kolei bardzo dobry stosunek oferowanej pojemności do ceny.

Dyski SSD (Solid State Drive) do tych samych działań na plikach używają tylko i wyłącznie elektronicznych komponentów. Brak mechanicznych, ruchomych części, sprawia, że operacje wykonywane są kilka razy szybciej w porównaniu z tradycyjnymi dyskami talerzowymi. Takie rozwiązanie w urządzeniach konsumenckich jest relatywnie nowe i stale zyskuje na popularności. Dobry dysk SSD do laptopa pozwoli w mgnieniu oka wczytać pliki potrzebne do pracy systemu i aplikacji oraz zapisać nowe dane, dlatego osoby szukające prostego sposobu na przyspieszenie pracy swojego sprzętu często decydują się na wymianę starego magazynu danych na nowy, wyposażony w najnowsze technologie.

Na co zwracać uwagę wybierając dysk SSD do laptopa?

Mnogość parametrów technicznych podzespołów komputerowych może przyprawić osoby nieobyte z elektroniką o zawrót głowy. Zanim zastanowimy się jaki dysk SSD do laptopa kupić, najpierw warto zapoznać się z kilkoma istotnymi elementami specyfikacji takich urządzeń. Oto najważniejsze z nich:

  1. Format dysku i obsługiwany interfejs
  2. Pojemność dysku
  3. Maksymalna prędkość zapisu danych
  4. Maksymalna prędkość odczytu danych
  5. Rodzaj kości pamięci
  6. Niezawodność MTBF
  7. Współczynnik TBW

Format dysku to, najprościej mówiąc, rodzaj jego fizycznej budowy, a interfejs oznacza standard, za pomocą którego przesyłane są dane. Wyróżniamy tutaj dwa podstawowe typy:

  • SATA 2,5″ — najpopularniejszy rodzaj dysków montowany w komputerach stacjonarnych i laptopach. Są to urządzenia o rozmiarze 2,5 cala, w których informacje zapisywane i odczytywane są poprzez interfejs SATA. Takie modele w zdecydowanej większości pracują na standardzie SATA III, wspieranym przez największą ilość płyt głównych, a przesył danych i zasilanie obsługiwane są przez dwa oddzielne złącza.
  • M.2 PCI-e NVMe — drugi z rodzajów popularnych dysków SSD, w przypadku którego wszystkie operacje wykonywane są za pośrednictwem złącza M.2 znajdującego się na płycie głównej — interfejsem jest w tym przypadku PCI-e, a NVMe oznacza specjalny protokół przesyłania danych. To rozwiązanie jest nowsze oraz zapewnia jeszcze większe prędkości zapisu i odczytu niż dyski SATA 2,5″.

Większość urządzeń powinna być przystosowana, aby obsłużyć dysk SSD do laptopa z interfejsem SATA III — jest to sprzęt szeroko stosowany już od 2009 roku. Dyski rodzaju M.2 PCI-e NVMe są rozwiązaniem stosunkowo nowym, a przed ich zakupem należy zapoznać się ze specyfikacją naszego sprzętu — istnieje bowiem kilka wersji tych technologii, od których zależy przede wszystkim to, czy będziemy w stanie uzyskać pełną prędkość deklarowaną przez producenta. Dlatego też każdy z opisywanych przez nas modeli będzie posiadać wzmiankę o dokładnej wersji standardu PCI-e oraz NVMe, wymaganej do osiągnięcia pełni możliwości dysku. Oprócz wymienionych wyżej rodzajów magazynów danych warto wspomnieć o kilku innych, mniej popularnych wariantach. Zaliczyć do nich możemy:

  • Dyski w formacie M.2, gdzie dane mogą być przesyłane za pomocą SATA III.
  • Dyski PCI-e, montowane w portach kart rozszerzeń (tak jak np. karty graficzne lub sieciowe).

Są to jednak rozwiązania stosowane o wiele rzadziej i decyduje się na nie mniejsza ilość użytkowników. Większość starszych urządzeń umożliwia podłączenie dysku typu SATA 2,5″, a nowsze modele oferują złącze M.2, dlatego też nasze zestawienie zdecydowaliśmy się podzielić ze względu na ten właśnie parametr.

Pojemność dysku mówi nam, ile danych się na nim zmieści. Od tego parametru w dużej mierze zależy cena, więc zastanawiając się jaki dysk SSD do laptopa wybrać, należy dobrać odpowiednią pojemność do naszych potrzeb. Wiele osób dziwi fakt, że wybrany przez nich model oferuje mniejszą ilość pamięci, niż widnieje w specyfikacji — wynika to z prostego faktu, że producenci przedstawiają pojemność jako liczbę dziesiętną (1 GB = 1000 MB), a komputery operują na danych binarnych (1 GB = 1024 MB). W procesie przeliczania wartości między systemami liczbowymi dochodzi do sytuacji, gdzie przykładowo dysk SSD 500 GB do laptopa ma realną pojemność ok. 465 GB.

Maksymalna prędkość odczytu i zapisu danych określa, z jaką szybkością dysk będzie w stanie wykonywać określone działania na plikach. Zazwyczaj prędkości osiągane przez dany model są delikatnie niższe od tych deklarowanych przez producenta, co zależy od wielu czynników, w tym rodzaju i rozmiaru danych. W codziennym użytkowaniu powinniśmy skupić się przede wszystkim na prędkości odczytu danych, ponieważ jest to najczęściej wykonywana operacja. Jednostką tego parametru są megabajty na sekundę (MB/s).

Rodzaj kości pamięci wskazuje, ile bitów danych przechowywanych jest w każdej komórce dysku. Od tej wartości zależy wydajność — im jest ich mniej, tym szybciej można je zapisać. Na przestrzeni lat powstało wiele technologii w tym zakresie, jednak wyróżniamy ich trzy główne rodzaje:

  • MLC — w przypadku tego rodzaju kości pamięci dostępne są 2 bity na komórkę, a operacja zapisu jest bardzo szybka. Dyski oparte na tej technologii są przeznaczone najczęściej do profesjonalnego użytku, gdzie bezpieczeństwo danych jest najważniejsze — są one bowiem również najbardziej wytrzymałym rodzajem kości.
  • TLC — to rozwiązanie oferuje 3 bity na komórkę, przez co sprzęt jest wolniejszy i mniej wytrzymały, ale za to o wiele tańszy i przystosowany do użytku codziennego.
  • QLC — oznacza dostępność 4 bitów na komórkę, więc analogicznie urządzenie jest jeszcze tańsze i oferuje większą pojemność, ale jest wolniejsze od dwóch powyższych rozwiązań.

Niezawodność MTBF (Mean Time Between Failures) umożliwia określenie czasu do prawdopodobnej usterki. Podaje się ją w godzinach, a im większa wartość tego parametru, tym teoretycznie dłuższą pracę bez awarii umożliwia konkretny dysk — teoretycznie, ponieważ zależy to od wielu czynników, takich jak m.in. zewnętrzne uszkodzenia. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że ten parametr nie jest gwarantem pracy danego modelu przez wskazaną ilość godzin.

Dzięki współczynnikowi TBW (Terabytes Written) możemy ocenić wytrzymałość dysku. Mówi on, ile terabajtów danych może zostać zapisanych na urządzeniu przez cały cykl jego żywotności. Im większa wartość TBW, tym lepiej — należy jednak pamiętać, że są to szacowane wartości, które różnią się w zależności od egzemplarza.

Dysk SSD do laptopa — najlepsze modele SATA 2,5

Najpierw przyjrzymy się propozycjom w formacie 2,5″, korzystającym z interfejsu SATA. Są to urządzenia sprawdzone, cieszące się dużym zaufaniem i popularnością wśród użytkowników laptopów i PC-tów. Choć oferują one mniejszą prędkość spośród dwóch kategorii, na jakie podzieliliśmy niniejszy ranking, wymiana starego dysku HDD na ten rodzaj pamięci SSD umożliwi ogromny skok wydajności naszego sprzętu. Poniższe modele zostały uporządkowane według ceny rosnąco — należy jednak pamiętać, że brak tu czynników determinujących jednoznacznie wyższość jednego modelu nad drugim. Urządzenia siłą rzeczy są do siebie dość podobne, a każde z nich świetnie spełni swoje zadanie w codziennym użytkowaniu.

1. GOODRAM CX400 GEN.2 1 TB

Goodram CX400 Gen 2
GOODRAM CX400 GEN.2 1 TB
  • Format: 2,5”
  • Interfejs: SATA III
  • Pojemność: 1 TB (dostępny również w wersjach 120 GB, 250 GB i 500 GB)
  • Maksymalna prędkość odczytu: 550 MB/s
  • Maksymalna prędkość zapisu: 500 MB/s
  • Rodzaj kości pamięci: TLC
  • Radiator: nie
  • Niezawodność MTBF: 2 000 000 godzin
  • Współczynnik TBW: 720 TB / 1 TB
  • Cena: ~ 400 zł

GOODRAM CX400 GEN.2 o pojemności 1 TB to najtańszy opisywany przez nas dysk SSD do laptopa, którego wydajność z pewnością przyspieszy pracę starego sprzętu. Jest to plastikowa konstrukcja wyposażona w kości TLC, a jej producent deklaruje prędkość zapisu i odczytu w granicach 500 – 550 MB/s.

Poprzednia generacja tego dysku zaskarbiła sobie zaufanie konsumentów, a nowa konstrukcja kontynuuje to dzieło — oferuje bowiem bardzo dobre osiągi w stosunku do swojej ceny na tle konkurencji. Istotną kwestią jest jednak fakt, że urządzenie potrafi delikatnie zwolnić, gdy zapisano na nim dużą ilość danych, co wynika z zastosowanego przez producenta kontrolera pamięci.

Na plus

  • Zadowalająca prędkość zapisu i odczytu
  • Bardzo wysoka wartość współczynnika MTBF
  • Bardzo wysoki współczynnik TBW
  • Gwarancja producenta na okres 3 lat

Na minus

  • Lekkie spowolnienie pracy dysku przy osiągnięciu wysokiego stopnia zapełnienia

Kup GOODRAM CX400 GEN.2 1 TB

2. WD Blue 1 TB

WD Blue
WD Blue 1 TB
  • Format: 2,5”
  • Interfejs: SATA III
  • Pojemność: 1 TB (dostępny również w wersjach 120 GB, 250 GB, 500 GB, 2 TB i 4 TB)
  • Maksymalna prędkość odczytu: 560 MB/s
  • Maksymalna prędkość zapisu: 530 MB/s
  • Rodzaj kości pamięci: TLC
  • Radiator: nie
  • Niezawodność MTBF: 1 750 000 godzin
  • Współczynnik TBW: 600 TB / 1 TB
  • Cena: ~ 450 zł

WD Blue to kolejny wybrany przez nas dysk w formacie 2,5”, korzystający z interfejsu SATA III. Tak jak poprzednik wyróżnia się zadowalającymi prędkościami, tym razem w okolicach 560 MB/s dla odczytu i 530 MB/s dla zapisu informacji. Należy przy tym pamiętać, że wartości te są nieco niższe oraz mniej stabilne w użytkowaniu codziennym.

Ponownie mamy tu do czynienia z plastikową obudową skrywającą w sobie kości pamięci typu TLC. W przypadku tego modelu pochwalić można niezawodność — dzięki zastosowanym technologiom nie musimy obawiać się o bezpieczeństwo danych, a ponadto sam dysk wymaga stosunkowo niewiele energii do działania. WD Blue to sprawdzony model spełniający potrzeby każdej osoby chcącej przyspieszyć swój sprzęt.

Na plus

  • Zadowalająca prędkość zapisu i odczytu
  • Wysoka wartość współczynnika MTBF
  • Wysoki współczynnik TBW
  • Gwarancja producenta na okres 3 lat
  • Niski pobór mocy

Na minus

  • Prędkość czasami ma tendencje do utraty stabilności — oznacza to chwilowe spowolnienie zapisu lub odczytu danych

Kup WD Blue 1 TB

3. Crucial MX500 1 TB

Crucial MX500
Crucial MX500 1 TB
  • Format: 2,5”
  • Interfejs: SATA III
  • Pojemność: 1 TB (dostępny również w wersjach 250 GB, 500 GB i 2 TB)
  • Maksymalna prędkość odczytu: 560 MB/s
  • Maksymalna prędkość zapisu: 510 MB/s
  • Rodzaj kości pamięci: TLC
  • Radiator: nie
  • Niezawodność MTBF: 1 800 000 godzin
  • Współczynnik TBW: 360 TB / 1 TB
  • Cena: ~ 450 zł

Crucial MX500 to bardzo rozsądnie wyceniony 2,5-calowy dysk SSD SATA, oferujący konkurencyjne prędkości. Faktem wyróżniającym ten model na tle innych jest zastosowanie przez producenta metalowej obudowy, bardzo dobrze chroniącej przed czynnikami zewnętrznymi. Kryje ona kości pamięci TLC – możemy liczyć na wydajność na poziomie 560 MB/s dla odczytu oraz 510 MB/s dla zapisu.

Taki dysk SSD 1 TB do laptopa z pewnością zadowoli jego przyszłego posiadacza i skutecznie podniesie wydajność posiadanego urządzenia. Jedyne wady tej konstrukcji to wyższa, w stosunku do innych podobnych mu modeli temperatura pracy oraz przeciętna wartość współczynnika TBW.

Na plus

  • Dobra prędkość zapisu i odczytu
  • Stabilna wydajność
  • Wysoka wartość współczynnika MTBF
  • Gwarancja producenta na okres 5 lat
  • Dobry czas kopiowania dużej ilości małych plików
  • Bardzo solidna, metalowa obudowa

Na minus

  • Względnie wysoka temperatura pracy
  • Przeciętna wartość współczynnika TBW

Kup Crucial MX500 1 TB

4. Samsung 870 EVO 1 TB

Samsung 870 EVO
Samsung 870 EVO 1 TB
  • Format: 2,5”
  • Interfejs: SATA III
  • Pojemność: 1 TB (dostępny również w wersjach 250 GB, 500 GB, 2 TB i 4 TB)
  • Maksymalna prędkość odczytu: 560 MB/s
  • Maksymalna prędkość zapisu: 530 MB/s
  • Rodzaj kości pamięci: TLC
  • Radiator: nie
  • Niezawodność MTBF: 1 500 000 godzin
  • Współczynnik TBW: 600 TB
  • Cena: ~ 550 zł

Samsung 870 EVO to solidny i niezawodny dysk SSD do laptopa typu SATA. Bryła urządzenia wykonana z metalu jest wytrzymała i bardzo dobrej jakości. Model ten, ponownie jak poprzednie, pracuje na kościach pamięci typu TLC, a jego prędkości zapisu i odczytu danych wynoszą kolejno 530 MB/s i 560 MB/s. Dzięki wielu autorskim technologiom producenta takim jak Intelligent Turbo Write (zwiększająca prędkość zapisu) charakteryzuje się on wysoką stabilnością prędkości, które w codziennym użytkowaniu nie odbiegają znacząco od tych obecnych w parametrach technicznych.

Samsung zadbał również o aspekt software’owy, ponieważ istnieje możliwość zarządzania dyskiem, a zatem wgrania potrzebnych poprawek i aktualizacji za pomocą aplikacji Samsung Magician. Mimo mniejszego od innych modeli współczynnika MTBF jest to dysk zapewniających niezawodne działanie i bezpieczeństwo danych.

Na plus

  • Dobra prędkość zapisu i odczytu
  • Stabilna wydajność i powtarzalne wyniki testów prędkości
  • Wysoki współczynnik TBW
  • Gwarancja producenta na okres 5 lat
  • Dedykowana aplikacja do zarządzania dyskiem

Na minus

  • Brak znaczących wad

Kup Samsung 870 EVO 1 TB

5. GOODRAM IRDM PRO GEN.2 1 TB

GOODRAM IRDM PRO GEN.2
GOODRAM IRDM PRO GEN.2 1 TB
  • Format: 2,5”
  • Interfejs: SATA III
  • Pojemność: 1 TB (dostępny również w wersjach 250 GB, 500 GB i 2 TB)
  • Maksymalna prędkość odczytu: 555 MB/s
  • Maksymalna prędkość zapisu: 535 MB/s
  • Rodzaj kości pamięci: TLC
  • Radiator: nie
  • Niezawodność MTBF: 2 000 000 godzin
  • Współczynnik TBW: 1790 TB / 1 TB
  • Cena: ~ 600 zł

Ostatnia pozycja wśród proponowanych przez nas dysków SSD SATA 2,5” to kolejny model naszego rodzimego producenta pamięci. GOODRAM IRDM PRO GEN.2 1 TB jest dyskiem dla użytkowników wymagających stabilnych prędkości na wysokim poziomie.

Wyposażona w kości TLC konstrukcja deklaruje maksymalny zapis i odczyt na poziomie 535 MB/s oraz 555 MB/s — co ważne, GOODRAM zadbał o opatrzenie dysku odpowiednimi technologiami sprawiającymi, że prędkości bliskie powyższych są stale utrzymywane w codziennym użytkowaniu. Biorąc pod uwagę cenę, sporym minusem jest tutaj zarówno brak aplikacji do obsługi dysku, jak i brak zastosowania kości MLC, tym bardziej że były one obecne w poprzedniej generacji IRDM PRO.

Na plus

  • Dobra prędkość zapisu i odczytu
  • Bardzo stabilna wydajność
  • Wysoki stopień współczynnika MTBF
  • Bardzo wysoki współczynnik TBW
  • Gwarancja producenta na okres 5 lat
  • Wysoka wytrzymałość kości jak na dysk typu SATA

Na minus

  • Brak kości MLC obecnych w poprzedniej generacji modelu
  • Brak aplikacji do obsługi dysku

Kup GOODRAM IRDM PRO GEN.2 1 TB

Dysk SSD do laptopa — najlepsze modele M.2 NVMe

W tej sekcji rzucimy okiem na najlepsze dostępne na rynku dyski SSD w formacie M.2, które do wykonywania operacji na plikach korzystają z interfejsu PCI-e i technologii NVMe. W porównaniu do modeli SATA 2,5” oferują one jeszcze większe prędkości, co ma bezpośrednie przełożenie na osiągi używanego sprzętu i komfort jego użytkowania. Tego typu modele są skierowane do wymagających użytkowników oczekujących błyskawicznej reakcji swojego komputera czy laptopa na rozmaite komendy. Jednocześnie rozmiary dysków w formacie M.2 są o wiele mniejsze, ale należy pamiętać o tym, że kosztują one trochę więcej od innych rozwiązań pokroju wcześniej omówionych 2,5-calowych SSD-ków.

1. GOODRAM PX500 1 TB

GOODRAM PX500
GOODRAM PX500 1 TB
  • Format: M.2
  • Interfejs: PCI-e 3.0 x4/NVMe 1.3
  • Pojemność: 1 TB (dostępny również w wersjach 250 GB i 500 GB)
  • Maksymalna prędkość odczytu: 2050 MB/s
  • Maksymalna prędkość zapisu: 1650 MB/s
  • Rodzaj kości pamięci: TLC
  • Radiator: nie
  • Niezawodność MTBF: 1 500 000 godzin
  • Współczynnik TBW: 660 TB / 1 TB
  • Cena: ~ 450 zł

GOODRAM PX500 to solidny i stosunkowo tani dysk SSD do laptopa o pojemności 1 TB. Omawiany sprzęt wyposażony jest w kości TLC, zapewniające zadowalające prędkości zapisu oraz odczytu na poziomie 1650 MB/s i 2050 MB/s. Mimo faktu, że to najwolniejszy spośród proponowanych przez nas modeli M.2, wciąż oferuje on ponad trzy razy lepszą wydajność od topowych dysków korzystających z interfejsu SATA III.

Wszystkie komponenty urządzenia chroni specjalna etykieta, zapewniająca lepsze odprowadzanie nagromadzonego podczas pracy ciepła. Jest to bardzo rozsądna opcja dla osób chcących poprawić wydajność swojego laptopa, jeżeli oczywiście oferuje on możliwość montażu dysku w formacie M.2.

Na plus

  • Bardzo dobra prędkość zapisu i odczytu
  • Gwarancja producenta na okres 3 lat
  • Naklejka odprowadzająca ciepło
  • Wysoki współczynnik TBW

Na minus

  • Migająca dioda pracy dysku, której nie można wyłączyć — nie jest to jednak problem, gdy dysk znajduje się w laptopie, ukryty pod obudową

Kup GOODRAM PX500 1 TB

2. Corsair MP400 1 TB

Corsair MP400
Corsair MP400 1 TB
  • Format: M.2
  • Interfejs: PCI-e 3.0 x4/NVMe 1.3
  • Pojemność: 1 TB (dostępny również w wersjach 2 TB i 4 TB)
  • Maksymalna prędkość odczytu: 3840 MB/s
  • Maksymalna prędkość zapisu: 1880 MB/s
  • Rodzaj kości pamięci: QLC
  • Radiator: nie
  • Niezawodność MTBF: 1 800 000 MB/s
  • Współczynnik TBW: 200 TB / 1 TB
  • Cena: ~ 600 zł

Corsair MP400 to dysk oferujący bardzo dobrą wydajność i stabilność pracy, który zapewni naszemu sprzętowi znaczny wzrost wydajności. Konstrukcja amerykańskiego producenta, choć wyposażona w kości typu QLC (w przeciwieństwie do konkurencji głównie korzystającej z TLC), oferuje wydajność na poziomie bardziej niż zadowalającym — dane bowiem zapisywane są z prędkością nawet 1880 MB/s, a odczytamy je z szybkością na poziomie 3840 MB/s.

Bardzo przydatne jest dołączone przez producenta oprogramowanie Corsair SSD Toolbox, umożliwiające aktualizowanie i zarządzanie dyskiem z poziomu jednej aplikacji. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że podana przez producenta wartość współczynnika TBW jest o wiele niższa w stosunku do konkurencji, co wynika bezpośrednio z faktu wykorzystania kości QLC.

Na plus

  • Bardzo dobre prędkości zapisu i odczytu
  • Stabilna wydajność
  • Gwarancja producenta na okres 5 lat
  • Dedykowana aplikacja do zarządzania dyskiem

Na minus

  • Kości pamięci typu QLC
  • Bardzo niski współczynnik TBW

Kup Corsair MP400 1 TB

3. Samsung 970 EVO PLUS 1 TB

Samsung 970 EVO PLUS
Samsung 970 EVO Plus 1 TB
  • Format: M.2
  • Interfejs: PCI-e 3.0 x4/NVMe 1.3
  • Pojemność: 1 TB (dostępny również w wersjach 250 GB, 500 GB i 2 TB)
  • Maksymalna prędkość odczytu: 3500 MB/s
  • Maksymalna prędkość zapisu: 3300 MB/s
  • Rodzaj kości pamięci: TLC
  • Radiator: nie
  • Niezawodność MTBF: 1 500 000 godzin
  • Współczynnik TBW: 600 TB / 1 TB
  • Cena: ~ 600 zł

W cenie bardzo zbliżonej do wyżej opisanego modelu MP400, oprócz podobnej prędkości odczytu na poziomie 3500 MB/s, producent deklaruje o wiele szybszy zapis danych — mówimy tutaj nawet o 3300 MB/s. Samsung 970 EVO Plus to sprzęt oferujący bardzo dobrą wydajność, która zadowoli zdecydowaną większość użytkowników. Opisywany tu dysk SSD 1 TB do laptopa to solidne i sprawdzone rozwiązanie.

Warto również wspomnieć o zastosowanych przez Samsunga autorskich technologiach usprawniających stabilność pracy dysku oraz aplikacji Samsung Magician, służącej do zarządzania urządzeniem z jej poziomu. Nie należy jednak bagatelizować jednej szczególnej wady — sprzęt przy mocniejszym obciążeniu potrafi się nagrzać, a brak tutaj radiatora, który odprowadzałby nagromadzone ciepło.

Na plus

  • Bardzo dobra prędkość zapisu i odczytu
  • Stabilność deklarowanych prędkości
  • Gwarancja producenta na okres 5 lat
  • Wysoki współczynnik TBW
  • Dedykowana aplikacja do zarządzania dyskiem

Na minus

  • Brak radiatora — nie jest to problem przy urządzeniach bez tendencji do nagrzewania się, jednak w modelu 970 EVO Plus to istotna wada

Kup Samsung 970 EVO Plus 1 TB

4. Samsung 980 PRO 1 TB

Samsung 980 PRO
Samsung 980 PRO 1 TB
  • Format: M.2
  • Interfejs: PCI-e 4.0 x4/NVMe 1.3
  • Pojemność: 1 TB (dostępny również w wersjach 500 GB i 2 TB)
  • Maksymalna prędkość odczytu: 7000 MB/s
  • Maksymalna prędkość zapisu: 5000 MB/s
  • Rodzaj kości pamięci: TLC
  • Radiator: nie
  • Niezawodność MTBF: 1 500 000 godzin
  • Współczynnik TBW: 600 TB / 1 TB
  • Cena: ~ 700 zł

Samsung 980 PRO to nowej generacji dysk SSD do laptopa oferujący niezrównaną jak dotąd prędkość. Dzięki możliwościom oferowanym przez interfejs PCI-e 4.0 odczyt sięga tu nawet 7000 MB/s, a zapis do 5000 MB/s – pojemność na poziomie 1 TB powinna zdecydowanie wystarczyć do przechowywania większych ilości danych.

Dodatkowo tak jak w przypadku innych modeli tego producenta, mamy możliwość zarządzania dyskiem z poziomu aplikacji Samsung Magician. Jako największą wadę tego modelu uznać można to, że nie jest on jeszcze kompatybilny z wieloma urządzeniami — nowa generacja PCI-e oznacza, że obsłużą ją jedynie najnowsze laptopy, a więc jest to dysk przeznaczony dla posiadaczy nowoczesnego sprzętu.

Na plus

  • Świetna prędkość zapisu i odczytu
  • Gwarancja producenta na okres 5 lat
  • Wysoki współczynnik TBW
  • Dedykowana aplikacja do zarządzania dyskiem

Na minus

  • Niska kompatybilność PCI-e 4.0 w porównaniu z modelami PCI-e 3.0

Kup Samsung 980 PRO 1 TB

5. WD Black SN850 Heatsink 1 TB

WD Black SN850 Heatsink
WD Black SN850 Heatsink1 TB
  • Format: M.2
  • Interfejs: PCI-e 4.0 x4/NVMe 1.4
  • Pojemność: 1 TB (dostępny również w wersjach 500 GB i 2 TB)
  • Maksymalna prędkość odczytu: 7000 MB/s
  • Maksymalna prędkość zapisu: 5300 MB/s
  • Rodzaj kości pamięci: TLC
  • Radiator: tak
  • Niezawodność MTBF: 1 700 000 godzin
  • Współczynnik TBW: 600 TB / 1 TB
  • Cena: ~ 900 zł

Na szczycie drabinki cenowej znajduje się propozycja marki Western Digital. WD Black SN850 Heatsink to kolejny model oparty na nowej generacji PCI-e, zapewniający fenomenalne prędkości operacji na danych. Ogromną zaletą tego dysku jest zaimplementowany przez producenta radiator skutecznie odprowadzający ciepło, które może zgromadzić się podczas intensywnego użycia.

Do dyspozycji mamy również aplikację WD BLACK Dashboard, dzięki której otrzymujemy możliwość aktualizacji firmware’u urządzenia i monitorowania jego wydajności. Warto jednak zwrócić uwagę na wymiary całego modułu pamięci — radiator, choć przydatny, może okazać się problematyczny w bardziej ciasnych konstrukcjach.

Na plus

  • Świetna prędkość zapisu i odczytu
  • Wysoka wartość współczynnika MTBF
  • Wysoki współczynnik TBW
  • Gwarancja producenta na okres 5 lat
  • Radiator odprowadzający ciepło
  • Dedykowana aplikacja do zarządzania dyskiem

Na minus

  • Niska kompatybilność PCIe 4.0 w porównaniu z modelami PCIe 3.0
  • Rozmiar radiatora — użytkownicy laptopów powinni zapoznać się z wymiarami tego modułu, aby upewnić się, że zmieści się on w obudowie

Kup WD Black SN850 Heatsink 1 TB

Najlepsze dyski SSD do laptopa — podsumowanie

To już koniec naszego zestawienia odpowiadającego na pytanie, jaki dysk SSD do laptopa kupić. Na rynku dostępny jest ogrom opcji, jednak postaraliśmy się uprościć wybór do 10 najlepszych modeli w różnych cenach. Przy konstruowaniu zestawienia pod uwagę wzięliśmy wszystkie najważniejsze parametry tego typu urządzeń i mamy ogromną nadzieję, że dzięki niniejszemu rankingowi podjęcie decyzji o zakupie odpowiedniego dysku stanie się o wiele prostsze.

Przeczytaj też: Klawiatura gamingowa — najlepsze modele

A z jakiego dysku Wy korzystacie na co dzień? Czy wasze dane wciąż przechowują zaufane dyski HDD, czy może preferujecie bezwzględną szybkość nowoczesnych SSD-ków? Jak zwykle dajcie znać w komentarzach poniżej!

O autorze
Eryk Tomaszek
Redaktor działów Artykuły & Promocje

Pasjonat trójwymiarowych gier platformowych i przygodowych. Od dziecka z padem w ręku, choć chętnie sięga też po klawiaturę i myszkę. Obecnie oprócz wirtualnych zmagań stawia pierwsze kroki w świecie informatyki. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.